Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Banka Botërore: Shqipëria të përgatitet për rënie ekonomike në 2012 Empty Banka Botërore: Shqipëria të përgatitet për rënie ekonomike në 2012

Mon 23 Jan 2012 - 19:17
Shqipëria është e ekspozuar nga kriza e globale financiare madje gjate 2012 parashikohet qe efekte negative nga eurozona të shtohen në sistemin e brendshëm ekonomik.
Alarmin e ka dhëne Banka Botërore, ne një raport te fundit te saj, e cila ka renditur një sere shtetet kur përfshihet edhe Shqipëria si vendet, qe duhet te përgatiten për një rënie te mëtejshme ekonomike.
Parashikimet e bankës nuk janë inkurajuese. Sipas saj ne 2012 ekonomia shqiptare do te rritet vetëm 2, ndërsa qeveria parashikon 4 %. Vendet e rajonit do te goditen për shkak te dobësimit te lidhjeve te tyre me shtet e Evropës, me te cilat kane edhe shkëmbimet tregtare. Sipas Bankës Botërore pritet te përkeqësohet situata për vendet si Rumania, Letonia, por edhe Shqipëria, Maqedonia dhe Bullgaria, ndaj Shqipëria është përfshire ne listën e shteteve qe kane nevoje për financim nga Banka Botërore. Raporti evidenton se Banka Evropiane e rriten me shpejtësi praninë e tyre ne vendet ne zhvillim dhe tani vlera e borxheve qe ato kane arrin ne 2.4 trilion $. Këto borxhe përbejnë rrezik kur kalojnë 25% te prodhimit te brendshëm. Ne rastin e Shqipërisë, borxhi i ka kaluar 60%, ndaj sipas bankës, kjo situate mund te ndikoje ne kreditimin e brendshëm, tërheqjen e investitorëve, por edhe koston e huamarrjes. E nëse kreditimi global ngrin, kompanitë me një nivel te larte borxhi qe punojnë ne Shqipëri mund te detyrohen te mbyllin edhe aktivitetin. Duke ju referuar raportit, vendet qe kane qene ne recesion gjate 2008-20012 do ta kenë edhe me te vështire kapërcimin e kësaj situate. Për shtetet ne zhvillim kjo situate do te jete edhe me e lehte. Por ne rastin e Shqipërisë pozicioni fiskal i saj është përkeqësuar, çka e bën te ardhmen me te zymte e te pasigurt.
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Banka Botërore: Shqipëria të përgatitet për rënie ekonomike në 2012 Empty Re: Banka Botërore: Shqipëria të përgatitet për rënie ekonomike në 2012

Mon 23 Jan 2012 - 21:15
Nuk ishte nje Enigme. Shume faleminderit per Statistikat i kishim parasysh dhe vete mjafton qe te shofim gjendjen ne Shqiperi, Inflacioni ne maksimum, shume krime dhe shume fatkeqesi shoqerore.

Nuk do shume koment !
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Banka Botërore: Shqipëria të përgatitet për rënie ekonomike në 2012 Empty Re: Banka Botërore: Shqipëria të përgatitet për rënie ekonomike në 2012

Mon 23 Jan 2012 - 21:21
do bahet me mir sepse po investojn kapitalistat perendimort
Sponsored content

Banka Botërore: Shqipëria të përgatitet për rënie ekonomike në 2012 Empty Re: Banka Botërore: Shqipëria të përgatitet për rënie ekonomike në 2012

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi