Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv  Empty Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv

Fri 27 Jan 2012 - 16:32
Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv  50759LONDER – Një studim në Britani tregon se personat që punojnë mbi 11 orë në ditë, ose 55 orë në javë, janë më të prirur të bien në depresion.

Sipas studimit të publikuar në ‘PLoS ONE’, puna me orar të zgjatur dyfishon mundësinë për t’u bërë depresiv brenda një kohe të shkurtër.

Rezultatet e këtij studimi tregojnë se më të prirur për të rënë në depresion janë të rinjtë, të cilët duke përfituar nga fuqitë fizike shpesh bëjnë 2 ose dhe më shumë punë, për të siguruar sa më tepër të ardhura.

“Oraret shtesë në punë i bëjnë njerëzit më pak eficientë dhe më tepër të shqetësuar për cilësinë e jetës së tyre. Stresi shtohet çdo ditë dhe mundësitë për t’u bërë depresiv janë të mëdha.”- shpjegon profesori i universitetit “Queen Mary University of London”, Stephen Stansfeld.

(er.nu/BalkanWeb)
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv  Empty Re: Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv

Fri 27 Jan 2012 - 16:35
me se e drejte kjo teme ...na ka ba me fol me vedi kjo puna nga 11 ore e 12 ore ne dite
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv  Empty Re: Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv

Fri 27 Jan 2012 - 16:38
Furia shkruajti:me se e drejte kjo teme ...na ka ba me fol me vedi kjo puna nga 11 ore e 12 ore ne dite
pse moj furia dhe ti si une?nga 11 ore ne dite punon?
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv  Empty Re: Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv

Fri 27 Jan 2012 - 17:06
te menosh qe nga ora 7 e mjesit deri ka ora 7 e darkes ne pune
Sponsored content

Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv  Empty Re: Punon mbi 11 orë në ditë? Rrezikon të bëhesh depresiv

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi