Shko poshtë
Nita
Nita
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
 <b>Mosha</b> Mosha : 29
<b>Postime</b> Postime : 1124
<b>Hobi</b> Hobi : none
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : USA
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010

default Birra kundra kancerit të prostatës

prej Sun 24 Jan 2010 - 21:28
Hulumtime treguan se njerëzit që pijnë birrë mund të reduktojnë mundësitë e zhvillimit të kancerit të prostatës. Eksperimentet treguan se substanca xanthohumol, një përzierje e prodhuar nga HOPS e birrës, “bllokon” reagimin kimik që mund të çojë në shfaqjen e kancerit. Është e rëndësishme të theksojmë se sëmundja trajtohet me barna që veprojnë në mënyrë të ngjashme në organizëm.

Kryesuesja e hulumtimit Clarissa Gerhausa nga Qendra gjermane për Kërkimet e Kancerit në Heidelberg, thotë se “ende ndodhen në fillim të këtij zbulimi shkencor.” Xanthohumol është një antioksidant i njohur për vetitë e tij antikanceroze. Është një substancë që mund ta gjejmë akoma në fruta dhe erëza.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi