Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Ai me ministra, unë me presidentë Empty Ai me ministra, unë me presidentë

Mon 20 Feb 2012 - 18:05
Ministri i Jashtëm i Serbisë ka thënë se njohja nga Uganda nuk i ka ardhur Kosovës, pasi nota verbale nuk ka ardhur përmes diplomacisë së Kampalës.
"Kjo më është thënë direkt nga Ministri i Jashtëm i këtij shteti, Okello Oryem", ka thënë Jeremic.
Sipas tij, me Ugandën, Prishtina ka vepruar ngjashëm si me Nigerinë dhe Republikën e Afrikës Qendrore, që gjithashtu, sipas tij, nuk e njohin Kosovën.
Pacolli i ka quajtur deklaratat e zyrtarit serb si disfatiste, që vijnë nga një njeri i cili nuk mundet asnjëherë të kapërcejë ministrat e jashtëm.
“Jeremici gjithmonë ka lobuar te ministrat dhe s`ka shkuar më larg. Njohja e Ugandës ka ardhur e nënshkruar prej Presidentit, sikurse edhe krejt njohjet që kanë ardhur prej presidentëve në vendeve të ndryshme”, ka thënë Pacolli për “Express”.
“Ai është duke bërë një luftë të madhe kundër neve dhe gjithmonë ka pasur disfata të përditshme. Ku ka shkuar në raport me mua, ka pasur disfatë, e edhe prej prezencës sime në Kombet e Bashkuara e më tutje. Por, s’e kam ndërmend të merrem me te”, ka thënë Pacolli.
Nota verbale nga Uganda është publikuar në Prishtinë, nga Zyra e Pacollit, në katërvjetorin e shtetësisë, në të cilën Presidenti i Ugandës, Yoweri Kaguta Museveni, shkruan se shteti i tij u bashkohet vendeve të tjera që e kanë njohur Kosovën.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi