Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Krijohet kompjuteri i së ardhmes: Një tranzitor në miniaturë, i lidhur vetëm me një atom Empty Krijohet kompjuteri i së ardhmes: Një tranzitor në miniaturë, i lidhur vetëm me një atom

Mon 20 Feb 2012 - 19:02
Krijohet kompjuteri i së ardhmes: Një tranzitor në miniaturë, i lidhur vetëm me një atom 1232Arrihet zbulimi më i madh i fizikës, në fushën e kompjuterëve. Fjala është për krijimin e të ashtuquajturit “kompjuteri i së ardhmes”, 10 vjet para se ai të formohet, i përbërë vetëm nga një tranzitor në miniaturë dhe një atom.

Ka qenë një grup shkencëtarësh australianë që e ka prodhuar atë, duke u cilësuar kushti edhe si kompjuteri më i vogël i botës.

Ai do të jetë plotësisht funksional, i përbërë me një atom fosfori, pozicionuar me saktësi ekstreme në një sipërfaqe silikoni.

Megjithatë, ekipi i fizikanëve rreth në universitetin e Sidneit, përpiqet që të jetë më pak optimist se duhet, duke thënë se një krijesë e tillë në miniaturë, mund të krijohet vetëm pas 10 vitesh si e tillë.

e.t/NOA
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi