Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Vajza shqiptare, imazh kundër racizmit Empty Vajza shqiptare, imazh kundër racizmit

Fri 9 Mar 2012 - 20:06


Fytyra e Goneta Jakurtit është bërë imazh i fushatës “java kundër racizmit” që mbahet nga 21 deri më 28 mars në Bernë. Pllakatet ku duken fytyrat me gjurmë dhune të Gonetës dhe dy personave tjerë me prejardhje të huaj, pritet të sensibilizojnë zviceranët me problemin e diskriminimit racial.

Por kush është kjo vajzë dhe çfarë ndjen ajo lidhur me këtë fushatë?

“Marr pjesë vazhdimisht nëpër aktivitete kulturore, bëj moderimin në veprimtari të ndryshme, paraqitem në sfilata të modës të organizuara qoftë nga agjensionet zvicerane apo nga komuniteti shqiptar në Zvicër, Itali etj”, thotë ajo duke bërë me dije se ky angazhim nuk është krejt i rastësishëm.

Ndërsa e pyetur se si ndodhi të zgjidhej fytyra e saj për javën kundër racizmit Goneta thotë: “Një ditë mora një thirrje telefonike nga udhëheqësja e kësaj fushate. Ajo më shpjegoi se për çka është fjala duke me pyetur në fund nëse jam e gatshme të bashkëpunoj në një projekt të këtillë. Meqë bëhet fjalë për një projekt shumë të rëndësishëm dhe human, pranova të konkurroj. Dhe u zgjodha”.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi