Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Vajza shqiptare e muzikës Hip-Hop Empty Vajza shqiptare e muzikës Hip-Hop

Thu 11 Oct 2012 - 0:39
Vajza shqiptare e muzikës Hip-Hop LumitaPortreti i 20-vjeçares nga Librazhdi që përfitimet e klipit të saj të parë ua dhuroi fëmijëve jetimë. Arsyet e përfshirjes së saj në muzikë dhe pasionet e tjera
Edhe pse jam një këngëtare e re, jam mirëpritur mjaft mirë dhe kam shumë fansa që më duan. Kjo më ka bërë që të vazhdoj, plus talentit tim dhe mbështetjes së familjes time të dashur.Andrea Begu

Sot ka shumë të rinj të cilëtndjekin pasionet e tyre,ëndrrat e tyre për të arriturnjë sukses dhe sigurishtpër të bërë karrierë,apo pse jo të jenë të njohur publikisht.Një prej tyre është dhe Lu Mita,një këngëtare e re në moshë e cilaedhe pse nuk ka shumë vite eksperiencë,ka arritur të bëjë sukses dhetë mirëpritet nga dëgjuesit.Ndryshe nga tendenca e kohëve tësotme kur jemi mësuar të dëgjojmëqë meshkujve u shkon për shtat tëkëndojnë këngë HIP-HOP dhe RREP,Lu Mita na rrëfen se jo gjithmonëndodh kështu. Ajo është një prej pakvajzave në botë që këndojnë të tillakëngë dhe që shfaqin një paraq itjetë mirë para publikut si dhe, sipassaj, “të pëlqehet mjaft”.Lu Mita është ende një studente ecila kërkon të profilizohet në fushëngjuhës së huaj dhe më konkretishtfrëngjisht. Megjithatë, ajo asnjëherënuk ka ngurruar të realizojë ëndrrëne saj për t’iu përkushtuar këngës. Lumitapohon për “Trup dhe Shpirt” sesipas saj, ëndrrat i janë bërë realitet.20-vjeçarja nga Librazhdi ka marrëpjesë në shumë evenimente dhekoncerte brenda dhe jashtë vendit,kryesisht në Kosovë, Maqedoni dhenë Mal të Zi. Gjithashtu, repertori i sajështë dëgjuar edhe në qytetet më tëmëdha të vendit, të organizuara ngabashkitë përkatëse.Një ndër sukseset që Lumita, sikëngëtare e re, numëron është edheprezenca e saj si pasojë e ftesave nëPUB-et e Tiranës.“Jam e lumtur për rrugën të cilës i jampërkushtuar pasi ndihem e vlerësuarshumë nga publiku, edhe pse jam njëkëngëtare e re, jam mirëpritur mjaftmirë dhe kam shumë fansa që mëduan. Kjo më ka bërë që të vazhdoj,plus talentit tim dhe mbështetjes sëfamiljes time të dashur”– thotë LuMita.Ajo pohon që ka një farë konkurrencëmidis kolegëve të saj, madje dhe ngaata që nuk e duan, por ajo i referohetkarakterit të saj të fortë si garantpër të ecur përpara.



Si modele

Krahas suksesit të saj në botëne muzikës, Lu Mita thotë që kapunuar edhe si modele për njësërë agjencish në Shqipëri gjatëperiudhës 2009-2010. Ajo tregonse ka pasur oferta për modeleedhe jashtë vendit, kjo falëlinjave perfekte të vlerësuaranga stilistët vendas dhe të huaj,por angazhimet e saj si këngëtaredhe studente nuk e kanëbërë të mundur që ajo ta vazhdojëmodelen si profesion tëdytë. Ndër këngët e dëgjuaratë Lu Mitës janë: “E ndjej”, “Jame njëjtë”, “Pritëm pak” etj.Pas publikimit të këngës së sajtë parë ajo thotë se ka qenë eçuditur me kërkesat që ka pasurnëpër aktivitete të ndryshme.Ajo çfarë e karakterizon LuMitën është shpirti i saj humanpasi fitimet pas daljes së klipittë saj të parë në vitin 2011,ajo ia ka dedikuar fëmijëve tështëpisë jetimore “Shtëpia eShpresës” nëpërmjet dhuratave.Lu Mita është nga ato këngëtaretqë në zhanrin e Hip-Hopitjanë të pakta në Shqipëri e cilame karakterin dhe vullnetin e sajtë fortë ka bërë të mundur që tëkorrë sukses brenda vendit dhenë diasporë.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi