Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

10 arsye pse ju duhet te mbani nje kafshe shtepiake Empty 10 arsye pse ju duhet te mbani nje kafshe shtepiake

Sat 31 Mar 2012 - 3:50
Nëse ju nuk e keni vendosur tashmë për të marrë një qen nga një dyqan, më poshtë jepen 10 arsye për të bërë këtë. Mos harroni se duke pasur një kafshë ndihmon të moshuarit të qëndrojnë aktivë në jetë. Veçanërisht nëse jetoni vetëm, kafshët shtëpiake ndihmojnë kundër vetmisë dhe ju ndihmon të vazhdoni të përqendroheni në atë që po ndodh rreth jush.ShoqëriaVetmia mund të bëhet një shok i padëshirueshëm në çdo moshë dhe mund të çojë në depresion si dhe probleme fizike. Mbajtja e një kafshe në shtëpi, jo vetëm që mund të përmirësojë gjendjen tuaj, mund të bëhet një shok i mirë dhe të ndikojë pozitivisht në personalitetin tuaj. Duke u kujdesur për ta ju do të keni gjithmonë diçka për të bërë. Qentë më të vegjël, në veçanti, mund të merren më lehtë më vete gjatë udhëtimeve.

Duke pasur një rutinë

Rutina duke u kujdesur për një kafshë mund të sjellë strukturë dhe qëllimin në jetën tuaj të përditshme. Ndoshta ju nuk doni të ngriheni gjithmonë herët nga shtrati, por kafsha juaj do ju stimulojë të çoheni. A nuk është kjo një gjë e mirë?

Ushtrimet

Njerëzit mund të përfitojnë nga ushtrimi i rregullt fizik pavarësisht nga mosha e tyre. Por është e vështirë për t’u marrë me një ushtrim rutinë të rregullt, dhe është aq shumë e lehtë për ta kaluar atë nëse ushtroni dhe qenin tuaj. Pasi një qen mund të jetë një mënyrë e madhe për të bërë në këmbë një pjesë të planit tuaj të përditshëm.

Më pak stres

Njerëzit e moshës së tretë priren të shfaqin më tepër stres nëse ndihen të vetmuar dhe nuk kanë një kafshë që të merren me të. Ndoshta për ta çdo gjë ecën në rregull nëse bëjnë një qen mik për një pjesë të jetës.

Dilni në shëtitje

Duke pasur një kafshë shtëpie, veçanërisht kafsha kërkon aktivitet të rregullt në natyrë, në këtë mënyrë kafsha ju ndihmon të qëndroni të lidhur me jetën. Ju shkoni për vizita veterinare, dhe nxirrni qenin tuaj në shëtitje në natyrë. Në këtë mënyrë ju përfshiheni në aktivitete sociale.

Bëni miq të rinj

Ka shumë aktivitete të përbashkëta për pronarët e qenve, duke filluar nga shëtitjet komunale me ngjarjet bamirëse dhe organizatave të tjera që kujdesen për kafshët dhe mbrojtja e mjedisit. Mund të jetë e vështirë për të takuar njerëz të rinj, por kafshët shtëpiake janë akullthyes të mëdhenj.

Interesa të reja

Një kafshë mund të vërë në dukje interesa të reja dhe aktivitete të reja. Mbase dhe pastrimin e parkut të lagjes ku ju ecni me qenin tuaj. Disa spitale u rekomandojnë pacientëve të sjellin edhe kafshët e tyre e ti përkëdhelin, sepse kjo ndikon pozitivisht në shëndetin e tyre.

Mbrojtje

Një qen mund të ofrojë siguri të rëndësishme. Hajdutët e mundshëm do të qëndrojnë larg nga një shtëpi ku leh një qen. Vëzhguesi juaj mund të peshojë vetëm 8 kilogramë, por personi në anën tjetër të derës nuk i afrohet shtëpisë ku ka një qen.

Duke pasur kujdes për diçka

Ju keni nevojë për qenin tuaj. Pasi pasi të përfundoni karrierën tuaj ose fëmijët tuaj të rriten dhe largohen të ndërtuar jetën e tyre të pavarur, ju do të jeni vetëm, por duke pasur një qen ose mace, ju do të kënaqeni, pasi do të keni për t’u kujdesur për një tjetër gjë të gjallë.

Investimi në jetë

Në fund të ditës, të paturit e një kafshe do të thotë që ju keni bërë një premtim që do ju bëjë të vazhdoni të jeni i përfshirë në një tjetër jetë. Ky angazhim është një nga vendimet më pozitive që ju mund të bëni duke u marrë me qenin tuaj.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi