Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Arsimi si tregues i dështimit

prej Wed 11 Apr 2012 - 20:20
Geraldo Durda

Një situatë alarmante është në arsimin universitar ku konkurrenca për të hapur universitete mundësisht në çdo katund tani është kthyer në anekdotë. Po ke pesë lekë dhe dy dhoma e një kuzhinë, shko dhe bli një licencë dhe ja hodhe. Pesë studentë vitin e parë, shtatë studentë vitin e dytë, tridhjetë studentë vitin e tretë dhe ke bërë universitet.

Kush ka paranë ai ka pushtetin, ai blen dhe mbretin, thonë për ata që se kanë për gjë që ta zgjidhin qesen për të arritur qëllimet e tyre fitimprurëse. Sa për arsimimin e brezave dhe edukimin e tyre profesional, kush po pyet. Çështja e licencave është bërë çështje për jetë a vdekje në institucionet e këtij dikasteri. Ky është arsimi i lartë sot në Shqipëri por që shërben për diçka: Nxjerrë në pah korrupsionin dhe paaftësinë, ryshfetin dhe kërbaçin, militantizmin partiak dhe bllokimin e të gjitha shtigjeve.

Ky është arsimi që mbolli dhe po kultivon ministria e tashme e ndoshta dhe në të ardhmen do të vazhdojë kështu. E vërteta është se qoftë në arsimin publik, qoftë në atë jopublik, sot po dalin teknicienët e së nesërmes, mësuesit e brezit të ardhshëm, elita e mundshme e kombit. Nëse gjithçka vazhdon me këto ritme, Atdheu dhe e ardhmja janë në rrezik. Mësimdhënies në Shqipëri i duhet kthyer dinjiteti. Në Shqipëri po ndodhë një çorganizimi i organizuar i arsimimit dhe koha na imponon që arsimi publik të shihet si përparësi, ndërsa ai privat të kompletohet. SHEKULLI


Arsimi si tregues i dështimit Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Arsimi si tregues i dështimit

prej Wed 11 Apr 2012 - 20:32
o peshku qelbet nga koka u bene 22 vjet qe dhondri serbise sali berisha ,,shkaterron SHQIPERINE TONE ??????
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi