Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Arsimi, shkelet ligji i ri

prej Mon 1 Oct 2012 - 10:40


Dhjetëra mësues në gjithë vendin, në këtë fillim-viti shkollor, janë lëvizur nga vendet e tyre të punës, në shkelje të plotë me ligjin e ri të sistemit parauniversitar.

Nënkryetari i Federatës Sindikale të Arsimit, Fatmir Bezhani, ka theksuar se krerët e drejtorive arsimore në rrethe po shkelin ligjin, por edhe kontratën kolektive: “Ligji i ri është shkelur nga Zyrat Arsimore dhe nuk është zbatuar kontrata kolektive. Këto shkelje do të shkojnë në gjykatë, mësuesit do të fitojnë të drejtën e tyre dhe këto do të rëndojnë buxhetin e shtetit.”

Pak ditë më parë, kreu i kësaj sindikate tha se për arsye politike dhe korruptive dhjetëra mësues po transferohen nga një shkollë në tjetrën. Këto largime po kryhen pa asnjë kriter, ndaj një pjesë e madhe e mësuesve po i drejtohen gjykatës.

Fatmir Bezhani deklaroi: “Kemi ankesa për lëvizje të pamotivuara dhe ne kemi verifikuar rastet abuzive.”

Sipas Partisë Socialiste, Ministria e Arsimit duhet të nxjerrë akte nënligjore për zbatimin e ligjit duke mos lënë hapësira boshe ku mund të abuzohet me ligjin nga drejtorët e drejtorive arsimore. Deputetja socialiste Ledi Shamku tha se këto lëvizje po bëhen në prag të fushatës dhe në kundërshtim të plotë me ligjin e ri të arsimit parauniversitar.

*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Arsimi, shkelet ligji i ri N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi