Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Tabute .... ??!

prej Thu 19 Apr 2012 - 16:31
Dihet qe tabute ne kohen ku ne jetojme jane shume te demshme dhe shoqeria jone akoma mer shkas nga keto. Jane ato zonat periferike te cilat nuk jane shkulur ende nga vendet e tyre dhe vazhdojne te ecin ne keto gjurme. E them kete sepse ne te gjithe kemi vene re qe njerezit qe vijne nga ato zona dhe jetojne ne qytete me te avancuara jane pershtatur mese miri frymes se modernizimit. Por kjo smund te ndodhe akoma ne keto vende qe folem pak me pare. Vetem per faktin sepse askush nuk mer guximin te cvendoset ne keto vende per tu dhene atyre frymen ku ne jetojme sot. Dihet qe ne familjet shqiptare ka nje doze tabush te cilat akoma nuk jane thyer. Me se shumti kjo ndodh ne ato familje me pak te shkollura brez pas brezash. Dihet qe shkolla arsimi eshte nje dore e madhe per te jetuar ne kohen e kompjuterit. Kusht i cili nuk ka hyre akoma ne keto familje. Ndoshta gjendja ekonomike sociale e limitizuar nuk u jep shancin ketyre njerezve te mendojne qe te flakin tutje keto TABU.
Por tabuja me e madhe eshte ajo e nderit. Familjet sot kane nje frike te madhe per femijet e tyre. Nuk i lene ne shkolle sepse mendojne sepse aty gjenden gjerat e keqija. Po ta veme re mire neper shkollat e mesme ekzistojne gjera dhe me te tmerrshme se kaq. Mendimi im kaloj pertej kesaj. Kur ne kemi keto vese te keqija dhe sidomos neper shkolla ku mendojme se kultura morali eshte dhe me i paprekshem atehere cduhet te mendojne keto familje per ti flakur tutje keto TABU ?
Deri ne momentin qe ne te jemi mire me veten keto tabu kurre nuk kane per tu larguar nga ne. Deri ne momentin qe ne te civizlizohemi plotesisht kurr nuk do te arrijme te flakim tutje presjonin e tabuve. Tabute jane mendime te vjetra ne kohen qe ne jetojme. Por behen efikase ne raste te caktuara.
Une jam dakort per flakjen e tyre ne nje kohe paralele. Besoj se do te vazhdojne akoma por ne nje kohe relative...!

Ju si mendoni per TABUTE?

Mendoni se pas familjes, e cila e humb shpejt ndikimin tek individi, eshte shkolla ajo qe duhet ti thyej keto tabu....?

Duke i pare problemet ne zinxhire, c'masa mendoni se duhen te merren...?


Tabute .... ??! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Re: Tabute .... ??!

prej Tue 1 May 2012 - 21:36
Tabu: Konsiderohet cdo gje qe quhet e paprekshme dhe qe ndalohet te cenohet a te zihet ne goje. Ka lidhje te ngushte me te moralshmen ne shoqerite e mbyllura ,ku cdo veprim i ndermare do te analizohet-komentohet nqs eshte shkelur rregulli i heshtur i respektimit te tabuve apo jo. Pra flitet per nje fenomen X i cili nuk ka shtrirje dhe mirkuptim nga te gjithe ,ne nje kohe e ne nje vend te caktuar. Pas viteve 90'vendi yne njohu shume thyerje tabush , te cilat shoqeria i pati te nevojshme per ti bere pjese te vetes.Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Tabute .... ??!

prej Tue 1 May 2012 - 21:46
disa tabu ne shqipria jan te kota dhe shum te demshem,dhe jemi ne,rina e sotme qe duhet ti eliminojm ata...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Tabute .... ??! Image
Bestt
Bestt
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 4512
<b>Hobi</b> Hobi : ......
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/05/2011
http://......

default Re: Tabute .... ??!

prej Tue 1 May 2012 - 21:47
tabut jan shum te demshme po qe ti bejm ka ndrruar koh


Nuk m'do askush.................... M'do Allahu ♥️
Nuk m'sheh askush................ M'sheh Allahu ♥️
Nuk m'beson askush.............. M'beson Allahu ♥️
Nuk m'gjykon askush............. M'gjykon Allahu ♥️
Nuk kam afer askend.............. Kam afer Allahun ♥️
Nuk lutem te askush............... Lutem te Allahu ♥️
Nuk gjunjezohem te askush... Gjunjezohem te Allahu ♥️


Zoti na i dha te gjitha cift, dy duar, dy sy, dy vesh. Po zemren pse na dha vetem nje? Sepse te dyten ja dha dikujt tjeter dhe ne duhet ta kerkojm deri sa ta gjejm ...
Sponsored content

default Re: Tabute .... ??!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi