Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Gati abetarja mbarëkombëtare shqiptare

prej Tue 24 Apr 2012 - 15:35
Gati abetarja mbarëkombëtare shqiptare AbetarjaaaKomisioni i specialisteve ka arritur te konkludoje mbi tekstin me te mire te abetares mbarëkombëtare. Sipas Ministrisë së Arsimit, mes 7 projekteve konkurruese, dy kane patur rivalitetin me te forte, mes tyre një bashkëpunim shqiptaro–kosovar.
Përveç garës ne tregun shqiptar te librit, abetarja e Bari Becit, dhe ajo e Shezai Rrokajt janë kandidatet kryesore, por kjo e fundit duket se është me pranë fitores.Burime nga komisioni i vlerësimit thonë, se ajo ka marre maksimumin e pikëve si nga pala shqiptare dhe ajo kosovare, citon VizionPlus.
Megjithatë shpallja zyrtare do te behet mesditën e se martës. Pa dashur te deklaroje shtëpitë botuese dhe autoret fitues një dite para shpalljes zyrtare edhe këshilltari pranë ministrit te arsimit thotë se abetarja fituese morri piket maksimale si për përmbajtjen, anën vizuale dhe çmimin me te mire te tekstit. Abetarja fituese mbarëkombëtare do te jete libri qe do tu mësoje ABC-ne fëmijëve te klasave te para ne Kosove dhe diaspore.
Ndërsa ne Shqipëri ajo do te konkurroje ne tregun shkollor me abetaret e tjera.
Gjuha e përdoruar ne tekstin e unifikuar për 100-vjetorin e pavarësisë, është shqipja standarde. Ndërsa ka koston me te ulet se tekstet qe janë sot ne treg.
B;lajmifundit


Gati abetarja mbarëkombëtare shqiptare Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi