Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Universiteti Tiranës, viti i ri akademik do të startojë me 6180 studentë të rinj

prej Sat 28 Apr 2012 - 13:56
Universiteti Tiranës, viti i ri akademik do të startojë me 6180 studentë të rinj Universiteti-tiranes1335358554_thumb_baza2237_150Tiranë – Rreth 6180 rinj do të vijojnë studimet e ciklit të parë me kohë të plotë, propozon Universiteti i Tiranës.Sipas rektoratit të këtij universiteti, numri i pranimeve për vitin 2012-2013 nuk ka pësuar ndonjë ndryshim të madh, me përjashtim të disa degëve.
UT i propozon Ministrisë së Arsimit që të rriten pranimet për Juridikun me 50 kuota më shumë, duke e çuar në 550 numrin total të pranimeve, e po kështu edhe për katër degët e Filologjikut.
Kërkohet që në degët Histori, Gjeografi, Gjuhë-Letërsi, vitin e ri akademik të pranohen nga 120 studentë të rinj në secilën degë, nga 100 që ka qenë kuota e sivjetshme. Për katër degët e Fakultetit të Mjekësisë, që është një ndër më të preferuarit në Universitetin e Tiranës, nuk propozohet asnjë rritje e kuotave të pranimit.
Fakultetit që do të pranojë më shumë studentë në UT, do të jetë ai i Ekonomisë, për të cilin propozohen plot 1300 kuota, bashkë me dy filialet e tij në Kukës dhe Sarandë.
Ministria e Arsimit pritet të marrë një vendim për kuotat e propozuara nga UT.


Universiteti Tiranës, viti i ri akademik do të startojë me 6180 studentë të rinj Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi