Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21356
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Sonte shfaqet Super Hëna, e shndritshme si një sferë gjigande

prej Sun 6 May 2012 - 1:24
Tiranë, 5 maj 2012, NOA - Një superhënë, më e madhja e vitit 2012 do të
shfaqet në qiell mesnatën e 5 Majit duke u gdhirë 6 Maj, raporton
agjencia e lajmeve NOA.al.

Superhëna do t’i afrohet tokës në një distancë të afërt dhe do të
përngjasojë me një sferë të shndritshme të përmasave gjigande, apo edhe
me diellin.

Në fakt madhësia e saj nuk ka të bëjë me ndonjë fenomen të rrallë natyror, por me afërsinë dhe largësinë ndaj planetit tokë.

Do të jetë hënë e plotë dhe do të shfaqet në 3 e 35 me orën Grinuiç ose në 5 e 35 me orën e Tiranës.

Distanca me tokën do të jete vetëm 356 mijë e 955 kilometra.

Hëna do të duket 14 për qind më e madhe se zakonisht dhe 40 për qind më e
shndritshme. Ndonëse do të jetë një pamje mbresëlënëse, superhëna e
mesnatës së 5 dhe 6 Majit nuk do të jetë më e madhe se ajo e 19 majit të
vitit të shkuar, ku hëna iu afrua tokës në një distancë 356 mijë e 575
kilometra.

Hënës i duhen plot 27 ditë për t’u rrotulluar rreth tokës, periudhë
kohore, në të cilën ajo afrohet dhe largohet nga perimetri i tokës duke
krijuar distancën më të madhe dhe atë më të vogël.

Hëna e plotë shfaqet atëherë kur dielli dhe hëna janë në vijë të drejtë,
por kur kjo ndodh në distancën më të afërt mes tokës dhe hënës, atëherë
shfaqet ajo që astrologët e quajnë Super Hëna.

mit/noa.alSonte shfaqet Super Hëna, e shndritshme si një sferë gjigande Hena-gjigande


Sonte shfaqet Super Hëna, e shndritshme si një sferë gjigande 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21356
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Sonte shfaqet Super Hëna, e shndritshme si një sferë gjigande

prej Sun 6 May 2012 - 1:25
Shikojeni, eshte me te vertete shume e shndritshme...


Sonte shfaqet Super Hëna, e shndritshme si një sferë gjigande 6ds9w0
Zymer
Zymer
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 417
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Lipjan
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/03/2012

default Re: Sonte shfaqet Super Hëna, e shndritshme si një sferë gjigande

prej Sun 6 May 2012 - 2:13
Vertete e mahnitshme


Jam betuar se do ta dëgjoj vetëm njeriun që fjalën e përdor për të thënë një MENDIM dhe mendimin e përdor për të thënë TË VËRTETËN.
Gangsterja
Gangsterja
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 343
<b>Hobi</b> Hobi : Te shoh lot dhe gjak ne syt e rivales..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tek xemla njonit...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/06/2012
http:// bvnm,../

default Re: Sonte shfaqet Super Hëna, e shndritshme si një sferë gjigande

prej Wed 27 Jun 2012 - 9:32
gjith naten jasht kam qendruar por nuk pash asgje..


- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.
Sponsored content

default Re: Sonte shfaqet Super Hëna, e shndritshme si një sferë gjigande

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi