Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Të rinjtë e papunë

prej Tue 22 May 2012 - 18:16
Organizata Botërore e Punës paralajmëron për vështirësitë me të cilat përballen të rinjte sot, kur niveli i papunësisë mes tyre në rang global llogaritet në 13%.

”Ka shumë të rinj të aftë e të arsimuar që po detyrohen të punojnë part-time apo edhe në sektorë të cilat nuk i përshtaten formimit te tyre”, thuhet në raportin e organizates, parashikimet e se cilës janë po aq të zymta sa dhe pasqyrimi i realitetit.

Kjo situate sipas saj, ka pak gjasa të përmirësohet edhe për katër vitet e ardhshme. Organizmi paralajmëron për një krizë të vërtetë, me 6 milionë vetë aq të zhgenjyer nga situata e tyre sa kanë hequr dorë edhe nga përpjekjet për të gjetur një punë.

Hartuesit e raportit kërkojnë që qeveritë ta kthejnë krijimin e vendeve të punës në prioritet kryesor. Duam të shohim më shumë skema trajnimi, ulje taksash për punëdhësit, me shumë përpjekje të vërteta thone ata.

Kriza e papunësise tek të rinjtë nuk është e pakapërcyeshme, por vetëm nëse politikbërësit do ta shohin me përparësi këtë çështje dhe investimet në sektorin privat të shtohen ndjeshëm.

Që prej 2007-tës, numri i të rinjve të papunë është rritur me katër milionë. Rreth 28% e tyre janë në Afrikën e Veriut, ku situata e të rinjve është rënduar pas kryengritjeve të Pranveres Arabe të vitit që shkoi dhe 26,5% në Lindjen e Mesme.

Në Bashkimin Europian, një në pesë të rinj kërkon vend pune, thotë raporti. Edhe në vetë Azinë Lindore, rajoni më dinamik mbase për nga zhvillimi i ekonomisë, niveli i papunesise tek të rinjtë është 2,8 herë më i larte sesa tek të rriturit.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Të rinjtë e papunë N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi