Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Lepur i eger lemonato

prej Wed 23 May 2012 - 12:46
Perberesit

1 lepur i eger (1,5 kg)
1 gote vaj ulliri
12 thelpinj hudher
1 flete dafine
1 dege rozmarine
leng prej 2 limonave
2 gota vere te bardhe
kripe & piper
uje
uthull per marinaden

Pergatitja
1. E presim lepurin ne copa dhe e marinojme per 3,5 ore ne uthull. Uthulla duhet te mbuloje mishin deri ne gjysme. Pas 1,5 ore i kthejme copet e mishit te lepurit ne anen tjeter. Pas 3 oresh e nxjerrim lepurin nga uthulla dhe e skuqim mire ne vaj ulliri.
2.Ne tiganin ku skuqim lepurin shtojme dhe thelpinjte e hudhres te prere holle dhe per se gjati. Shuajme me vere te bardhe.
3. Me pas i kalojme ne nje tenxhere dhe i vendosim mbi zjarr mesatar. shtojme kripen, piperin, dafinen dhe degen e rosmarines dhe pak nga pak ujin.
4. E leme te zieje ne zjarr te ngadalte per rreth 1 ore. 10 minuta para se ta heqim nga zjarri shtojme lengun e dy limonave.
Kjo eshte nje recete tradicionale greke. Shoqerohet me pure ose me pilaf.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Lepur i eger lemonato  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi