Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default Deti i Irlandes, i eger dhe i pacenuar

Mon 10 Sep 2012 - 15:12
 Deti i Irlandes, i eger dhe i pacenuar Irlanda0

Laget ne perendim nga oqeani Atlantik dhe ne verilindje nga Kanali i Veriut, ishulli i Irlandes nuk eshte parajse vetem per ata qe adhurojne natyren e embel dhe relaksuese me kullota dhe bageti, por eshte dhe destinacion qe i pershtatet me se miri per ata qe deshirojne ta perjetojne detin ne menyre te eger dhe sa me natyrale.

Ketu ne fakt, mes shkembinjve magjepses (mes te cileve i famshmi Shkembi i Moher), gjireve te medha te pasur me ishuj dhe plazhe te vegjel dhe limane te bukur, pushimi ne det shnderrohet ne nje udhetim te vertete ne pese kuptime. Nuk mund te planifikohet nje pushim ne detin irlandez pa marre parasysh se menyra me e mire eshte qendrimi ne nje far. Deti i Irlandes, i eger dhe i pacenuar Irlanda
Pamjet e jashtezakonshme qe ofrojne keto apartamente ne far jane magjepsese. Mes shume fareve te pranishem ne ishull duhen permendur patjeter farin Blackhead ne Whitehead, ne bregun e famshem Antrim, prone irlandeze, farin Loopheadne Clare dhe farin qe funksionon ende Galley Head ne Cork, ku mund te merren me qera nje ose dy shtepi te vjetra te rojeve.

 Deti i Irlandes, i eger dhe i pacenuar Irlanda1
Se fundmi, edhe fari Wicklow Head ofron nje qendrim te paharrueshem. Pervec kesaj, ata qe duan te zbulojne historine dhe dhe sekretet qe lidhen me keto ndertesa, vendi ideal eshte qarku Wexford. Ketu fale turneve me guida mund t'i hidhni sy farit me te vjeter ne bote, Hook Head. Per te gjithe ata qe adhurojne te qendrojne ne uje, ishulli Smerald ofron nje game te gjere zgjedhjesh ne menyrat e navigimit qe nga varka me vela apo me motorr, ne det, kanale ose lumenj.

 Deti i Irlandes, i eger dhe i pacenuar Irlanda2

Disa vende ku ju mund te lundroni jane ujerat ne gryken Shannon, brigjet e bukura te Galway, ishujt Aran ne veri dhe ishujt Blasket ne brigjet Dingle, ne qarkun Kerry. Per te marre jahte drejtohuni per ne qytetin bregdetar Kilruch, ne qarkun Clare. Ketu gjendet Shannon Estuary Yacht Charters qe ofron mundesi per te marre me qera jahte me ose pa ekuipazh, me kater apo pese vende per te fjetur, per nje eskursion te paharrueshem.

 Deti i Irlandes, i eger dhe i pacenuar Irlanda3

Cdo surfist e di mire se bregu irlandez eshte nje thesar i vertete plazhesh te pacenuara qe jane te pershtatshme per surf. Mes shume vendeve te pershtatshme per te praktikuar kete sport jane Portrush ne Antrim, Bundoran ne Donegal, Strandhill ne Sligo, Tramore ne Waterford dhe gjirin Brandon, etj.

 Deti i Irlandes, i eger dhe i pacenuar Irlanda4
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi