Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

 Studimi, kush lind i varfër mbetet i varfër Empty Studimi, kush lind i varfër mbetet i varfër

Wed 23 May 2012 - 19:03
Në Britaninë e Madhe shoqëria nuk ndryshon, ai që lind në një familje të varfër me shumë vështirësi mund të pasurohet dhe të dalë nga kjo shtresë sociale.

Ky fakt tregohet në një studim të prezantuar nga Nick Clegg, lider i liberal demokratëve në Britani.Sipas sondazhit, një në pesë fëmijë përfiton ngrënie shkollore falas, por vetëm një në njëqind është në gjendje për të hyrë në të “Oxbridge”, në një nga dy universitetet kryesore britanike, Oxford dhe Cambridge.


E megjithatë, vetëm 7% e adoleshentëve ndjek një shkollë private, nga të cilët dalin 70% e gjyqtarëve të ardhshëm të Gjykatës së Lartë dhe 54% e administratorëve në bursat e fuqishme në Londër, raporton noa.al.

Clegg, i cili ka studiuar në Shkollën private Westminster dhe Cambridge beson se është personi i duhur për të mbështetur lëvizjen sociale.

“Unë kam qenë njeri me fat, por nuk duhet të jetë fati ai që të ndikojë te njerëzit sepse ne kemi gjithë mundësitë që të ndryshojmë politikat për të krijuar një jetë më të mirë”, u shpreh Cleeg duke njoftuar publikimin e 17 treguesve socialë në vit për të monitoruar në qoftë se qeveria është e angazhuar për të promovuar një shoqëri më të drejtë. Studimi, kush lind i varfër mbetet i varfër Varfer-300x180
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

 Studimi, kush lind i varfër mbetet i varfër Empty Re: Studimi, kush lind i varfër mbetet i varfër

Wed 23 May 2012 - 21:01
sbesoj
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi