Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kryqi Kelt, instrumenti që ndihmoi në navigim dhe ndërtim gjatë lashtësisë Empty Kryqi Kelt, instrumenti që ndihmoi në navigim dhe ndërtim gjatë lashtësisë

Thu 31 May 2012 - 2:17
Kryqi Kelt, instrumenti që ndihmoi në navigim dhe ndërtim gjatë lashtësisë Kryqi-celtik-225x300Artikull i shkruar nga Crichton Miller

Kryqi kelt, i cili është një simbol i lashtë dhe i shenjtë, me të cilin shumica e njerëzimit eshtë njohur, duket se eshtë një përfaqësim i një instrumenti të lashtë,që është përdorur nga paraardhësit tanë qysh në kohërat neolitike.

Unë besoj se kjo ishte ajo që egjiptianët e lashtë dhe Phoeniciansit përdoren për studimim ne ndërtesat e tyre dhe për të lundruar në oqeanet e botës.

Pavarësisht zbulimit të kokainës në disa nga mumiet egjiptiane, qe ka qenë e argumentuar, në gusht te 2010,dhe qarqet akademike, që ishte e pamundur për ta,kane vleresuar se Phoeniciansit nuk mund të kenë kaluar Atlantikun në parahistori, për shkak të paaftësisë së tyre për të lundruar.

Per ”Heyderhal scotched” konceptin që anijet e tyre ishin të paafta ne ekspeditat e tyre lundruese,unë jam gati të rrëzoj argumentin e tyre përfundimisht, duke provuar se ata mund të kene qene te afta dhe kane lundruar me kete instrumenti,pra me kryqin kelt

Zbulimi erdhi në dimër të vitit 1997, kur unë isha duke u përpjekur të kuptoj se çfarë do të kishin perdorur egjiptianët e lashtë për studimin e kompleksit te madh piramidal, në Giza. Të gjitha ndërtimet, ato edhe më të lashta,detyrimisht kërkojnë vrojtimin dhe studimin para fillimit të punës.

Piramida e pabesueshme e Keopsit dhe kompleksi piramidal i Giza-s, te cilat duket se mishërojnë vlera matematikore te PI, do të duhej të studioheshin saktë,ashtu si të gjitha ndërtimet e ngjashme, duke përfshirë edhe rrathet e gurit si ne Stonehenge, Avebury dhe Callanish në Skoci. Callanish është më shumë se 5000 vjet i vjeter dhe eshtë ndërtuar në formën e një kryqi kelt – provë që kjo njohuri daton me Piramidat egjiptiane.

Nëpërmjet eksperimenteve intensive dhe te pandaleshme,me një besim te patundur në inteligjencën e paraardhësve tanë dhe ne një refuzim total për të besuar se nuk ishin te huajt e vegjël të gjelbër disenjuesit e piramidave,por kam zbuluar se i vetmi instrument i përshtatshëm që mund të ketë qenë përdorur nga arkitekti, në vend të një teodoliti, ishte një derivat i kryqit, duke i shtuar një mbajtese.

Ky instrument tepër të thjeshtë, por i ndërlikuar, ka potencial për të matur kënde dhe inklinimet me një saktësi prej 1 minutë në 1/60 e një kendi, në varësi të madhësisë së instrumentit të përdorur. Kjo është një saktësi e jashtëzakonshme për atë që duket të jetë vetëm dy copa prej druri, një shkallë dhe një mbajtese. Një nga aftësitë më interesante, por errët e Kryqit,është aftësia e tij për të marrë masat siderike.

Me përvojën time si një kërkues i kualifikuar i Yachtmaster-it, unë u ktheva eksperimentimit tim për të zbuluar nëse marinaret e lashtë mund të gjenin gjerësi dhe gjatësi gjeografike detare me kryq. Eksperimentet e kryera, kane konfirmuar se ne ato kohe,te lashtet mund ta gjenin pozicionin e tyre kudo në Tokë brenda 3 milje detare,me një pajisje të mbajtur ne dorë.

Ky zbulim mund të ndihmojë për të provuar se ishte e mundur edhe për detarët të tille, si Phoenikiansit, te cilet kanë kryer kontakte të rregullta tregtare me Ameriken, në kohët para kolumbiane. Ajo gjithashtu mund të shpjegojë aftësinë navigative misterioze te polinezianëve. Ky zbulim gjithashtu ndihmon pionierët mbështetës te teorisë së udhëtimit ndërkontinentale në lashtësi,të tilla si ato te kryera ngai Thor Heyderhal,Tiki Kon-it si dhe ekspeditat Ra.

Unë ende vazhdoi të zbuloi se ky instrument ndoshta ishte baza e gjeometrise, matematikës, astronomise se lashtë, duke bërë harta. Jam i bindur se ky instrument është përdorur në kombinim me njohuri të detajuara të astronomisë dhe pozicioneve mujore te yjesise,per te percaktuar eklipset.

Udhëtarët e lashte ishin në gjendje për të matur gjatesi në distanca të shkurtera si dhe kane përdorur oret e rërës ne gota,në lidhje me kohën lokale midis observatoreve (si ato prej guri ose druri në lartesi të ulëta) dhe oren e vjetër te botës,bazuar ne meridiani 0 në Giza.

Unë gjithashtu besoj se rrathet me gure si Stonehenge etj, janë përdorur për të mbajtur kohën dhe në fakt ato ishin qendra astronomike te mëdha ku blloqe te medha guri u vendosen ne rrath (stonehenge)që përfaqësonin oren ditore në baze te pozicioneve te diellit,si dhe ne baze te vendosjes se planeteve percaktonin zodiakun gjatë gjithë vitit.

Linja LEY, një term i lashtë dhe modern ne navigacion, u përdorën për të hedhur pozicionin, ose kursin, e një vendi, në lidhje me një tjetër vend. Ky term është keqinterpretuar me koncepte magjike apo magnetike nga kultet moderne. Ky fakt ka lidhje me kerkimet astronomike dhe mund të gjendet në manualet e lundrimit moderne.

Linjat ley nga Ishujt Cape Verde për në Antile të Karaibeve, shmangnin Detin Sargasso,qe është pikërisht 17 gradë ne veri. Për të gjetur këtë linjë nevojitet te perdoret nje instrument qe mat lakimin e një ylli apo te diellit në Azimut. Unë besoj se ky instrument qe ka kryer kete funksion ne ato periudha lashtesie ishte Kryqi kelt me një mbajtese pingule.

Unë gjithashtu besoj se kitara, e përdorur në shekullin e 13, ishte një instrument inferior,sepse ishte e paaftë në matjet siderike. Unë më tej besoj se Kryqi kelt dhe metodat e përdorimit të tij, është një nga thesaret më të mëdha,të gjetur nga kalorësit e famshëm tamplar, në gërmimet e tyre në Tempullin e Solomonit, gjatë kryqëzatave.Vertetohet se ky zbulim çoi në një stil të ri të arkitekturës dhe ndërtimit të katedraleve te mëdha në Evropë, duke filluar me ate te Shartrit-it në Francë.

Mund te kete pasur një mashtrim të madh qe ka lekundur besimin njerzor në mijëvjeçarin e fundit,në Spanjë, nga Christopher Colombi qe me ekspeditat e tij coi përfundimisht në shkatërrimin e qytetërimeve Ameriko-indiane citon Kuriozitete-Enigma.com. Ka prova që Templaret, me të cilit Kolombi ishte i lidhur, kane udhëtuar në Amerikë dyqind vjet para zbulimit zyrtar,duke përdorur kryqin kelt si një instrument të navigimit.

Arkivisti tamplier William St Claire ka argumentuar tashmë në Roslyn Chapel në Skoci per udhetimet dhe ekspeditat e kryera në Amerikë para Kolombit. Fakti që instrumenti në të vërtetë funksiononte, mund të demonstrohet se permbush një rol universal në shumë funksione,dhe nga ky fakt është e përligjur teoria ime. Çfarë është me të vërtetë e mahnitshme, është se askush nuk e ka zbuluar në kohët moderne këtë njohuri të humbur. Mesazhet në gur, dru, metale dhe art ka qenë për rreth mijëra vjet, në funksion të plotë të njerzimit
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi