Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 19:32
Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim Emmigrati-in-cantier27,5% e shqiptarëve janë artizanë e punëtorë të kualifikuar ndërtimi (si muratorë, për shembull) apo të kualifikuar në zanate që kanë të bëjnë me dhënien e dorës së fundit; si shtrim pllakash, lyerje etj. 7,7% e shqiptarëve në Itali janë të punësuar në restorante e bare, 6% ofrojnë punë pranë famijeve (kryesisht gra) dhe 5% punojnë në bujqësi.

ROMË - Në vitin 2011, në Itali numërohen mbi 2.251.481 të punësuar të huaj, që përbëjnë 9,8% të të gjithë punonjësve. Komunitetet më të pranishme mes punonjësve janë po ato që kryesojnë edhe mes rezidentëve të huaj: çdo katër të punësuar të huaj, një është rumun (numërohen 561.637 punonjës rumunë). Në vend të dytë renditen shqiptarët, me 232.531 të punësuar, apo e thënë ndryshe, çdo dhjetë të punësuar të huaj një është shqiptar. Pas tyre renditen marokenët (147.105) dhe ukrainasit (132.217).

Por nga ana tjetër numërohen 310 mijë të huaj të papunë, që përbëjnë sot 12,1% të popullsisë së huaj, të aftë për punë. Ajo që vërehet në këtë aspekt është se, ndër ata që mbesin pa punë për shkak të krizës janë emigrantë në një të tretën e rasteve. E thënë në shifra absolute kanë humbur punën gjatë vitit 2011 për shkak të krizës 148.431 emigrantë.

Janë këto disa nga të dhënat e studimit të fundit të Fondacionit Leone Moressa. “Të dhënat tregojnë - shkruajnë studiuesit - se kriza ka fryrë edhe radhët e të papunëve emigrantë. Pesha e emigrantëve mes të papunëve të rinj, me dallime nga një krahinë në tjetrën, është shumë e lartë, 35,7%. Të huajt që arrijnë t’i bëjnë ballë krizës, e bëjnë falë faktit se në disa profesione të huajt duken të stabilizuar dhe të përqendruar qoftë sipas gjinisë, qoftë sipas kombësisë”.

Profesionet e të huajve

Në studim vihet në dukje se të huajt kryejnë kryesisht punë të nivelit të ulët, siç tregon fakti që 54% e burrave dhe 77,5% e grave mbulojnë vende pune që kërkojnë kualifikim të ulët. Mes burrave punët më të përhapura janë ato që kanë të bëjnë me ndërtimin (muratorë, marangozë, vënës pllakash, montatorë), ku janë përqendruar 15,7% e meshkujve të huaj. Pasojnë magazinierët e korrierët (5,4%) dhe ata që punojnë në restorante (5,3%).

Ndër gratë e huaja, më e përhapura është puna pranë familjeve, për të mbajtur të moshuarit e më të vegjëlit apo për të pastruar shtëpitë. Punë të tilla kryejnë gjysma e grave të huaja. Ndër zanatet e të huajave spikasin edhe punët në hotele e restorante, ku përqendrohen 8,2% e grave të huaja.

Nga ana tjetër, ka një dallim të madh edhe mes punëve të komuniteteve. Kështu, për shembull, thuajse gjysma (49,1%) e kinezëve punojnë në dyqane apo në restorante, tre çdo katër filipinë (77,4%) merren me pastrime shtëpish apo kujdesen për ndonjë person.

Për shqiptarët, sipas raportit del në dritë se në çdo katër vetë, një merret me ndërtimin: 27,5% janë artizanë e punëtorë të kualifikuar ndërtimi (si muratorë, për shembull) apo të kualifikuar në zanate që kanë të bëjnë me dhënien e dorës së fundit; si shtrim pllakash, lyerje etj. 7,7% e shqiptarëve në Itali janë të punësuar në restorante e bare, 6% ofrojnë punë pranë famijeve (kryesisht gra) dhe 5% punojnë në bujqësi.

/Shqiptari i Italisë/Shekulli Online/M.A./


Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 20:55
Ne veri po... ..

Ketej nga jugu jane shume te peket ata qe punojne ne ndertim....


Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim 138970eg0jnigthy
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 20:58
epo berluskoni sna e liro vendin e punes...ske cte besh


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim Image
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:01
Shipatert ekan ket pune si Zanat..
por ka edhe qe meren edhe me pune te tjera....!


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim J5zhxd
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:10
Silvana shkruajti:epo berluskoni sna e liro vendin e punes...ske cte besh

Cpune ke ti me Berluskonin... kush kerkon gjen Silvana...


Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim 138970eg0jnigthy
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:13
aldino...se kuptova...
Ajo qe desha te them esht qe vende te larta ne pun per shqiptaret ska ne vende te huaj,nese ka jan te pakta...e di shum mir qe kush kerkon gjen..teori e vjeter kjo...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim Image
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:19
Silvana shkruajti:aldino...se kuptova...
Ajo qe desha te them esht qe vende te larta ne pun per shqiptaret ska ne vende te huaj,nese ka jan te pakta...e di shum mir qe kush kerkon gjen..teori e vjeter kjo...

Epra e paske kuptuar edhe pse eshte e vjeter kjo teori... gjithsesi.... ti i sheh shume mire qe edhe ketu ne Itali vendet e punes po pakesohen ... jemi ne krize Silvana nuk ka me kohe per te menduar per pune ne vende te larta.... e shikon shume mire se po mbyllen fabrikat cdo dite dhe me mijera njerez rrezikojne vendin e punes dhe ti ne kete periudh kohe ke pretendime per vende pune te larta ... kta jane Italian e kane vendin e tyre dhe po luftojne per mos humbur ate pune qe bejne dhe nuk kane pretendime...


Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim 138970eg0jnigthy
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:21
un s'pretendoj gje,se vendin tim ne societa e kam zen dhe jam mir aty ku jam...gjithsesi ka kriz edhe italia,por dije nje gje...jan me ne kriz italianet sesa stranieret...sepse stranieret akom merren ne pun sepse paguhen pak,kurse puntoret italian s'merrem me se kan kosto te lart...e vertet qe po mbyllen shum vende pune,ama te hujat si ka prek akom aq shum...jan akoma te favorizuar...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim Image
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:31
Silvana shkruajti:un s'pretendoj gje,se vendin tim ne societa e kam zen dhe jam mir aty ku jam...gjithsesi ka kriz edhe italia,por dije nje gje...jan me ne kriz italianet sesa stranieret...sepse stranieret akom merren ne pun sepse paguhen pak,kurse puntoret italian s'merrem me se kan kosto te lart...e vertet qe po mbyllen shum vende pune,ama te hujat si ka prek akom aq shum...jan akoma te favorizuar...

Po kjo eshte e vertete qe Italanet jane me krize ... degjo jo te gjithe e mendojne si thua ti per punen e kostos se larte... ...psh. po marrim jugun ku jemi dhe ne .. nuk e di mbase gaboj por edhe ti ne jug rri apo jo...nejse marrim jugun... ketu te pakten ku jam une ..te puna ime ti ndoshta nuk e beson ... por une marr rrog me te larte se te gjithe ata 28 punetore te tjere Italian... edhe pse per ta eshte pak ... pak rendesi ka ... sepse me ato pak mbajne familjet me te ngrene...kjo qe thua ti ka qene me perpara ... qe Italianet nuk punojne me pak leke ... tani koha ka ndryshuar ... nuk eshte me si me pare... edhe me pak lek ata pune duan dhe punojne pa bere fjale fare...


Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim 138970eg0jnigthy
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:35
Interesante te lexoj si funksionon jete ne Itali.Une e njoh Italine vetem nga playhi i Riminit.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:37
un sjam nga jugu,dhe ta siguroj qe ketu ku jam un...italian mbledh frutatr me 7 euro oren,romuni me 4...italjanja pastro me 8 euro oren,shqiptarja me 5...flitet dhe per pun taksash...italjani ne te zez ste puno,kurse i huj po...jan shum gjera qe duhen pa...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim Image
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:42
Silvana shkruajti:un sjam nga jugu,dhe ta siguroj qe ketu ku jam un...italian mbledh frutatr me 7 euro oren,romuni me 4...italjanja pastro me 8 euro oren,shqiptarja me 5...flitet dhe per pun taksash...italjani ne te zez ste puno,kurse i huj po...jan shum gjera qe duhen pa...

Epo atehere nuk eshte e njejta gje.. jugu ... eshte ndryshe... ti the qe atje ku je ti nuk punon Italiani ne te zeze... ndersa ketu nuk po shohin me ne te zeze apo jo ... mjaftojne te punojne....


Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim 138970eg0jnigthy
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:44
e di...pranej po shkon gjithmon e me posht italia...per faj te jugut...
taksa s'paguhen,njerzt punojn ne te zez...mafia esht kudo...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim Image
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:52
Silvana shkruajti:e di...pranej po shkon gjithmon e me posht italia...per faj te jugut...
taksa s'paguhen,njerzt punojn ne te zez...mafia esht kudo...

E ke Gabim nuk eshte jugu qe po e con Italine drejt shkaterrimit ... por eshte shteti sidomas ata te partive qe po vjedhin me lopata ... i sheh lajmet ndonjehere ti besoj,,, jugu edhe pse vjedh ne kete menyre domethene me mospagimn e taksave eshte gjithmone pak ... po ne veri ti i sheh dhe vete se cpo behet me qeverine... ndaj mos ja ver fajin jugut ... por kokave qe jane atje lart qe komandojne e dashur ...


Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim 138970eg0jnigthy
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 21:56
nrm qe ato jan gjithmon fajtor,kjo esht me e sigurt...ama mes veriut edhe jugut,flas gjithmon si popull...jugu esht ai vend ku kriminaliteti esht me i madh,ku mafia ka zaptu vendin,dhe ku rregulluat nuk zbatohen...
Mqs ra fjala,thuju nje cik ktyre qe edhe ne itali vjedhin politikanet...se na lodhen duke shajt berishen... L:


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim Image
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 22:06
Silvana shkruajti:nrm qe ato jan gjithmon fajtor,kjo esht me e sigurt...ama mes veriut edhe jugut,flas gjithmon si popull...jugu esht ai vend ku kriminaliteti esht me i madh,ku mafia ka zaptu vendin,dhe ku rregulluat nuk zbatohen...
Mqs ra fjala,thuju nje cik ktyre qe edhe ne itali vjedhin politikanet...se na lodhen duke shajt berishen... L:

Hahahahh po kane te drejte ata moj qe shajne Berishen ... se ne Shqiperi kur vjedhin politikanet edhe pse pak ... meret vesh menjehere ... ndersa ketu Ne Itali... vjedhin me lopata dhe se merr vesh njeri... ti do thuash pse ... shume e thjesht sepse marrin te gjithe pjesen e tyre per te mbyllur gojen...

Ndersa persa i perket kriminalitetit ... po ke te drejte ... po ke pyetur ndonjehre ti si u zhvillua veriu dhe jugu ngeli keshtu....sepse jugu ka punuar gjithmone ne veri dhe kenaqeshin me ato qe jepnin ... por zhvillimin e veriut jugu e ka bere .... punen te gjithe jugu e ka bere ... ndryshe nuk do zhvilloheshe keshtu veriu...


Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim 138970eg0jnigthy
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 22:15
jugu ka ngel mbrapa sepse esht mush me te huj...sic jan mbush puglia,baria apo kalabria...e di more e di,..le te themi qe veriu e ka popullin me serioz dhe te ftohur...kernac e puntor...kurse nga jugu jan me shum njerz qefi,si ne shqiptaret...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim Image
Aldino82
Aldino82
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 4586
<b>Hobi</b> Hobi : sporti,formula uno,moto GP
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ITALI
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/11/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 22:25
Silvana shkruajti:jugu ka ngel mbrapa sepse esht mush me te huj...sic jan mbush puglia,baria apo kalabria...e di more e di,..le te themi qe veriu e ka popullin me serioz dhe te ftohur...kernac e puntor...kurse nga jugu jan me shum njerz qefi,si ne shqiptaret...

Epra e shikon... sipas teje ku eshte me e bukur jeta ne veri apo ne jug....???


Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim 138970eg0jnigthy
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 22:28
varet...kush do punen ne veriu...kush do qefin edhe punen ne jug...kush do qe jeten,ate te verteten ama,as ne jug as ne veri...me u zhduk nga italia


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim Image
pexha
pexha
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1673
<b>Hobi</b> Hobi : forumet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kamenic
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/01/2011

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

prej Thu 4 Oct 2012 - 22:30
te mjert shqiptare shtetin e kemi me hajna e punojm ne vede tjera si bujk robSponsored content

default Re: Itali, një në katër shqiptarë punon në ndërtim

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi