Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante Empty Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante

Fri 8 Jun 2012 - 17:11
Polonia dhe Greqia do të jenë dy ekipet të cilat do të hapin kampionatin evropian të futbollit Euro 2012. 16 ekipe do të luftojnë për të fituar trofeun më prestigjioz të futbollit për
kontinentin evropian në 23 ditë që do të zhvillohet ky kompeteticion.Më parë ky kompeteticion njihet si Kupa e Kombëtareve Evropiane UEFA në dy finalet e para 1960 dhe 1964 ndërsa u ndryshua në vitin 1968.Gjermania është ekipi që ka luajtur më shumë ndeshje (38), më pas vjen Holanda (32) dhe Spanja (30).Mishel Paltini është golashënuesi më i mirë me 9 gola. Gjithashtu ai është golashënuesi më i mirë edhe gjatë një kampionati evropian me po 9 gola, të shënuara në vitin 1984, ku Franca priti dhe fitoi titullin.Platini gjithashtu është lojtari i cili ka shënuar dy herë hat-tricks (tre gola në një ndeshje).David Vila në Euro 2008 u bë lojtari i shtatë në histori i cili shënon tregolësh pas Patrik Klaivert, Serxho Konsesao, Mark van Baste, Mishel Platini, Klaus Afofs dhe Dietar Muller.
Greqia është i vetmi ekip që ka fituar titullin me një trajner të huaj.
Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante 5Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante Platini-Euro-84Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante Slide_8251_110058_hugePortugalia është i vetmi ekip që humbet një finale në shtëpinë e saj. Ata u mundën nga Greqia në vitin 2004 nga Greqia.
Prezenca më e madhe e tifozëve në histori është shënuar në ndeshjen mes Anglisë dhe Skocisë në Hampden Park në vitin 1968. Afërsisht, të dy ndeshjet u ndoqën nga 130 mijë spektatorë.
Polonia sipas renditjes botërore të FIFA-s është ekipi më i dobët që merr pjesë në finalet e 2012. Ajo renditet në vendin e 65.
Ukraina është i vetmi ekip që merr pjesë për herë të parë në kampionatin evropian dhe kjo falë zhvillimit në këtë vend të kompeteticionit
Deri tani vetëm gjashtë lojtar kanë marrë pjesë në katër kampionate. Lothar Mateues (Gjemani) 1980, 1984, 1988 dhe 2000. Peter Schmeichel (Danimarkë): 1988,1992, 1996 dhe 2000. Aron Uinter (Holandë): 1988, 1992, 1996 dhe 2000. Alesandro Del Piero (Itali): 1996, 2000, 2004 dhe 2008. Edvin Van Der Sar (Holandë): 1996, 2000, 2004 dhe 2008. Lilian Thuram (Francë): 1996, 2000, 2004 dhe 2008.
Deri tani vetëm Belgjika (1972), Austria dhe Zvicra )2008) janë të vetmet shtet ku është zhvilluar kampionate evropiane dhe nuk kanë mundur të shkojnë as në gjysmë-finale.
Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante GdfgIker Kasilias është lojtari që ka mban për më shumë ndeshje shiritin e kapitetin, plot 129 herë.Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante 6Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante 3Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante 2
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante Empty Re: Sot nis Euro 2012, ja faktet më interesante

Fri 8 Jun 2012 - 17:19
Message reputation : 100% (1 vote)
Ne ndeshjen e pare jam me Polonin eshte skuader e bukur dhe meriton te eci perpara ! Greket e di se kane care njehere ne Evropian por s'mendoje se jane skuader e forte si nacionale ...do isha pak tifoze me ta sa per tu thene Flmn si shtet fqinje per rracizmin !! Por pamvaresisht ketyre dallavereve qe na bejne duhet si shtet te mbaje Greqine....por POLONIA DO FITOI dhe eshte me e denje per Fitoren.
Portogezet ehm :) skuader e forte dhe keta humben ne shtepine e tyre , cfare duhet te themi per GJERMANI 2010 :( Itali - Gjermani ......Gjermania humbi ne shtepine e saj :( apo ndeshja Bayern - Chelsea :( !
Gjera qe ndodhin, kam qejf te shof ndeshjen POLONI - GJERMANI DHE HOLLAND - GJERMANI ....
Kalendarin e ndeshjeve e kam ngjitur tek frigoriferi Very Happy
Italise i kane rene skuadra te lehta , gjithmone ato ballkanike...pse si vune ndonje fitil si Gjermania a ku ta di ndonje Spanje e te shifnim sa do vinte korrupsioni !!
Gjermanine mezi pres ta shof <3 :)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi