Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shkencëtarët kanë zbuluar një planet prej diamanti

prej Mon 11 Jun 2012 - 13:55
Shkencëtarët kanë zbuluar një planet prej diamanti 532961_389701271054747_236304299727779_1354149_1475425896_nAstronomët kanë zbuluar një botë të re ekzotike dhe mjaft të çmuar. Bëhet fjalë për planetin e ri që u zbulua kohët e fundit, i cili duket sikur ka ardhur nga një botë fantastiko-shkencore. Ka një dendësi shumë herë më të madhe nga të gjitha planetët që njohim deri më sot, si dhe përbëhet kryesisht nga karboni.

Për shkak të masës shumë të madhe të dendësisë, shkencëtarët kanë përllogaritur se pjesa më e madhe e këtij planeti të çuditshëm është karbon i kristalizuar. Pra, thënë ndryshe, diamant.

“Dendësia e këtij planeti të përbërë nga karboni është fantastike. Pra, flasim për një diamant të madh që rrotullohet në orbitë, rrotull një ylli mikroskopik. Orbita është kaq e ngushtë, sa që mund të nxëjë brenda Diellit tonë”, deklaroi Matthew Bailes, nga Universiteti Swinburne i Teknologjisë në Melburn.

Planeti prej diamanti ndodhet 4.000 vjet drite larg Tokës, në pjesë e prapme të galaktikës sonë. Ky planet fantastik, ka mundësi të ketë qenë pjesë e ndonjë asteroidi gjigant, që ka humbur shtresat e tij të jashtme.

Matjet e shkencëtarëve treguan se ai vërtitet rreth yllit të tij çdo dy orë e 10 minuta, është pak më masiv se planeti Jupiter, por dendësia e masës së tij është 20 herë më e madhe.
B:fretime


Shkencëtarët kanë zbuluar një planet prej diamanti Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi