Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Shkencëtarët kanë zbuluar dritën e yjeve më të lashtë në univers!  Empty Shkencëtarët kanë zbuluar dritën e yjeve më të lashtë në univers!

Fri 9 Nov 2012 - 9:33
Shkencëtarët kanë zbuluar dritën e yjeve më të lashtë në univers!  64518_528702123807880_1711175495_n

Astrofizikanë, të cilët studionin të dhënat e teleskopit hapësinor me rreze gama Fermi, zbuluan gjurmët e dritës së yjeve më të lashtë të universit.

Sipas raportimeve të shkencëtarëve, është shumë e rëndësishme të “shikojmë” rrezatimin jashtë galaktikë, pasi kjo do na lejojë të shikojmë dhe të zbulojmë historinë më të hershme të universit.

Shkencëtarët, konsiderojnë se ky emetim dhe rrezatim drite u shfaq në një periudhë 300.000 deri në 1 miliardë vite dritë më pas Bing Bang. Observimet ndihmuan shkencëtarët të përfitojnë të dhëna të reja rreth procesit të shfaqjes së yjeve më të lashtë.
Sidomos sipas llogaritjeve të tyre, rezulton se shpejtësia e shfaqjes së yjeve të parë, ishin ndjeshëm shumë më e ulët se sa ishte menduar më parë
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi