Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Qeveria indiane shpenzon 1.3 milionë dollarë për të fshehur homoseksualitetin e Gandit

prej Sat 14 Jul 2012 - 12:59
Qeveria indiane shpenzon 1.3 milionë dollarë për të fshehur homoseksualitetin e Gandit GandhiVitin e kaluar, fituesi i çmimit “Pilitzer”, Joseph Lelyveld, publikoi librin “Shpirti i madh: Mahatma Gandhi dhe për lufta e tij me Indinë”, i cili shkaktoi debat sa i takon pjesëve ku Gandhi përfshihet në një lidhje homoseksuale me arkitektin, Hermann Kallenbach.

Përveç ndalimit të shitjes së librit në vendlindjen e Gandhit, Gujarat, qeveria e Indisë ka blerë për 1.28 milionë dollarë një arkiv me mbi 1 mijë letrat dhe dokumentet që janë shkëmbyer mes Gandhit dhe Kallenbach, për të shmangur daljen e tyre në ankand publik.

Sipas gazetës “Ëall Street Journal”, ministri indian i Kulturës e ka cilësuar blerjen e arkivit “çështje të prioritet të lartë”. Vetë Lelyveld mohon se në libër thuhet se Gandhi mund të ketë qenë gej por një pasqyrë e librit nga “Ëall Street Journal” nënvizon pjesë ku ai përfshihet në marrëdhënie homoseksuale.

Por pavarësisht fjalëve për një gjë të tillë, një zyrtar i ministrisë indiane të Kulturës i ka thënë “Reuters” se blerja e dokumenteve në ankand janë një ndihmë për kërkimet mbi biografinë e Gandhit.

Sipas “BBC”, përmbledhja gjendet në Arkivin Kombëtare të Indisë dhe përfshin dhe disa dhurata që Gandhi ia ka dhënë Kallenbachit, si shall pambuku, qerthull dhe një flamurë. /F.S/Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Qeveria indiane shpenzon 1.3 milionë dollarë për të fshehur homoseksualitetin e Gandit

prej Sat 14 Jul 2012 - 13:00
ca bohet mer aman po na dalin te tere te famshmit te shpuar nga pas grrrr


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Qeveria indiane shpenzon 1.3 milionë dollarë për të fshehur homoseksualitetin e Gandit 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi