Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ishulli grek i Ikarias kërcënon me shkëputje: “Do i bashkohemi Austrisë” Empty Ishulli grek i Ikarias kërcënon me shkëputje: “Do i bashkohemi Austrisë”

Wed 18 Jul 2012 - 16:06
Ishulli grek i Ikarias kërcënon me shkëputje: “Do i bashkohemi Austrisë” Ikaria-300x225Ishulli i famshëm grek Ikara i cili është i njohur për mitologjinë kërkon ti bashkohet Austrisë. Ikaria ka fituar pavarësinë ndaj Perandorisë Osmane më 17 korrik të vitit 1912 dhe për 5 muaj me radhë ajo ishte një shtet i pavarur. Më pas ajo iu bashkua Greqisë me një marrëveshje dhe për një perudhë 100 vjecare. Tashmë që kjo marrëveshje skadon flitet se Ikaria mund të marrë në konsideratë shkëputjen nga Greqia për tu bashkuar me Austrinë. Ishulli ka 9 mijë banorë dhe gjatë diktaturës ushtarake, ai përdorej si burg për disidentët komunistë ndërsa tani banorët ankohet se Athina zyrtare i ka harruar.
Lajmi ka tërbuar ambasadën greke në Austri por zyrtarët dhe mediat në përgjithësi ky u është dukur një lajm shumë interesant. Nëse Ikaria shkëputet nga Greqia, kjo do shkaktonte probleme të mëdha për Athinën për shkak se deti që rrethon ishullin është shumë i rëndësishëm për industrinë e peshkimit të vendit. Për më tepër Turqia është në pritje të zhvillimeve ndërsa banorët që i njohin pretendimet turke ngrenë një pyetje tjetër: Pse Turqia dhe jo Austria?/alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi