Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Puna më e vështirë në botë, paguhet 5 dollarë dita! Empty Puna më e vështirë në botë, paguhet 5 dollarë dita!

Sun 19 Aug 2012 - 21:51
Puna më e vështirë në botë, paguhet 5 dollarë dita! Puna_devi-300x197Një nga punët më të vështira në botë, është ajo që kryen 43-vjeçari që shikoni në foto. Quhet Devi Lal dhe banon në Indi.
Devi zhytet çdo ditë në ujëra të zeza, me qëllim që të zhbllokojë kanalizimet e Dehlit. Nëse kujtoni se merr pagë të lartë, gaboheni pasi ai paguhet me vetëm 5 dollarë në ditë.
Devi, bashkë me punëtorët e tjerë detyrohen të zhyten në kanalet e ujërave të zeza, për zhbllokimin e kanalizimeve. Gjatë muajve të fundit, kanë humbur jetë 61 vetë që kryejnë këtë punë.
Në fakt, India ka nxjerrë një ligj që në vitin 1993 që e ndalon këtë “profesion”, por janë pikërisht agjencitë shtetërore ato që shkelin ligjin dhe i përdorin njerëzit e varfër për të kryer këto lloj pune kundrejt pagave qesharake.
Devi Lal dhe punëtorëve të tjerë bashkia nuk i pajis me një veshje mbrojtëse dhe ata detyrohen të futen në ujërat e ndotur me të brendshme. Dhe më e veçanta është se para se të fillojnë punën, ata konsumojnë një sasi të konsiderueshme alkooli, me qëllim që të mos e mbajnë mendjen tek puna e vështirë që kryejnë. /alb-observer.com/Puna më e vështirë në botë, paguhet 5 dollarë dita! Puna_devi1
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Puna më e vështirë në botë, paguhet 5 dollarë dita! Empty Re: Puna më e vështirë në botë, paguhet 5 dollarë dita!

Mon 20 Aug 2012 - 13:37
Kesaj I thuhet pune (jete) m***!

Gjynah... zoti I ndihmofte.. Merzitur
zog
zog
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 162
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne t'arushës
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/12/2011

Puna më e vështirë në botë, paguhet 5 dollarë dita! Empty Re: Puna më e vështirë në botë, paguhet 5 dollarë dita!

Mon 20 Aug 2012 - 13:59
Message reputation : 100% (1 vote)
ne fakt kjo fotua , mund te printohet dhe sa her te çojm nepermend qe bejm nje pune te lodhshme dhe te neveritshme mjafton te shofim ket , dhe ti sjellim vetes sodisfekshën...

a big lol.
Sponsored content

Puna më e vështirë në botë, paguhet 5 dollarë dita! Empty Re: Puna më e vështirë në botë, paguhet 5 dollarë dita!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi