Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Njeriu që “vesh” lëkurën si këmishat Empty Njeriu që “vesh” lëkurën si këmishat

Tue 4 Sep 2012 - 13:58
Njeriu që “vesh” lëkurën si këmishat Lekure_elastke2-300x188Në këtë shkrim do t’ju prezantojmë me zotin Gary Terner, i cili njihet edhe si Mr. Stretch. Por çfarë e bën këtë njeri që të dallojë nga të tjerët? Lëkura e tij elastike, ka lëkurën më elastike në botë.

Terner vuan nga një çrregullim gjenetik që në mjekësi njihet me emrin Ehlers-Danlos. Si pasojë e kësaj, indet e lëkurës i janë dobësuar krejt.

Mr. Stretch, në moshën 41-vjeçare, thotë me humor se lëkurën mund ta përdorë si raft, si mbulesë tavoline…

Nga ky sindrom e rrallë, citon alb-observer.com preken 1 në 10.000 veta, por rasti i Terner është shumë i rrallë.

“Qelizat e lëkurës suaj, nëse do të shikohen në mikroskop, do të shfaqen të bukura, të rrumbullakëta dhe ngjasojnë shumë me njëra-tjetrën. Qelizat e mia nuk përputhen në asnjë drejtim dhe janë të çrregullta. Jo vetëm kaq, por lëkura ime është dy herë më e hollë nga normalja”, thotë vetë ai.

Terner mësoi se vuante nga kjo sëmundje kur ishte vetëm 5 vjeç. “Kur shokët më tërhiqnin lëkurën dhe qeshnin me mua, kuptova se diçka nuk shkonte me trupin tim”, tha ai.

Ndiqni për më shumë, videon e mëposhtme: /alb-observer.com/
Njeriu që “vesh” lëkurën si këmishat Lekure_elastike1Njeriu që “vesh” lëkurën si këmishat Lekure_elastike3Njeriu që “vesh” lëkurën si këmishat L%C3%ABkure_elastike4
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi