Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Trajtim për lëkuren e trupit Empty Trajtim për lëkuren e trupit

Wed 7 Nov 2012 - 17:32
Trajtim për lëkuren e trupit Kripe-dhe-sheqer

Përse duhet të shpenzoni shuma marramëndese për të trajtuar trupin tuaj, kur fare thjeshtë mund të përgatisni në shtëpinë tuaj një maskë e cila nuk kushton, por që ka të njëjtin efikasitet. Gjithçka që ju duhet për të përgatitur këtë maskë janë; kripë ose sheqer, vaj të cilin e përdorni për trup për ta lëmuar lëkuren tuaj.

Ju kujtojmë që këtë maskë mund t’a përdorni edhe për lëkuren e fytyrës. Do t’ju mjaftojnë vetëm 10 minuta dhe do të krijoni një maskë të mrekullueshme. Sheqeri dhe kripa janë përbërës shumë të shëndetshëm për lëkuren, zgjidhni sheqer me kokrra të imëta për të mos arcaruar lëkuren, dhe nësë keni një lëkurë shumë të ndjeshme përdorni sheqerin me ngjyrë të mbyllur.

Vaji i trupit. Ju mund të përdorni vaj të ndryshëm, qoftë ai për një bebe, esencial, extra virgin, ose vaj ulliri. I përzieni përbërësit sëbashku dhe i vendosni mbi lëkurë të thatë, sepse ka më shumë efekt. Pastaj në dush, duhet të përdorni doreza për të masazhuar lëkuren, nëse nuk keni doreza mos u shqetësoni përdorni duart tuaja. Pra, hedhni gjithë masën e krijuar mbi doreza dhe i masazhoni në formë rrumbullake mbi lëkurë, tek pjesët më të ashpëra si bërryli, gjuri, thembra, duhet të shpenzoni më shumë kohë duke i masazhuar me maskë ose mund t’i lyeni ato me limon.

Pasi të keni masazhuar gjithë trupin, e hiqni masken me kujdes, nga trajtimi i mirë i kësaj maske nuk do keni nevojë të lyeni fytyren me hidratues.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi