Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Flutura 88 që të sjell fat  Empty Flutura 88 që të sjell fat

Tue 4 Sep 2012 - 14:09
Emri i tyre në fakt është Diaethria, por të shumtë janë ata që i njohin me emrin “Flutur 88”. Arsyeja është e dukshme, numri duket qartë në flatrat e tyre.“Flutura 88”, është një prej insekteve më ekzotikë të Amazonës, si dhe një prej llojeve më të rrallë të fluturave të familjes Callicorini.Flatrat e saj kanë ngjyrën karakteristike me vijat e zeza, ndërsa një ton i lehtë i kuq krijon një kontrast të lezetshëm.Këto flutura jetojnë kryesisht në zona të pyjëzuara, në breg të lumenjve apo në trungjet e pemëve. Por gjithsesi, mund të gjenden edhe pranë zonave të banuara.

Nëse ndeshesh me një flutur të tillë, atëherë thuhet se të sjell fat të mirë, para dhe mbarësi.

Këto flutura janë shumë të lëvizshme, rrallëherë mund të qëndrojnë në të njëjtin vend. Ato janë një “thesar” i vogël i pyjeve tropikale të Andeve. Numri 88 që kanë në flatra i bën disi misterioze! /alb-observer.com/
Flutura 88 që të sjell fat  Flutur2Flutura 88 që të sjell fat  Flutur3Flutura 88 që të sjell fat  Flutur4Flutura 88 që të sjell fat  Flutur5
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Flutura 88 që të sjell fat  Empty Re: Flutura 88 që të sjell fat

Wed 5 Sep 2012 - 13:22
...o flutura, eja te mua mo se te kam xhan Flutura 88 që të sjell fat  1698836746
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi