Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Virusi që vret kancerin ruhet në frigorifer Empty Virusi që vret kancerin ruhet në frigorifer

Fri 7 Sep 2012 - 22:05
Londër – Duke u ftohur nëpër frigoriferë të laboratorit suedez ndodhet një ilaç premtues dhe shumë i lirë për shërimin e sëmundjes vdekjeprurëse të kancerit. Megjithëkëtë, testet që do të mund ta nxirrnin këtë ilaç në treg nuk janë kryer ndërsa nuk ekziston as interesimi i kompanive farmaceutike për të. Bëhet fjalë për një virus, i cili është në gjendje që të mbysë qelizat kanceroze.

“Testet tona janë të kufizuara tani për tani në laboratorë, e jo edhe te njeriu, ndërsa shumë ilaçe të bëra në laboratorë mund të kenë dukshëm efekt më të vogël te njerëzit”, ka thënë profesori Magnus Essand, i cili e quan ilaçin e tij “vrasës të burrave të këqij”.

Prodhimi i këtij virusi do të ishte i lirë, e efikasiteti jashtëzakonisht preciz, me vetëm disa efekte të vogla anësore, të cilat janë edhe më të buta sesa gripi te njerëzit. E si dëshmi për këtë ofrohen fotografi, të cilat tregojnë se si tumori te minjtë laboratorikë zhduket gradualisht.

Prodhimi i këtij virusi do të ishte i lirë, e efikasiteti jashtëzakonisht preciz, me vetëm disa efekte të vogla anësore, të cilat janë edhe më të buta sesa gripi te njerëzit. E si dëshmi për këtë ofrohen fotografi, të cilat tregojnë se si tumori te minjtë laboratorikë zhduket gradualisht.

Brenda 18 muajve prof. Essand do të mund të fillojë testimet e tij te njerëzit.
(e.m/kohaditore/BalkanWeb)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi