Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mbresëlënëse! Krijoi kitarën më të madhe në botë, në kujtm të gruas së tij! Empty Mbresëlënëse! Krijoi kitarën më të madhe në botë, në kujtm të gruas së tij!

Mon 10 Sep 2012 - 22:06
Mbresëlënëse! Krijoi kitarën më të madhe në botë, në kujtm të gruas së tij! Kitare1-300x225Në një zonë rurale të pampas në Argjentinë, vizitorët mund të “shijojnë” një kopsht të mrekullueshëm në formë kitare, krijim i plotë i një qytetari për nder të gruas së tij!

Pedro Ureta, citon alb-observer.com, filloi para 37 vjetësh bashkë me bashkëshorten e tij Graciela të ëndërrojnë një kopsht të madh me bimë të lulëzuara, eukalipt, me shumë gjelbërim, me pemë të rreshtuara, me formë kitare, e cila ishte instrumenti i preferuar i gruas së tij.

Në vitin 1977, Graciela vdiq papritur dhe si pasojë plani dhe ëndrra e tyre e madhe të mbetet në mes. I tronditur nga humbja e bashkëshortes së tij, Pedro Ureta vendosi ta krijojë i vetëm kopshtin e ëndrrave të tyre, për nder të memories së gruas që kishte dashur më shumë se gjithçka në botë.
Dh kështu u bë!

Më shumë se 7000 pemë citon alb-observer.com u mbollën në kopsht, duke formuar me kalimin kohës… kitarën klasike që kishte ëndërruar Graciela, si dhe me rezultatin përfundimtar, thjesht të mrekullueshëm…

Kushdo që udhëton me avion mbi pampas argjentinase, mund të shikojë krijimin fantastik, përveç Pedro Ureta, i cikol i ka frikë avionët, por ai e ka parë “kitarën” e zemrës vetëm nëpërmjet fotografive….
“Ia dedikojë njeriut më të mirë të botës, engjëllit tim, që jam i sigurt që e “shijon” nga atje sipër dhe është krenar për mua”, deklaori Ureta për këtë krijim fantastik që ka mallëngjyer argjentinasit dhe jo vetëm./alb-observer.com/Mbresëlënëse! Krijoi kitarën më të madhe në botë, në kujtm të gruas së tij! Kitare2
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi