Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Tensioni Japoni-Kinë, SHBA-të kërcënojnë hapur Kinën: “Kujdes, përndryshe keni të bëni me ne!” Empty Tensioni Japoni-Kinë, SHBA-të kërcënojnë hapur Kinën: “Kujdes, përndryshe keni të bëni me ne!”

Wed 19 Sep 2012 - 16:08
Tensioni Japoni-Kinë, SHBA-të kërcënojnë hapur Kinën: “Kujdes, përndryshe keni të bëni me ne!” USA-300x214Tensioni i rëndë i kohëve të fundit midis Japonisë dhe Kinës për disa ishuj të pabanuar, sa vejnë dhe po bëhet edhe më serioz, madje ditët e fundit kinezët kanë avancuar dhe një hap më tej, duke dërguar dhe anije luftarake pranë këtyre ishujve.
SHBA, citon alb-observer.com, e cila po e vrojton të gjithë situatën nga distanca por me vëmendje të madhe dhe me interes direkt (dihet se Japonia është aleati më të mirë i Amerikës në rajon) për aleatin e saj si dhe për interesa të tjera që amerikanët kanë në rajon.

Për herë të parë pas luftës së dytë botërore, SHBA-të kërcënojnë hapur Kinën me anë të Ministrit të Jashtëm të Japonisë, duke i nënvizuar Kinës se: “Do kenë të bëjnë me Amerikën nëse Kina teton të mos njohë sovranitetin e ishujve Senakaku të Japonisë”.

Kështu: “Nëse Kina sulmon ishujt Senakaku, SHBA-ja do e konsiderojnë atë si rrezik për sigurinë e saj kombëtarë, siç dhe parashikohet në Marrëveshjen e Bashkëpunit Bilateral dhe Garancive të Sigurisë, ndërmjet SHBA-ve dhe të Japonisë që u nënshkrua në vitin 1960”.

Këto deklarata, citon alb-observer.com, u bënë nga Ministri i Jashtëm i Japonisë Koitiro Gemba, fill pas takimit të tij me Ministrin e Jashtëm të Amerikanë, Leon Paneta, të cilit ishin më shumë se një ultimatum!/alb-observer.com/
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Tensioni Japoni-Kinë, SHBA-të kërcënojnë hapur Kinën: “Kujdes, përndryshe keni të bëni me ne!” Empty Re: Tensioni Japoni-Kinë, SHBA-të kërcënojnë hapur Kinën: “Kujdes, përndryshe keni të bëni me ne!”

Wed 19 Sep 2012 - 16:15
Message reputation : 100% (1 vote)
Japonia dhe Kina zihen per ishuj te pabanuar... Tensioni Japoni-Kinë, SHBA-të kërcënojnë hapur Kinën: “Kujdes, përndryshe keni të bëni me ne!” 1698836746

Shqiperia per Trojet e saje mos duhet te shuaj krejt Boten qe t'i c'liroje?! Neutral
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi