Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Raundi i përballjeve Obama-Romney  Empty Raundi i përballjeve Obama-Romney

Mon 1 Oct 2012 - 12:01


Barak Obama dhe rivali i tij republikan, Mitt Romney, po përgatiten për fazën e ardhëshme të fushatës, të cilën e përbëjnë debatet presidenciale.

E mërkura do të jetë dita që do t’i vërë për të parën herë dy kundërshtarët përballë njëri-tjetrit në debatin e parashikuar të mbahet në Denver të Kolorados.

Ekonomia do të jetë tema kryesore e përballjes, por nuk do të mungojnë as kujdesi shëndetësor si dhe roli i qeverise.

Sipas Zërit të Amerikes, mjaft analistë janë të mendimit se ish-guvernatori i Masaçusetsit eshte ai qe duhet të përpiqet më shumë për të bindur audiencen.

Presidenti preku çështjen e ekonomisë në fjalimin e tij të përjavshëm radiofonik, ku kritikoi Kongresin, veçanërisht republikanët, se janë bërë pengese për planin e mbrojtjes së pronarëve të shtepive, teksa rimëkëmbja e tregut të banesave duket qarte se kërkon më shumë kohë.

Shefi i Shtëpisë së Bardhë, nga ana tjetër është kritikuar se nuk ka bërë sa duhet për krizën e tregut të banesave.

Një lajm i mire per ekonomine, e qe i vjen ne ndihme Obamës, janë shifrat e rishikuara të Departamentit të Punës, te cilat tregojne se vendi ka më tepër njerëz të punësuar sot se sa kur Presidenti mori detyrën në janar të vitit 2009.

Këto shifra kundërshtojnë pretendimin e Romney-t se vendi ka humbut disa qindra mijëra vende punën nën administratën Obama.

Sondazhet vazhdojne t’i japin presidentit nje avantazh të ndjeshëm në shumë nga shtetet që pritet të vendosin rezultatin e zgjedhjeve të 6 nëntorit.

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi