Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës

prej Fri 7 Sep 2012 - 15:28
Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës Emigrante-300x199Një raport i ILO-s – Organizata Ndërkombëtare e Punës – ka treguar se periudha e krizës ekonomike, në të cilën jemi ka rritur ndjeshëm diskriminimin për kategori të caktuara personash në të cilat përfshihen edhe gratë emigrante.

Kjo doli nga Raporti i tretë për diskriminimin, ku gratë emigrante janë viktimat kryesore të qëndrimeve diskriminuese nga puna.

Sipas të dhënave të kërkimit, gratë përveç se fitojnë 10-30% më pak se meshkujt, janë edhe viktimat e diskriminimit. Kjo përsa i përket kushteve të punës dhe mundësive për të pasur vende pune të rëndësishme.

ILO thekson se janë marrë masat ndërsa janë futur në mënyrë progresive në fleksibilitetin e orarit të punës, të tilla si politikat në favor të familjes.

Në anën tjetër, diskriminimi lidhur me shtatzëninë dhe lindjen është ende një problem i pazgjidhur. Një tjetër problem për gratë emigrante janë edhe ngacmimet seksuale dhe diskriminim në lidhje me shtatzëninë dhe lindjen. Gjithashtu, punëtoret emigrante në shumë vende janë të përjashtuara nga sistemet e mbrojtjes sociale

Manuela Imeraj

/alb-observer.com/


Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës

prej Fri 7 Sep 2012 - 16:53
Grate e emigranteve vijne me nje mentalitet te gabuar,behen nena shume shpejt.Kjo jua ndalon rrugen per te pas suksese ne profesion.Dipllomat qe mbarojne ne Prishtine,Shkup e Tirane nuk ju njihen.Behen nena ma femi dhe suksesi ne profesion zhduket.Per rrjedhim mbetet vetem me pastruar diku.Nje familje me dy femi ne perendim quhet famijle me shume femi (Kinderreiche Familje) e varfer.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës

prej Sun 28 Oct 2012 - 12:35
Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës Emigrante-300x199

Një raport i ILO-s – Organizata Ndërkombëtare e Punës – ka treguar se periudha e krizës ekonomike, në të cilën jemi ka rritur ndjeshëm diskriminimin për kategori të caktuara personash në të cilat përfshihen edhe gratë emigrante.
Kjo doli nga Raporti i tretë për diskriminimin, ku gratë emigrante janë viktimat kryesore të qëndrimeve diskriminuese nga puna.

Sipas të dhënave të kërkimit, gratë përveç se fitojnë 10-30% më pak se meshkujt, janë edhe viktimat e diskriminimit. Kjo përsa i përket kushteve të punës dhe mundësive për të pasur vende pune të rëndësishme.
ILO thekson se janë marrë masat ndërsa janë futur në mënyrë progresive në fleksibilitetin e orarit të punës, të tilla si politikat në favor të familjes.
Në anën tjetër, diskriminimi lidhur me shtatzëninë dhe lindjen është ende një problem i pazgjidhur. Një tjetër problem për gratë emigrante janë edhe ngacmimet seksuale dhe diskriminim në lidhje me shtatzëninë dhe lindjen. Gjithashtu, punëtoret emigrante në shumë vende janë të përjashtuara nga sistemet e mbrojtjes sociale


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës Image
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës

prej Sun 28 Oct 2012 - 14:10
"Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës"
me
"Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës"

U bashkuan


Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Gratë emigrante, “viktima” në vendet e punës

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi