Shko poshtë
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:23
Message reputation : 100% (1 vote)
Nene moj..!
Fol nje here me mua

Ngrite koken,ma qaj hallin
Mos me rri me vaj ne buze
Te lutem nene moj,mos qaj me..!

Nene moj,mos qaj per djalin
O e shtrenjeta ime,mos u deshpero
Ai gjithnje eshte me ne,edhe pse larg qendron
Nene moj mos u merzit,te lutem nje here te qeshin syt.


Nene me dhemb zemra kur te shohe keshtu
Mos qaj me se po merzitem shume,
Te lutem qendor e fort,ashtu siq ishe gjithnje
Mbaje koken lart,se ti e pathyeshme je..!


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:24
E shtrenjeta ime!

Sot eshte ditelindja jote

Festo e shtrenjeta ime
Vetem sot harroj hallet
Vetem sot,mos mendo te tjeret

Nene e dashur,e shtrenjeta ime
Te lutem nje here mendo per veten
E di se zemra jote kurr nuk u qetesua
Gjithenje loti te shoqeroj..!

Te dua oj nene,gjithnje te mendoj
Te uroj ditelindjen dhe shume shendet
Paq qetesi ne zemre,e lumturi ne jete
E shtrenjta ime gezuar qofsh e lumtur gjithnje.! Poezi per Nenen 547980 Poezi per Nenen 547980


Edituar për herë të fundit nga Embelsira në Tue 6 Mar 2012 - 17:06, edituar 2 herë gjithsej


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:28
O nene!
Sa e sa dhimbje, po mbaj ne gjoks

Sa e sa fjale ,me mbeten pa ti then
Sa perqafime u ndan ne gjysme,
Sa endrra mbeten pa i realizu?!
Ah nene malli,per ty po me djeg mua.
Gjthcka u nda ne gjysme,perveq dhimbjes!
Gjithqka mori fund,perveq loteve!
Ah nene te kerkoj por ste gjej askund.!


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:29
Nene
Me mungon,buzqeshja jote
Me mungon,fjala jote keshilluse.

Me mungon,ledhatimi yt .
Me mungon,dora jote e bute.
Me mungon te me flasesh embel.
Me mungon edhe te me bertasesh!
Me mungon dashurija jote!
Nene ti je krijesa me e embel e kesaj bote.


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:29
Nene,malli per ty po me mbyt
Nga lotet,nuk po me teren syte

Nga zemra,nuk me hiqet dhimbja
Pa ty nene po me kaplon frika.!

Pse nene u desht te ikje
Pse u desht endrrat te mi fikesh?
Oj nene pa ty nuk kalohet jeta
Pa ledhatimet tua,nuk ka vlere jeta.!


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:29
Nene.!
Mos braktis te vetmen bije,

mos i shkrumo zemren,
Mos ja verbo syt,
mos e le pa emer.!

Mos nene mos me le te vetme,
se pa ty fjalet skan vlere,
Bota ska rendesi,jeta eshte e zymt
Nene pa ty,mos me le Nene ne rini..!


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:30
Nana


Sa e madhe ishe moj nane,
E me cfaqesh kudo qe jam;
Ne ballin tend kish nje vend
Sa krejt jeta ime qe qon!


Une qe isha i djallezuar,
Ne perleshje,me sherr e i ngaterruar;
Te shkaktova shume telashe,
Ti kurre s`me le te vetmuar.


Nje dite, me traste ne krahe
Me nise per ne horizontin tim;
Ne balle shkelqimin tend,
Ne zemer bartja bekim.


Kaluan muaj dhe vite
Decenje, qe s`i mbaje mend;
Ne zemer te bartja moj nane,
Ne shkolle,ne loje e ne kuvend.


Kur kisha provimin e fundit,
Ne anderr, ne salle te kam pa;
M`u cfaqe si nje yll
Nga gezimi, shume kam qa!


Tash ,qe prehesh ne amshim,
Une te kam prane-megjithese s`te kam;
Lengon ky shpirti im,
per vitet qe na ndane.


Kur te vjen vjeshta ime,
Le te jete nje dite pa shi;
Le te bjen puhize e lehte,
Te me merr e me bie te ti.


Ta shoh edhe nje here nanen,
Qe me bani kamb e dore;
Te qmallemi ne Poezi per Nenen 435284,
E te shkojme ne rrugen tone.


Nipat e mbesat tua,
le te luten kur te vijne;
Nje lutje per gjyshen
Nje per shpirtin tim.


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:31
Je krijesa qe ka me te bukurin emer
je ti ajo qe sme don me fjal
por me zemre
Nene e dashur nene
ty te kam rreze dielli


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:31
Vjershë për nënën
një herë isha e sëmurë
u treta , me ethe u drobita
nga shtrati
dot s`u ngrita
Për netë të tëra nëna
pa gjumë , pa ngrënë
u pikëllua
sy këputura ajo
rrinte mbi mua
mbi kokë më erdhën
motrat , vëllau
e plotë të tjerë
po si kujdesi i nënës
su gjenka asnjëherë
se motrat i zu gjumi
vëllau s`mund të duronte
kur hapa sytë
mbi mua prap nëna më qëndronte
Kur pashë atë mbi kokë
dy pika lot lëshova
më ngrohu buzëqeshja
atëherë u shërova
Prandaj në zemrën time
një emër është skalitur
një fjalë e shtrenjtë në jetë
oh , nënë emër i ndritur


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:32
Kam mall.

Sapo dielli lind
zogu nis shtegton
fjalet e mia nenes
me cicerima ai ja con

Ne ballkon del nena
e me lot ajo qan
per te birin ne mergim
ka mall ta kete prane

shume here mendoja
kur prane nenes rrija
sado larg te jem
ne zemren e saj te flija

ah moj nene e embla nene
ne zemren time je gjithmone prane
je per mua me te vertete
me e shtrenjta ne kete jete


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:34
Nene te dua,
S'ka njeri ,qe mallin per ty ,me shuan,
andaj therras,bertas,
malli, gojen me mbyll
s'me ler te flas

Nga larg,z'gjat doren te prek edhe nje her
ta shuaj ate zjarr mallii.


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:35
Te lumshin duart bukluroshePoezi per Nenen 671349 Poezi per Nenen 671349 Poezi per Nenen 671349 Poezi per Nenen 671349 Poezi per Nenen 671349 Poezi per Nenen 671349 Poezi per Nenen 671349 Poezi per Nenen 671349 Poezi per Nenen 671349 Poezi per Nenen 671349
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:36
Nena thesar i cmuar.

Nena eshte nje perkedheje e deshirueshme
Nje shikim i embel
Nje buzeqeshje e ngrohte
Nje lule e njome,qe lind me kengen e pranveres
Nje yll qe shkelqen ne qiell
Nje engjell i ardhur nga qielli
Nje diell qe shkeqen dhe ngroh token
Nje thesar i cmuar, i fshehur ne nje ishull desert


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:37
ZEMER E EMBEL ME DASHURI

e kush tjeter mund te jete veq ti
nene fjale me te embel ska bota
nene e para fjale qe belbezon foshnja
ne kraharorin tend ,me aromen tende nis jeta
Vitet kalojne dashurine per nenen ato se mposhtin dot
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
qe mbjell veq paqe e dashuri
je ti o nena ime je ti
Dashuria jote eshte e vetmja pije qe shpirtin ma sheron
Aroma e lekures tende eshte magji
e perqafuar te pushosh ne kraharorin tend
ndonese me thinja ne koke
ti gjithmone ndihesh femije
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
e shtrenjte e pa krahasueshme e vetme je ti
nje zemer e madhe qe din veq te fale e te dhuroje
parajse e shpirtit per qdo femije
ti per ne thurr endrra
tek ti behen sa shfajsime ehh sa justifikime
Parajse e jetes je ti
nje veshtrim ne sy qka ndodh brenda meje
e ndjen veq ti
ndjenja kurre ste genjejne
para se te ndodh ekeqe e mire
zemra jote ndje parandjen qdo jot gezimi apo trishtime qe rrjedh ne syte e mi
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
E DASHR E SHTRENJTE E VETME NENE JE


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:49
se di nese keto poezi per nenen jane te krijuara nga ty por gjithsesi motra disa qe lexova shume te bukura...dhe si mos jene te bukura keto poezi kur flitet per nenat tona te shtrenjta Poezi per Nenen 89497


Poezi per Nenen Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:52
Flm motra shume.disa jan te miat qe kam shkruajt vete


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen 74537453
Krenarja
Krenarja
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1130
<b>Hobi</b> Hobi : sport karate
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ku banon babi im
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 05/07/2011

default Poezi per NENEN..

prej Thu 7 Jul 2011 - 12:37
ZEMER E EMBEL ME DASHURI

e kush tjeter mund te jete veq ti
nene fjale me te embel ska bota
nene e para fjale qe belbezon foshnja
ne kraharorin tend ,me aromen tende nis jeta
Vitet kalojne dashurine per nenen ato se mposhtin dot
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
qe mbjell veq paqe e dashuri
je ti o nena ime je ti
Dashuria jote eshte e vetmja pije qe shpirtin ma sheron
Aroma e lekures tende eshte magji
e perqafuar te pushosh ne kraharorin tend
ndonese me thinja ne koke
ti gjithmone ndihesh femije
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
e shtrenjte e pa krahasueshme e vetme je ti
nje zemer e madhe qe din veq te fale e te dhuroje
parajse e shpirtit per qdo femije
ti per ne thurr endrra
tek ti behen sa shfajsime ehh sa justifikime
Parajse e jetes je ti
nje veshtrim ne sy qka ndodh brenda meje
e ndjen veq ti
ndjenja kurre ste genjejne
para se te ndodh ekeqe e mire
zemra jote ndje parandjen qdo jot gezimi apo trishtime qe rrjedh ne syte e mi
ZEMER E EMBEL ME DASHURI
E DASHR E SHTRENJTE E VETME NENE JE TI
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi per Nenen

prej Fri 8 Jul 2011 - 9:43
" Poezi per NENEN.."me "Poezi per Nenen" Dy Temat Bashkohen..
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default POEZI PER NENEN NGA SHKRIMTARE TE NDRYSHEM SHQIPTARE

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:38
Në vijim do të postoj poezi për nënën nga shkrimtar të ndryshëm. Këto i kam marr nga Forumi Guri Bardhe. Besoj se do të kënaqeni në leximin e tyre, pra më mbetet t'ju them ju dëshiroj lexim të këndshëm.


Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare

Forumi Guri Bardhe :: Gjuhë dhe Letërsi :: Letërsia Shqiptare :: Këndi Poezisë Shqipe

Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Tigri prej Wed 04 Feb 2009, 15:47

Pershendetje miq dhe anetare te nderuar te ketij forumi.

Po e nis kete teme, ne te cilen do te keni mundesine te lexoni dhe ne te njejten kohe edhe te shkruani ndonje poezi kushtuar Nenes, nga poete te ndryshem Shqiptare.

Shpresoj qe poezite qe do te lexoni ne vijim tju pelqejne.

Lexim te kendshem.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:40
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Tigri prej Wed 04 Feb 2009, 15:49

AGIM DOÇI - NËNËS

Puthi foshnjen dhe e riti
Puthi qiellin dhe e ndriti
Puthi plagen e sheroi
Vetem Nena

E puth ballin celin lule
E puth gushen me pekule
Puth ajo inati ulet
Vec nga Nena

Themi NENE kur na ther zemra
Dhe kur s'eshte buzeqesh nder endra
Se eshte Nene e dashurive
Mal nga dhembja

Nina nana na perkundi
Dore e saj e bardhe si pllumbi
Vec nga Zoti dhe nga nena
Celet jeta

Hap i saj i lehte si flutur
Kur ne dhembje vjen i pari
Zeri saj aq shume i bukur
Zgjon te vdekurin nga varri
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:40
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Tigri prej Wed 04 Feb 2009, 15:50

DRITËRO AGOLLI - VDEKJA E NËNËS

U zvogelua nena dhe u tret e gjitha,
U be si pulebardhe e lehte
Dhe nje mengjes pa zbardhur ende drita
Renkoi e fluturoi mbi rete

Andej u fsheh si ylli Aferdita
Dhe ne pastaj s'e pame, paste ndjese!
Vec ndodh qe vale e endrrave te trishta
E sjell ne breg te shtratit tim si shpeze
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:41
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga shpirti_omel prej Sun 15 Feb 2009, 23:46

Fatmir Terziu - Nëna

Natën e kalova maleve
lule mblodha fushave
në ullishte u ndodha pa gdhirë
të këpusë karakaften, lulen e mirë.

Era e bugaçes, simites së pjekur
Gjithë natën s'mu nda
Dy duar mbetën duke më përkëdhelur
Një zemër që digjej, mall.

Tani fshij sytë si i dehur
Ëndërrat më janë vrarë
Mësova se mbrëmë papandehur
Nënën e kisha pasur pranë.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:41
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga shpirti_omel prej Sun 15 Feb 2009, 23:47

Dalan Luzaj - Nje Nene

Sa lot kish derdhur ne vetmi,
sa "ah"! tek zoti pat derguar,
kete vec shpirti i saj e di
dhe zoti lart n'e paste degjuar.

Gjithcka qe prekte behej lot
dhe loti ndriste syte e tretur;
ah, mrekullite qe kish kjo bote,
kaq mizorisht ia pati fshehur.

Gjithe zine e mbledhur neper jete
a thua vdekja do t'ia trese?
E luti vdekjen "eja shpejt"-
dhe vdekja s'mund te mos e merrte.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:41
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga shpirti_omel prej Sun 15 Feb 2009, 23:48

Xheladin Hamza - NËNËS SIME

Në ëndrrën e natës që iku pa kthim
Ti nëna ime, mendimet mi përkëdhele
I bëre të mëndafshtë
Si flladi i verës në mbrëmje...

Kujtimet për Ty
Zbritën qerpikëve të mi
Të larë me lot...

Mbi varrin tënd u përkula
E hapa portën e zemrës së djegur
Ajo u gjunjëzua totalisht

Elhamin zëshëm ta këndova
Shpirti më dridhej si në ankth
E fjala më mbeti në fytin e tharë...

Mbi mollëzat e faqeve
M’u rrokullisën lot dhembjeje
Ranë mbi varrin tënd
Me lule mbuluar
Ku ti rehatshëm fle, nëna ime!
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:42
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga shpirti_omel prej Sun 15 Feb 2009, 23:49

Ibrahim Kodra - O Nënë

Nuk i ndiej më ledhatimet e tua të ëmbla
ashtu si era e prillit që përkëdhel lulet,
o nënë.
Ku je fshehur?
Nuk e shoh më buzëqeshjen tënde,
sytë e tu, sytë e tu gjithë vëmendje,
që asnjëherë nuk lodheshin
së ndjekuri ecjen time të pasigurt.
Ishe gjithçka për mua.
Fytyra jote: më e bukura
mes muzave.
Dhe flokët e tu
të gjatë e të zinj
mbulonin faqet e gëzueshme,
kur gjoksi ngjallte ngrohtësinë
nëpër venat fëminore.
Tani ku je fshehur?
E freskët në kujtesën time,
rikthehu, o nënë,
të përkëdhelësh fytyrën time të lodhur.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:42
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Scarface prej Sat 21 Feb 2009, 12:53

Leke Gjoka - Nenat

Kur dhimbja ne shpirt të gjuan me shuplaka merzije
dhe dielli shpirtëror te shikon me inat
kur dita e lodhur ta fiku semaforin e fatit
vjen nena si ne nje ëndërr të arte.

E dhimbja ne çast iken rreshqathi te mbytet ne det
dhe dielli shpirteror te fal ledhatime
fati te merr ne krahe pa pertim e tuj qesh
merzija e mbyll rubinetin e nuk ka me shi dhimbjeje!

Nena kjo ndienje e qeshur si vete pranvera
por kur ajo është mungese
ke gjithmone tallaze shpirterore
dhe asnjehere ndienjat nuk kane me qeshe !..
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:44
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Desperado prej Sun 05 Apr 2009, 16:14

Pershendetje.

Kam deshire te falenderoj nga zemra nismetarin e temes per kete permbledhje poezish kushtuar Nenes dhe ne vecanti te gjitha penat shqiptare per rreshtat e shkruara neper dekada te gjata per Nenen, krijesen me te mrekullueshme ne bote.

Ju uroj gjithe te mirat ne jete.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:44
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga alkida24 prej Fri 29 May 2009, 11:39

Ju falenderoj te gjitheve ju qe i keni postuar keto vargje te bukura per nenat, dhe ne vecanti dua te falenderoj Poetet, qe i kane shkruar keto vargje, duke i'ua kushtur Nenes, qenies me te bukur ne kete bote.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:45
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Marsela prej Sun 07 Feb 2010, 00:21

Urime per temen dhe poezite kaq te bukura, qe i jane kushtuar qenies NENE, qenies me te bukur dhe me te shtrenjte ne kete bote.
Shpresoj qe te postoni edhe te tjera poezi te ketilla ne vijim.
me respekt nga une Marsela.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:45
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga SyKaltra prej Mon 01 Mar 2010, 13:38

Shume te bukura poezite me lart.
I pershendes thelle nga zemra te gjithe ata qe i sollen poezite e mesiperme duke mos lene pa permendur edhe autoret e poezive.

Shpresoj qe ne vazhdim te lexoj edhe te tjera poezi te tjera te ketilla.

Klofshi mire.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:46
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Saimiri prej Thu 11 Mar 2010, 02:06

Avni Biqkaj - DASHURI NЁNE

Me dashuri mё rriti
Nё djep mё pёrkundi
Jetёn ma shndriti
Kot s’i shkoi mundi

Mё puthi prore në faqe
Aq shumё mё uroi
Lule manushaqe
Mua më pagëzoi

Në prehrin e saj
Sa shpejt u rrita
Kurrё nuk mё la nё vaj
Asnjёherё nuk u mёrzita

Nёnёn time të shtrenjtë
Sa shumё qё e dua
E kam si lule të blertё
Aromё mё fali mua
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:46
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Saimiri prej Thu 11 Mar 2010, 13:47

Gjeto Turmalaj - Per Nanen...

Ashte pake kange pa fund me kendue,
Ashte pake vargje pa fund me shkrue,
Ashte pake me i thur hymne pa ja nda,
Ashte pake me ja fal zemren qe ajo ta ka ba.

Prej krahnorit te saj vjen ne jete,
Ne dashnin e saj shpresen e mbshtet,
Ne momentin ma te veshtir "thrret o Nane",
E bekimi i saj te mbulon ne cdo ane.

Se ashte krijesa ma e madhe e dashnis,
Se ashte shpirti ma i madh i ngrohtesise,
Edhe kur te mbaroje drita e diellit e hannes
S'ka per te mbarue madhshtija e Nanes.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:47
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Saimiri prej Thu 11 Mar 2010, 13:48

Ejvis Maria Xhajanka – Nena ime...

Larg në mall, atje më mbete.
Shtrëngoj shpirtin të mos qaj,
shtrëngoj zemrën të mos tretem,
shtrëngoj grushtat të të mbaj.

Ti më do përherë të lumtur
shpirti yt kurrë nuk ankon,
ikjen time sheh symbushur,
aeroplanësh që nxitojnë.

Më sjell mbrëmjen dhe agimin
lutjesh të ngrohta më ndriçon,
që nga larg ma jep bekimin,
po ah, sa shumë më mungon…
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:47
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Saimiri prej Fri 12 Mar 2010, 15:46

Ymet Abdullai - TË SHTRENJTËS NËNËS PRESPARE

Nëna ime e dashur
O e shtrenjta nënë!
Sa mall ndiej për ty,
Sa lot më kanë rënë

Nënat janë të mira
Sepse janë, nëna
Shkëlqejnë si dielli,
Shkëlqejnë si hëna.

Them se mbi gjitha nënat
Më e mira je ti,
Se je nëna ime,
O mall e dashuri.

Sa të jetë jeta
Kurrë s'të harrojmë
Unë dhe Sultani
Gjith jetën do të kujtojmë
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:47
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Saimiri prej Fri 12 Mar 2010, 15:58

Ylli S. Hoxhaj - Ku te te gjej?!...

Nënë, kur të kisha këtu,
kurrë nuk kam menduar se ka një tjetër Perëndi.
Ishe Ti.

Jetoja me Perëndinë nën një çati,
Dhe isha me atë çdo orë e sekondë.
Isha më i mbrojturi në këtë botë:
ndihesha njeri e hyjni,
Sigurisht,
Isha me ty...

Si më humbe ti kaq pa pritur?!
Pa adresë fluturove?!
Po rrah yje e galaktika,
Me ata më gjason e me ato më trazohesh...

Ku më shkove?!
Kam dhjetë vjet që jam jetim,
pa ty, moj nënë!...

Kur ishe Ti:
I kisha: Perëndi e Nënë.
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:48
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Saimiri prej Fri 12 Mar 2010, 16:19

Besar Shkembi - Nenes

Ti qaje bashke me mua
kur si foshnje qaja une
kurre nuk lodheshe
kur une te leja pa gjume


Kur une qeshja
ti laheshe me gazin tim
rruget m´i paraoje
ditet i mbushje me bekim


Bashke me shtatin tim
te rritej shpresa per jete
ja po me rritet djali, thoje
do t ' kam pleqeri te qete


Por qe do qe fati
larg, shume larg me treti
bash si teja drurin
po me ha gurbeti


Ti vdiqe pa te pare
dhe kjo po me mbyte
me fal per te gjitha
te lutet biri yt
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:48
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Saimiri prej Sat 13 Mar 2010, 00:56

Ndue Ukaj - ZANI I NANËS


I ambël asht zani i nanes,
Prehja e qetë e andrrave të patrazuara
I ambël si zog ditëve pranverore me melodi të magjishme
Aty shkëlqejnë sytë e thellë të botës,
Aty si tërmet pëlcet dashuria
Shkëlqen dashuria me rreze të pandërprera
Më të veçanta, më të papërsëritura
Oh, sa i ambël është zani i Nanës
Bashkë me tingujt e mëngjeseve të jetës,
Bashkë me Abc-të e magjishme të ngritje ramjeve
I ambël është, po i ambël asht zani i Nanës
Blerimeve të gjelbëruara pranverore
Nën puthjen e rrezeve të para diellore
Të ngritje-ramjeve nëpër gjunjë të përgjakur,
Oh, sa i ëmbël është zani i nanës
XHeladin Hamza
XHeladin Hamza
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 165
<b>Hobi</b> Hobi : poezia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 11 Oct 2011 - 10:49
Re: Poezi per Nenen, nga shkrimtare te ndryshem Shqiptare.

nga Saimiri prej Sat 13 Mar 2010, 01:06

Julia Gjika - Malli yt

Ti ishe nëna më e bukur.
Clodheshe duke dëgjuar muzikë.
Pranë radios, vije veshin.
Ashtu në këmbë,
vetëm pesë minuta.
Ne femijët s’të jepnim kohë.
Unë të pyesja:
C’thonë ato fjalë , c’thotë ajo këngë
Të lutem perkthema mam.
Ti më ledhatoje duke thënë:
S’është për ty, je e vogël..
Tani që ti nuk je
të kuptoj nëna ime
Ti s’dëgjoje vec muzikën,
por gjuhën e nënës që të lindi.
Malli yt nga sytë e tu
në zemren time hyri,
për të mos harruar nga vije.
xhuljetagashi
xhuljetagashi
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2
<b>Hobi</b> Hobi : muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : hajvali
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2011

default Re: Poezi per Nenen

prej Wed 16 Nov 2011 - 0:22
Message reputation : 100% (1 vote)
Un isha 5 vjeq kur ti u largove
As shkronjen e par ti nan s'ma mesove
Edhe asgje mos t'kisha n'ket bot sdo t'me mungonte
Vetem qdo menxhes t'zgjohesha e nje her NENE t'thosha
Me t'gjitha t'mirat krejt jon mundu mem afru
Po vendit ton oj nan as njo se ka zevendsu
Nje gje du me lidh qe kurr mos me harru dijani vleren nanes se shum komeju mungu personi i cili i meriton t'gjitha t'mirat eshte nena ajo osht e cila qdo her e ka prish gjumin per ty ajo osht e cila t'ka rrit n'sakrifica t'veshtira ajo boni qdo gje per ty prandaj bo edhe ti qdo gje per to sa e ki pran se dikur ki mu mundu po kome kon shum shum vonn kisha dasht mi pershendet t'gjitha nanat kuddo qe jon shpresoj qe as njeher t'mos deshproheni nga femijet e juaj allah-u ju shperbleft kudo qe jeni NENA gjeja me e shtrejt n'ket dunja ...Me respekt Xhuljeta...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Poezi per Nenen

prej Wed 16 Nov 2011 - 0:35
Urime Xhuljeta per vargjet e bukura qe ndate me ne e mire se erdhet ne kete forum.


Poezi per Nenen Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Poezi per Nenen

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi