Shko poshtë
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Poezi per Nenen

prej Mon 8 Nov 2010 - 21:23
Message reputation : 100% (1 vote)
First topic message reminder :

Nene moj..!
Fol nje here me mua

Ngrite koken,ma qaj hallin
Mos me rri me vaj ne buze
Te lutem nene moj,mos qaj me..!

Nene moj,mos qaj per djalin
O e shtrenjeta ime,mos u deshpero
Ai gjithnje eshte me ne,edhe pse larg qendron
Nene moj mos u merzit,te lutem nje here te qeshin syt.


Nene me dhemb zemra kur te shohe keshtu
Mos qaj me se po merzitem shume,
Te lutem qendor e fort,ashtu siq ishe gjithnje
Mbaje koken lart,se ti e pathyeshme je..!


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen - Faqe 2 74537453

Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Dy poezi dritheruese per nenen nga poeti disident Dalan Luzaj !

prej Fri 24 Feb 2012 - 15:38
Po sjellim dy poezi dritheruese per nenen, nga poeti dissident Dalan Luzaj, kryetar i shoqates se shkrimtareve shqiptaro-amerikane, i cili se bashku me familjen, u persekutua, internua, u burgos per 30 vjet, per te vetmen arsye absurde, se ishte i biri nje intelektuali te shquar professor Isuf Luzaj lauruar në Universitetin e Sorbonës, ku mori tituj shkencor si: doktor në letërsi, doktor në filozofi.
Me diplomën e dy doktoratave, zotërues i mëse tetë gjuhëve të huaja që nga latinishtja, greqishtja, persishtja, nis rrugën e një pelegrini, ky polyglot i karakterit nacionalist kombëtar i tejmbushur për të kërkuar lavdinë e tij maratonë që nga auditorët a Argjentinës, Amerikë e çfarë përfshijnë meridianët e paralelet e këtij globi në mbarë botën perëndimore. Nuk rreshtnin e mbusheshin këto auditorë për të dëgjuar leksionet e mbi 120 veprave te tij në mbrojtjen e të gjitha vlerave shoqërore e më në gjerësi të ideve te tij për demokracinë.

Prof Isufi hyn në "Almanakun" Toltojan i cili me gjeografinë e gjerë të kulturës së tij e në luftën e pa mbarim kundër murtajës komuniste, sa vinte e tërhiqte vëmendjen perëndimore deri në sferat më të larta të shteteve. Parlamenti i Argjentinës i akordon medaljen e florinjtë: "LUCHADOR POR LA PAZ" . Po aty, krijon institutin francez, "LA FRANCE A L'ETR ANGER" i cili përshëndetet dhe vizitohet personalisht nga ish presidenti i Frances De Gaule.
Në vitin 1956 presidenti i Amerikes i dorëzon medaljen "PAQE". Nuk rreshti lavdia e tij, kur arrin vetë presidenti Regan t'i vendosë në qafën e tij të rrudhur me brazdat mishtore që mbanin në brendësine e tyre historinë kombëtare, pjesë e së ciles ai u bë. Kjo ishte dekorata e lartë dhe aq domethënëse: "MËSUES I AMERIKËS".


Nje Nene

Sa lot kish derdhur ne vetmi,
sa "ah"! tek zoti pat derguar,
kete vec shpirti i saj e di
dhe zoti lart n'e paste degjuar.

Gjithcka qe prekte behej lot
dhe loti ndriste syte e tretur;
ah, mrekullite qe kish kjo bote,
kaq mizorisht ia pati fshehur.

Gjithe zine e mbledhur neper jete
a thua vdekja do t'ia trese?
E luti vdekjen "eja shpejt"-
dhe vdekja s'mund te mos e merrte.
Drita

Drite quhej nena ime,
E mjera drite nuk pa kurre,
helmin qe la pas,
s'e ka as gjarperi nen gure.

Lodhje. Plage. Trishtim.
Te njohu emrin qe le pas,
te njohu brenga e shpirtit tim.
me ligje vdekja qan mbi ty;
tani je larg, moj e shkrete,
mbi ballin tend,
hedh hijen nje selvi.
Nene e braktisur... Pese femije...
Dheu s'te tret,
nga dheu me ben drite.


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen - Faqe 2 74537453
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Poezi per Nenen

prej Fri 24 Feb 2012 - 15:42
o zot moj amelsine me bane me kja Poezi per Nenen - Faqe 2 482245 .........ah moj nane


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Poezi per Nenen - Faqe 2 N
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 28 Feb 2012 - 13:48
M'pikuan lotet n'toke me rane
mos harro ate dite moj nane,
n'dite bajramit, n'dite gezimit,
mora rrugat e mergimit

Sot s'kam gezim as nuk kam gas,
se prej mallit s'mund te flas,
prandaj jam ule e po t'shkruej,
djali yt prej theut t'huaj.

Te tregoj nene pernjimend,
asgje s'asht si n'vendin tem,
qyshe kam ardhe ketu mallkoj vehten,
merzia po m'shkatrron jeten.

Ketu hana rri e fshehte,
ketu qielli eshte i errte,
as dielli nuk jep ndricim,
s'asht si dielli i vendit tim.

Ketu luleve s'u vjen ere,
ketu s'ka vjeshte, as s'ka pranvere
ka vec dimen e vape te shkrete
mos me mujte nji nate me fjete

Ktu s'ka qefe vec pune a gjume,
pamiresi me shume zullum,
ketu jane njerzezit si bagetia,
nga nje jave nuk shkojne te shpia

Tash nene shume nuk po te shkruaj,
t'fala u baj prej dheut t'huaj,
sa here te duesh me m'kujtue
puthe dheun qe m'ka rrite mue.


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen - Faqe 2 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 28 Feb 2012 - 13:52
LOTIT TË NËNËS

Po ti mos derdh lotë moj nëna ime
pse rrugën e mora kokë ulur
S'jam e vetme në rrugën e gjatë
dhe malli që na ndan, s'ka për të humbur.

Fshije lotin nga syri moj nënë
se unë udhës kam dy yjet pranë
Njëri më ndriçon afër zemrës sime
Tjetri më ngroh shpirtin kur për ty kam mallë...

Po unë të kam thënë moj nëna ime
nuk të dua të trishtuar aspak
Kur këmbana e mallit të trokasë zemrën
dergomë mijëra puthje që nga larg...


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen - Faqe 2 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 28 Feb 2012 - 14:00
Prinderit e mi

Buzeqeshja jote At’
Eshte me e shtrenjta dhurate
Qe me jep frymen
E shpresen ma zgjon
Eshte thirrja e shenjte
Te mbijetoj me fton
Ketu … larg jush


Larg jush bota eshte e eger
Kam nevoje per ju
O krijuesit e mi
Se per ju isha femija
Me i bukur ne bote
I rrethuar nga dashuria
E shenjte e kuptimplote

Me mungon shtepia jone
Me mungon qilimi i vjeter
Ku ngrita boten time
Qe ish … aq tjeter
O nena ime magjike
Qe me nje puthje plage sheron


Nena ime qe perkujdesja
Gjumin ta ka mohuar
Te flija une e qete
Ndersa ti duke sakrifikuar
E une tani veshtroj veten
Ne cdo tenden rrudhe

E shtrenjta e dashura nene
Me fal qe nuk te lumturoj
Si dikur shume kohe me pare
Po ashtu si diten
Kur me doli dhembi I pare


Me fal qe ne tenden dhome
S’mund te vendos cdo dite
Lule plot aromeI dashur babi im,
Qe drite te syve me ke
Faleminderit per cdo gje
Faleminderit per ate qe je

Ti baba je idhulli im
Simboli i urtesise
Burri me trim
Emblema e drejtesise
Qe vezullon force e besim
Je ti… Babai im
Qe kurre nuk u mposhte
Qe nga dita kur ishim te mitur
Me te njejten force lufton dhe sot
Qe fale teje jemi rritur

Nuk me shkruajne duart
Me flasin lotet tani
Dhe kam nje enderr
Ne zemer ushqej shpresa
Qe nje dite do te rrethoheni
Me nipera e mbesa
Qe do t’iu therrasin gjyshi e nena
E do t’iu shoh
Te luani me ta porsi femije
JU o prinderit e mi
Qe edhe 1mije jete
Te kisha pasur
Ti jetoja si femija juaj
Do kisha dashur
Babi,mami, ky gjaku juaj
Ne damaret e mi kalon
Brenda meje ne trashegimi shekujsh
Keni per te jetuar pergjithmone….


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen - Faqe 2 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 6 Mar 2012 - 16:58
Pasi dhe pak dite mbeten deri te festa e nenes,desha te shkruaj pak vargje per te,dhe pres edhe nga anteret tjere te postojn ndonje poezi per nenen ketuu..

Nena ime e dashur,
per ty zemra me ka plasur.
Para kohe une u plaka,
ketij gurbetit i rante flaka!

Nga ti ika u largova,
dhe gabimishte te lendova,
Por ja qe fati me denoj,
pa ty nene une jetoj,
qe 11 vite festen tende ,
nuk te perqafova..

Ne enderr me ty jam per q'do nate
edhe pse ti ndodhesh large
dhimbjen ma letson vetem
dora jote kur me ledhaton!

prej dites kur doal ne gurbet
nje fai i rend ne shpirte me vret
pesha e tij po me hap plage
qe perjete do rrjedhe gjake!

Te dua sa jeten time
e per kete nuk kam dyshime.
Ndaj po kthehem nene tek ti
fluturim porsi veri.

Pritem nene edhe disa muaj po vi
e lotet ne sy do ti fshije
Do te marr ne perqafim
gjer sa te shuaj une kete mallin tim....


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen - Faqe 2 74537453
Engjelli Embel
Engjelli Embel
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 2575
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia,Udhetimet..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Folen E Engjejve..!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/11/2010

default Re: Poezi per Nenen

prej Tue 6 Mar 2012 - 17:14
Urime 8 Marsi

Urime cdo nene n'planet,
lumturi ,paqje dhe shendet!
Ju jeni engjujt e vertete,
qe na dhate drite dhe jete.

Ne te keq dhe ne te mire,
gjuha gjithmone tek ti shkon.
O engjull! marrim fryme me lire,
Oh , Nene ! kur zemra renkon.

Per Ty pak eshte cdo cmim,
gjithe kujdesi,kenga , poezia.
Me Ty nuk ka asnje shpagim,
E dashur Nene, je vete dashuria.


Kujtimet e tua,copeza pasqyre te thyera ne dyshemen e zemres time,ti dhimbja me e bukur qe adhuroj.
Poezi per Nenen - Faqe 2 74537453
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 12 Nov 2012 - 10:27
"POEZI PER NENEN NGA SHKRIMTARE TE NDRYSHEM SHQIPTARE"
me
"Poezi per Nenen"

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Poezi per Nenen - Faqe 2 N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 12 Nov 2012 - 10:29
"Dy poezi dritheruese per nenen nga poeti disident Dalan Luzaj !"
me
"Poezi per Nenen"

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Poezi per Nenen - Faqe 2 N
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi per Nenen

prej Mon 11 Nov 2013 - 22:45
 
ZERIN TUAJ TA DEGJOJA VEC NJE CAST

Sikur te degjoja vetem nje cast zerin o Nene,
Shpirtin tim do ta hapja per ty porte me porte,
Dhe ne preherin tend do ulesha veç ca çaste,
Per te thene ca fjale qe nuk munda t'i them dot....


Te te pyes si je e shtrenjta ime si je me thuaj,
Po babai, qe ma dogji shpirtin, si ndihet atje?
Po dashuria ime, flet shpesh ai me ju te dy,
A ju pyet per mua, kur ju jeni bashkë te tre,

Une eci ketu poshte e vetmuar e plote trishtim,
E harruar ne lotet, ne nje cep te larget diku.
Me thoni nese duhet te qaj apo dhe te heshte,
Apo ndoshta te buzqesh tani edhe per ju.


:sad26: :sad26:
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi per Nenen

prej Wed 11 Dec 2013 - 23:20
..............

Dielli lindë perëndon
Bija, nënën se harron
Fletët mbush me lot malli
Do vi t`i lexoj tek varri,

Loti rrjedh, fjalët rrjeshtuar
Nënë hallall mi bëjë ti mua
Gjumin, mundin që më ke rritë
Nènè e bijè janè njè shpirt,
Sponsored content

default Re: Poezi per Nenen

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi