Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Alkooli, e konsumojnë 1/3 e gjimnazistëve Empty Alkooli, e konsumojnë 1/3 e gjimnazistëve

Wed 31 Oct 2012 - 13:22
Rreth 1/3 e gjimnazistëve konsumon alkool.

Fenomeni ka shqetësuar strukturat shëndetësore dhe ato politikëbërëse.
Dje në Komisionin Parlamentar të Shëndetësisë, gjatë një seance dëgjimore u raportua se pjesa më e madhe e akteve të dhunës dhe aksidenteve ndodhin nga persona në gjendje të dehur.

Ndaj po shihen ndërhyrje në ligj për të forcuar masat e kontrollit. “Është e vërtetë që ju insistoni për moshën e re që të frenojmë konsumin e alkoolit, po çfarë do të bëjmë me këtë që po ndodh aktualisht?”, tha Klodjana Spahiu, deputete e PS.

Drejtues së Ministrisë së Shëndetësisë thanë se gjatë ndryshimeve të ligjit do të shihet me prioritet ulja e numrit të konsumatorëve të mitur që pinë alkool, duke u vendosur orare nëpër bare në lidhje me tregtimin e tij.

“Pirja e alkoolit në moshat 11-12 vjeç është prezente. Ka vlerësime të ndryshme më shumë në zonat urbane, më shumë djem se vajza”, tha Gazment Bejtja, drejtor i Shëndetit Publik në Ministrinë e Shëndetësisë.
Burimi: panorama
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Alkooli, e konsumojnë 1/3 e gjimnazistëve Empty Re: Alkooli, e konsumojnë 1/3 e gjimnazistëve

Thu 1 Nov 2012 - 21:04
...shume keq!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi