Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Hallouini, si kanë festuar shqiptarët ndër vite Empty Hallouini, si kanë festuar shqiptarët ndër vite

Wed 31 Oct 2012 - 19:07
Hallouini, si kanë festuar shqiptarët ndër vite Hallouiiin

Kungujt, kostumet e frikshme, maskat apo edhe qirinjtë e ndezur janë simboli i Hallouinit, festës që prej disa vitesh po organizohet edhe në Shqipëri. Legjenda thotë se shpirtrat e vdekur gjatë atij viti mblidheshin së bashku për t’u përzierë me botën e të gjallëve e për të nisur më pas rrugën drejt një bote tjetër.

Megjithatë kjo mbetet vetëm një legjendë, një histori mes të vërtetës dhe trillimit që në ditët e sotme përkthehet si një arsye më shumë për të festuar.

“ Njerëzit i kushtojnë më shumë vëmendje përzgjedhjes së kostumeve dhe organizojnë festa në kopshte, shkolla dhe qendra tregtare. Njerëzit janë më të interesuar për këtë festë.” Kështu tregon Enida Hida nga shoqata e animatorëve, e cila tregon se nga viti në vit, ka pasur ndryshime: “Dikur visheshin me kostumin e Borëbardhës, por vitet e fundit njerëzit e kanë kuptuar që duhet të vishen sa më frikshëm të jetë e mundur.“

Pavarësisht faktit se e nesërmja është e enjte, që do të thotë një ditë pune, grupe të ndryshme janë organizuar për të dalë në darkë, kështu që të shpresojmë se deri në mëngjes do ta kemi fshirë nga fytyra maskën e frikshme dhe qesharake. E sigurt që do t’i kursejmë vetes vënien në lojë nga kolegët e punës.

Zakonisht fëmijët kanë frikë nga errësira dhe figurat e frikshme, por këtë festë duket se e kanë shumë përzemër.

Si do të festohet sot në darkë? Kjo mbetet për t’u parë, vetëm mos harroni: Kostume të frikshme!

Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

Hallouini, si kanë festuar shqiptarët ndër vite Empty Re: Hallouini, si kanë festuar shqiptarët ndër vite

Wed 31 Oct 2012 - 20:42
Ku e festojme ne Hallouninin ?????Ne nuk dijme si me e festu...........
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Hallouini, si kanë festuar shqiptarët ndër vite Empty Re: Hallouini, si kanë festuar shqiptarët ndër vite

Thu 1 Nov 2012 - 8:24
na ne Shkoder e kena festu e fmi maj men.......vec se i thoshna dit e shtrigave nuk e dishim nrysh emnin...shkojshim ner kojshi e na falshin amelsina e maj men mamen na lynte me laps te zi neper sy qe te mos na merrshin shtrigat me vedi ...qe te ishim njisoj.....gjith shkodra ishte ne kam ato net ...ishte mrekulli
Sponsored content

Hallouini, si kanë festuar shqiptarët ndër vite Empty Re: Hallouini, si kanë festuar shqiptarët ndër vite

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi