Shko poshtë
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Maska per Fytyre

prej Thu 18 Nov 2010 - 18:37

Maska per Fytyre 24917_366167911695_258366431695_4358180_3131281_a
Maske me te verdhen dhe te bardhen e vezes!

E hedh ne nje ene te verdhen e vezes,e perzien,e perhap ne lekure dhe e mban per 5 min.
Me pas e shpelan fytyren me uje te ftohte.
E verdha e vezes eshte teper ushqyese dhe natyrisht eshte natyrale.
E bardha e vezes gjithashtu mund te perdoret si maske,por me teper vlen si maske per zvogelimin e poreve.
Kjo maske perhapet ne fytyre,pune 2-3 minutash.Ne fund shpelarja behet me uje te ftohte.
Keshillohet nje here ne dy jave.Masazh per fytyren.

Na duhet:vaj ulliri,leng limoni te fresket dhe pak kripe te bardhe te imet.

Vaji i ullirit,lengu i limonit dhe kripa perzihen bashke ne nje filxhan kafeje dhe mbahen ne frigorifer te mbuluar.Here pas here beni masazh te lehte ne fytyre duke e goditur lehte me majat e gishtave ne balle dhe ne mollezat e faqeve.
Hap,pastron dhe ushqen poret e fytyres..Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Maska per Fytyre

prej Fri 19 Nov 2010 - 18:02
Maske me patate per rrathet e zinj te syve.
Pastroni nje patate dhe prijeni ne feta shume te holla.Shtrojini fetat ne sy dhe lerini rreth 10 min.Me pas hiqini dhe shpelani fytyren.

Krem pastrues per fytyren.

Nevojiten:

1 kastravec(me lekure te prere holle)
1/8 patate(me lekure te prere holle)
1 luge sode buke
1 kokerr veze
1 filxhan kos

Pergatitja

Hidhni ne makineri grirese pataten dhe kastravecin.Shtoni soden dhe vezen dhe vazhdoni perzierjen.Me pas hidhni kosin.Nese keni lekure te yndyrshme,shtoni 2 luge kafeje leng limoni.Kremi ruhet ne frigorifer per dy dite.

Si perdoret

Shtrojeni ne nje pambuk ose pecete te paster dhe pastroni me te fytyren.Me pas hiqeni dhe shpelani fytyren..


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Maska per Fytyre

prej Fri 19 Nov 2010 - 18:03
Maska per lekuren rreth syve.

Dy luge djathi jo me yndyre te perzihen me nje luge caj te zi.Ketu shtohen dhe 3 pika leng limoni.Ne kete tretesire te zhyten dy copa pambuk dhe te mbahen mbi kapake te syve per 20 minuta.
Pastaj duhet te shperlahen me uje te vaket.


Maska nga qumeshti dhe kamomili(per te gjitha llojet e fytyres)


Nje grusht lulesh kamomili te pervelohen me 100 ml qumesht dhe te lihen te qendrojne 20 min.Te kullohen,perseri te nxehen edhe pak dhe te shtohet edhe nje luge humus pluhur dhe gjysme luge mjalte.
Te vihet ne fytyre dhe dekolte,te mbahet 15 min.
Te shpelahet me uje te ftohte..


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Maska per Fytyre

prej Fri 19 Nov 2010 - 18:04
Maska per fytyre te yndyrshme
1 te bardhe veze
1 luge gjelle leng karrote
2 luge miell

I perzien mire te gjitha keto,dhe masen e fituar e shperndan ne fytyre,,e len te qendroje 20 min,pastaj fytyren e shpelan me uje te nxehte.


Maska nga vezet(per lekure me te bute)

1 te bardhe veze
2 luge miell
1 luge mjalt

Se pari perzihet e bardha e vezes e pastaj i shtohet mjalti e pastaj mielli.Maska e fituar shperndahet neper fytyre dhe e len te qendroje derisa te thahet.Pastaj fytyra shpelahet me uje te nxehte..


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Maska per Fytyre

prej Fri 19 Nov 2010 - 18:04
Kur jane shfaqur rrudhat e para

1 e bardhe veze
1 luge mjalt te shkrire
1 lug kafeje leng limoni
2 luge kafeje miell nga kokrra fasule(fasule te shtypura)

Rrihet e bardha e vezes,hidhet mjalti dhe mielli i fasules.Perzihen mire dhe ne fund hedhim lengun e limonit.Mbahet ne fytyre per 20 min.Shpelahet fytyra me uje te vaket pastaj me uje te ftohte..


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Maska per Fytyre

prej Wed 29 Dec 2010 - 12:11
Maske me banane(per fytyre te yndyrshme)

1 banane e pjekur dhe e shtypyr
1 lug kafeje kos natyral
1 luge kafeje leng limoni

Pasi te jene perzier te gjitha keto,e lyejme fytyren dhe e mbajme per 20 min.Pastaj e shpelajme fytyren me uje te vaket..


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

default Re: Maska per Fytyre

prej Wed 29 Dec 2010 - 12:12
Maske ushqyese per fytyren

Keshillohet vetem nje here ne muaj

Perberesit

3 luge kafeje bajame pluhur
1 luge kafeje vaj bajamesh
1 luge kafeje pana

Perzihen perberesit ne nje ene derisa te perftohet nje mase homogjene.Pastaj e vendosim ne fytyre me kujdes,duke shmangur kontaktin me pjesen e syve.E mbajme ne fytyre per 15-20 min.Me pas e shpelajme me uje te ngrohte..


Në qoftë se njerëzit flasin prapa krahëve të mi, atëherë kjo do të thotë që unë jam një hap përpara tyre...!!
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default Maska me geshtenja

prej Wed 9 Nov 2011 - 17:01
Maska per Fytyre Geshtenja-300x200Sot do te njiheni me nje ide interesante per problemet e lekures se fytyres tuaj, nje maske e realizuar me nje perberes karakteristik te ketij sezoni, e dashur nga pikepamja gastronomike, por e nevleresuar per vetite e saj.

Jemi duke folur pikerisht per geshtenjen, ushqim shume i dashur si nga te rriturit dhe nga te vegjelit, qe posedon nje seri karakteristikash qe mund te shfrytezoehen lehtesisht ne fusha te tjera.

Vecanersiht ne kete periudhe lekura e fytyres sone eshte subjekt i shume kushteve atmosferike te cilat ndikojne ne shendetin me luhatjet klimaterike si, era, i ftohti i papritur, dhe shume te tjere akoma, te gjitha elemente qe shkaktojne irritime, skuqje, dehidratim dhe shume probleme te tjera per lekuren tone.

Ne kete drejtim ju propozojme nje kure te bere vete dhe vertet unike,shume terheqese, qe do te merrni nje rezultat shume final dhe shume inkurajues.


Per masken e fytyres nevojiten 10 geshtenja dhe mjalte, zgjidhini ju se cfare lloji, eshte ne deshiren tuaj.

Zieni geshtenjat, lerini te ftohen dhe me pas perzijini me mjaltin.

Pasi te keni perftuar nje lloj pureje, merreni dhe perhapeni mbi fytyre duke e lene per rreth 20 minuta, koha e sakte derisa maska te depertoje mire ne brendesi te lekures, duke leshuar perberesit e saj natyror te dobishem per shendetin e fytyres.

Pas 20 minutash shpelani fytyren me uje te vaket. Do te shihni se sa perfitime do te merrni nga nje maske kaq e thjeshte.
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Maska të thjeshta për llojet e ndryshme të lëkurës

prej Sun 21 Oct 2012 - 12:23
Maska per Fytyre Images

Ja disa maska të thjeshta për lëkuren tuaj, të cilat mund t’i pergatisni vetë në shtëpi. Këto maska kanë si përbërës kryesor mjaltin. Mënyra dhe përbërsit e përfshirë në këto maska janë kaq të thjeshta sa do i përgatisni brenda pak minutave. Zgjidhni atë që i përshtatet lëkurës, dhe menjëherë do filloni të kuptoni efektët e mira që ka mjalti mbi lëkuren tuaj.

Për lëkuren e thatë: Maskë me mjaltë dhe avokado.
Përbërësit; dy lugë avokado(pjesa e butë) , dy lugë mjaltë dhe një të kuq vezë. Hidhni të gjithë përbërësit në një tas dhe i perzieni me dorë deri sa të formoni një pastë të njëtrajtshme. Me ndihmen e gishtave aplikoni masken mbi fytyrë dhe e lini të qëndrojë 30 minuta ose më shumë, pastaj e heqni me ujë të vakët.

Për një lëkurë të lodhur: Maskë me mjaltë dhe kos bajameje.
Për masken ju duhen; një lugë kos i thjeshtë, bajame të grira dhe të shtypura, dy lugë mjaltë, dhe një lugë vaj ulliri. Përzieni përbërësit të gjithë së bashku dhe pastaj masen e përftuar e aplikoni në fytyrë, dhe e lini të qëndrojë 20 minuta.

Për lëkurë normale: Maskë me mjaltë dhe mollë.
Për këtë maskë do t’ju nevojiten një mollë e qeruar dhe e grirë imët, dy lugë mjaltë. Perzieni këto dy përbërës së bashku dhe e lini të qëndrojë masken rreth 10 minuta, sa të shkrihet pak molla dhe mjalti të marrë esencen, pastaj e aplikoni masken mbi fytyrë duke e masazhuar pak nga pak dhe e lini të qëndrojë 30 minuta.

Për lëkurë të yndyrshme: Maskë me mjaltë dhe papaje.
Për këtë maskë ju nevojitet gjysëm filxhan kakao, tre lugë krem fytyre, pothuajse një filxhan të plotë çaji të mbushur me papajë, po ashtu edhe mjaltë, 1 filxhan i plotë. I miksoni dhe aplikoni maskën mbi fytyrë, e lini të qëndrojë rreth 10 minuta. Kjo maskë ju pastron, qartëson, heq shënjat e shumta, dhe e bën të butë si mëndafsh lëkuren tuaj.

Për një lëkurë të ndjeshme: Maskë me banane dhe mjaltë.
Përbërësit; gjysëm banane të shtypur, një vezë, dy lugë mjaltë. Miksoni përbërësit së bashku dhe aplikoni masken mbi fytyrë, e lini të qëndrojë rreth 15 minuta dhe e shpërlani me ujë të bollshëm.

Për të gjitha llojet e lëkurës: Maskë me mjaltë dhe livando.
Përbërësit; 1 lugë mjaltë dhe 3 lugë vaj esencial livandoje. I përzieni këto përbërës së bashku, e shpërlani fytyren me pak ujë të vakët dhe pastaj aplikoni masken. E lini të qëndrojë rreth 15 minuta dhe e shpërlani sërish fytyren me ujë të vakët.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Maskë me luleshtrydhe

prej Tue 6 Nov 2012 - 17:51
Maska per Fytyre Maske-me-luleshtrydhe

Pse të bleni produkte kimike në farmaci kur fare lehtë mund të përdorni luleshtrydhet për të trajtuar aknet në fytyren tuaj. Luleshtrydhet janë një burim natyral i acidit salicilik, i cili ndodhet pothuajse në të gjithë produktet farmaceutike në trajtimin e akneve, sipas Janice Cox, autor i librit “Natyral Beauty at Home”.

Përbërësit; ¼ filxhan luleshtrydhe të freskëta, nuk duhet të jenë të ngrira. ¼ krem i thartë, ose kos i butë. Përzieni luleshtrydhet me kremin ose kosin në një tas, vendosni maskën mbi fytyrë dhe lërëni të qëndrojë 10 deri në 15 minuta. Shpërlajeni fytyrën me ujë të freskët dhe fshijeni me një peshqir të butë.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Maskë me kafe dhe kakao për të gjitha tipet e lëkurës

prej Tue 6 Nov 2012 - 18:08
Maska per Fytyre Maske2

Maska me kafe dhe kakao ka qënë dhe do të jetë ndër më të preferuarat e produkteve natyrale. Si një kombinim midis dy përbërësve ato ulin të enjturën e fytyrës dhe rrathëve të syve, zbardhojnë lëkuren, dhe gjallërojnë qelizat e fjetura.

Kjo maskë është shumë e thjeshtë për t’u pergatitur dhe çfarë është më e mira këto dy produkte egzistojnë në shtëpinë e çdo personi në çfarëdo momenti. Madje janë përbërës që edhe mund të alternohen me produkte tjera në varësi të tipit të lëkures.

Përbërësit; katër lugë kafe të zezë, ose fara kafeje. Katër lugë kakao të hidhur, 8 lugë produkt të lëngshëm, këtë mund t’a vendosni në varësi të produktit që keni më të shpejtë në shtëpi. Qumësht, qumësht pluhur, krem, qumësht arrëkokosi. Dy lugë mjaltë ose lëng limoni sipas tipit të lëkurës.

Përgatitja; nësë kafene e keni me fara, atëherë vendoseni në një mikser që të grihen farat të imëta. Mos harroni që farat duhen të jenë të grira shumë të buta për të mos gervishtur lëkuren tuaj. Përzieni kafen me pluhurin e kakaos në një tas të vogël. Shtoni qumështin sipas dëshirës deri sa të formohet një pastë e lëngshme por e qëndrueshme. Përzieni së bashku me mjaltë dhe i vendosni në mikrovale që përbërësit të marrin esencën e njëri-tjetrit. Vendosni maskën e perftuar mbi fytyrë dhe e lini të qëndrojë për pak minuta, pastaj e shplani me ujë të freskët.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Maska te nryshme per fytyren

prej Tue 6 Nov 2012 - 18:31
Maskë me kos dhe mjaltë

Maska per Fytyre Maske

Maska me kos dhe mjaltë është maska përfekte për të pastruar dhe zbutur lëkuren tuaj. Është shumë e mirë për lëkuren e thatë dhe të ashpër, gjithashtu mund të përdoret edhe për djegiet e shkaktuara nga rrezët e diellit pas një qëndrimi të gjatë në plazh.

Mjalti do t’ju ndihmojë që të keni një lëkurë të butë, dhe kjo butësi të zgjasë sa më shumë, duke hequr rrudhat dhe duke e lënë lëkuren tuaj të freskët. Acidi laktik në kos do të pastrojë lëkuren e vdekur, pjesa e rrudhur do të hiqet pa shkaktuar ndonjë arcarim ose reaksion në lëkurë. Kosi do t’ju ndihmojë që të paksoni edhe ngjyrën e njollave që keni në fytyrë duke i zbehur ato, ose duke i eleminuar plotësisht nësë e përdorni çdo ditë.

Për të përgatitur këtë recetë do t’ju duhet 2 lugë gjellë kos, dhe 1 lugë mjaltë. Përzieni përbërësit deri sa të përftoni një masë të butë dhe të shkriftë dhe pastaj aplikojeni mbi lëkurë, e lini të qëndrojë 15 minuta , pastaj e shpëlani lëkuren me ujë të vakët.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Maska per Fytyre

prej Wed 7 Nov 2012 - 18:18
"Maskë me kafe dhe kakao për të gjitha tipet e lëkurës"
me
"Maska te nryshme per fytyren "

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Maska per Fytyre

prej Wed 7 Nov 2012 - 18:20
"Maskë me luleshtrydhe"
me
"Maska te nryshme per fytyren "

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Maska per Fytyre

prej Sat 24 Nov 2012 - 12:29
"Maska per fytyre!!"
me
"Maska te nryshme per fytyren "

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Maska per Fytyre

prej Sat 24 Nov 2012 - 12:48
" Maska me geshtenja"
me
"Maska per Fytyre "

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Maska per Fytyre

prej Thu 29 Nov 2012 - 10:38
"Maska të thjeshta për llojet e ndryshme të lëkurës "
me
"Maska per Fytyre "

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Maska per Fytyre

prej Sat 1 Dec 2012 - 17:23
Maskë me fruta

Maska per Fytyre Maske10

Maskë me portokall, kivi, ananas, dhe limon. Kjo maskë do të rigjenerojë dhe tonifikojë lëkurën tuaj. Prandaj, të dashura femra nëqoftëse keni kërkuar një maskë e cila do të bëjë mrekulli për ju atëherë ju themi që para syve keni maskën që po kërkoni. Lëngu i limonit dhe portokallit do të pastrojë lëkurën tuaj, ndërsa lëngu ananasit do ta lëmojë atë.

Përbërësit:
1 limon
1 portokall
1 ananas
1 kivi

Në një tas hidhni lëngun e limonit, pastaj të portokallit, dhe një lugë lëng ananasi. Më pas shtoni kivin e shytpur i cili është i pasur me vitaminë C, por ka edhe pak vitaminë B. Në fund shtoni edhe pak ekstrakt çaji të gjelbër për të shpejtuar qarkullimin e gjakut në lëkurën tuaj. Maskën e përgatitur e vendosni në fytyrë me një furçë të vogël. Lyejini mirë fytyrën dhe lëreni të qëndrojë 10 minuta. Shpërlani fytyrën me ujë të vakët ose fshijeni me një peshqir të lagësht. Në fund vendosni në fytyrë pak krem me baza yndyrore ushqyese për lëkurën.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Maska per Fytyre

prej Sat 1 Dec 2012 - 17:29
Maskë anti-rrudhë

Dëshironi të keni një lëkurë të re, të bukur dhe pa rrudha në fytyrë? Trajtimet estetike në sallonet e bukurisë janë shumë të kushtueshme? Atëherë ju sugjerojmë të provoni të kujdeseni për lëkuren tuaj duke e trajtuar atë me maskat që ne do t’ju sugjerojmë. Këto maska përbëhen nga produkte natyrale dhe kanë efkte shumë pozitive në lëkurë.

Përbërësit;
3 lugë djathë të shkrirë
1 të kuq veze
1 të bardhë vezë të rrahur shkumë
1 lugë lëng rrushi natyral ose sheqer të errët

Në një tas rriheni të bardhën e vezës deri sa të bëhet marengë, pastaj shtoni të kuqin e vezës dhe djathin. Në fund hidhni edhe lëngun e rrushit ose sheqerin dhe përzinei mirë me një mikser deri sa të jenë shkrirë me njëra-tjetrën. Maskën e përgatitur e vendosni në fytyrë dhe e lini të qëndrojë 30 minuta. Pastaj, shpërlani fytyrën me ujë të vakët dhe e lyeni atë me një krem hidratues.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Maska per Fytyre

prej Sat 8 Dec 2012 - 17:23
Maskat per fytyrë me puçrra,

Puçrrat në fytyrë janë një problem shumë shqetësues për të gjithë ne dhe kryesisht për adoleshentet. Shkaqet e daljes së tyre janë nga më të ndryshmet si: bakteret, vaj i tepërt, make up, higjiena dhe hormonet, të cilët shkaktojnë mbylljen e poreve të lëkurës dhe si rrjedhojë daljen e puçrrave sipër lëkurës.

Për trajtimin e tyre nuk është e domosdoshme që të harxhoni para, por mjafton të hidhni një sy në kuzhinën tuaj dhe do të gjeni aty plotë produkte, që ju ndihmojnë në trajtimin e tyre.

Më poshtë noa.al ju sjell disa maska mjaft të thjeshta, por efikase, të shëndetshme dhe ekonomike për trajtimin e fytyrës tuaj.

Uthulla e mollës

Uthulla e mollës balancon nivelin e pehashit (pH) të lëkurës dhe frenon vetit antibakteriale dhe antiseptike për puçrrat e fytyrës të shkaktuara nga faktorët e sipër cituar. Ai gjithashtu përmban acid laktik, acid malik, të cilët ndikojnë në pastrimin dhe zbutjen e lëkurës.

Përgatitja: Përzieni një lugë çaji uthull molle me tre lugë uji. Pastroni fytyrën nga make up dhe thajeni fytyrën me një peshqirë të pastër. Merrni një pambuk dhe njomeni në masën e përgatitur, lyeni fytyrën duke shmangur zonën e syve. Lëreni për 10 minuta dhe shpërlajeni me ujë të vakët. Përdoreni këtë maskë 3 herë në javë.

Çaji

Çaji përmban përbërës të fuqishëm antibakterial, antifungal dhe antimicrobial, të quajtur terpenoids që vrasin bakteret. Studiuesit tregojnë se përdorimi i kësaj maske është shumë efektive pasi menaxhon puçrrat dhe i jep shkëlqim fytyrës. Gjithashtu lufton tharjen e lëkurës dhe irritimin e saj.

Përgatitja: Çaji është një produkt i fuqishëm dhe duhet holluar para se të aplikohet në fytyrë.
Përzieni gjysmë luge çaji të vogël me 2 lugë ujë ose xhel aloe vera. Merrni një pambuk dhe njomeni në maskën e përgatitur me butësi aplikojeni në fytyrë, duke shmangur zonën e syve. Përdoreni çdo ditë ose 2 herë në ditë.

Lëng limoni

Lëngu i limonit përmban acid L- asorbic, i cili redukton yndyrën e tepërt dhe nxjerr jashtë qelizat e vdekura, duke bërë në këtë mënyrë zhbllokimin e poreve. Limoni përmban antibakterial natyror që dezinfektojnë bakteret që çojnë në daljen e puçrrave të fytyrës.

Përgatitja: Për një efikasitet më të madh përdorni limon të shtrydhur. Shtrydhni një gjysmë limoni dhe me anë të një pambuku shpërndajeni në të gjithë fytyrën duke shmangur zonën e syve. Për lëkurë të ndjeshme, holloni lëngun e limonit me ujë. Maskën lëreni për 30 minuta, pastaj shpërlajeni me ujë të vakët. Përdoreni 2 herë në javë.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Maska per Fytyre N
Sponsored content

default Re: Maska per Fytyre

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi