Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Depërtimi i Izraelit në Shqipëri dhe disa iluzione për Turqinë Empty Depërtimi i Izraelit në Shqipëri dhe disa iluzione për Turqinë

Fri 30 Nov 2012 - 18:05
Depërtimi i Izraelit në Shqipëri dhe disa iluzione për Turqinë 13969-tema
Autori Charley J.Levine tregon historinë e zakonshme të Shqipërisë si vendi mysliman që kishte më shumë hebrenj në fund të Luftës së Dytë Botërore se në fillim. Më pas tregon se si shqiptarët nuk e kanë dhe aq seriozisht punën e fesë. Sipas tij, shqiptarët u bënë myslimanë më shumë për të shmangur taksat e detyrimet për jo- myslimanët. Ai tregon se në rrugët e Tiranës pihet alkool, konsumohet mish derri dhe shumë pak njerëz dinë arabisht.

Autori është entuziast për mundësitë e depërtimit të Izraelit në Shqipëri. Ai tregon se në Shqipëri është hapur ambasada izraelite, ka zyrtarisht një rabin dhe në rrugët e Tiranës ai kishte takuar rastësisht një ish- gjeneral të ushtrisë izraelite, që po punonte fort për disa mundësi të paspecifikuara. Po ashtu kishte takuar edhe disa sipërmarrës të energjisë diellore izraelite, që po synojnë të investojnë këtu.

Ajo që bie në sy është se autori thotë se ne jemi të ndërgjegjshëm për tentativat e Turqisë për influencë mbi rajon dhe se dikur nuk kemi qenë të kënaqur nga kjo eksperiencë me Turqinë.

Në fakt nuk është se kemi drejtues të merakosur nga kjo gjë. Thjesht kemi në krye njerëz që mundohen të përfitojnë sa më shumë nga njerëz si ai ish- gjenerali izraelit që po punon fort të kapë një kockë.(tema)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi