Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default SHBA kritikojnë planin e Izraelit

prej Sat 1 Dec 2012 - 11:30
SHBA kritikojnë planin e Izraelit  Clinton-hillary

Shtetet e Bashkuara kanë kritikuar vendimin e Izraelit për të autorizuar ndërtimin e mbi 3 mijë ndërtesave të tjera në Jeruzalemin lindor dhe në Bregun Perëndimor.

Sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton deklaroi se aktivitete të tilla kthejnë pas përpjekjet për arritjen e paqes. Vetë Shtëpia e Bardhë më herët e kishte cilësuar propozimin si joproduktiv.

Vendimi i Izraelit erdhi pasi Asambleja e Përgjithshme e OKB-së votoi pro ngritjes së statusit të Palestinës në shtet vëzhgues joanëtar. Mocioni i ditës së enjte mori 138 vota pro, 9 kundër dhe 41 abstenim. Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara votuan kundër propozimit.

Clinton: Njohja e Palestinës s’e ndihmon rajonin
Duke iu drejtuar një audience në Uashington, ku ishin të pranishëm ministri izraelit i Mbrojtjes Ehud Barak dhe ai i Jashtëm, Avigdor Lieberman, zonja Clinton tha se: “votimi duhet të na bëjë të mendojmë. Të gjitha palët duhet ta shqyrtojnë mirë rrugën që kanë përpara”.

Ajo tha se, palestinezët duhet të ishin bindur se negociatat me Izraelin ishin e vetmja rrugë për një shtet të pavarur.

“Ishte në interesin e Izraelit të bënte lëshime bujare kundrejt palestinezëve në Bregun Perëndimor, si një mburojë për sigurinë e vetë Izraelit, edhe pse për momentin nuk ka në horizont një marrëveshje gjithpërfshirëse”, tha Clinton.

Shefja në ikje e diplomacisë amerikane zhvilloi vonë gjatë së premtes bisedime me dy ministrat izraelitë, që po ndiqnin një forum në Uashington, si dhe me kryeministrin palestinez Salam Fayyad.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

SHBA kritikojnë planin e Izraelit  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi