Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Filipine, 40 mijë të evakuuar nga tajfuni

prej Tue 4 Dec 2012 - 9:40
Filipine, 40 mijë të evakuuar nga tajfuni Filip-tajfun

Mbi 40 mijë persona kanë lënë shtëpitë dhe janë transferuar në streha të tjera pasi një tajfun i fuqishëm po godet pjesën jugore të ishujve Filipine.

Tajfuni “Bopha” zbarkoi në Mindanao herët gjatë së martës, duke sjellë shira të dendura dhe erëra të forta që arrjnë në 210 kilometra në orë.

Stuhia ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike, probleme në transport dhe përmbytje në zonat me rrezik rrëshiqtjeje toke.

Ditën e hënë, presidenti Benigno Aquino u bëri thirrje banorëve në zonat që do të përshkoheshin nga tajfuni që t’i merrnin seriozisht paralajmërimet.

“Mund të jetë tajfuni më i fuqishëm që godet vendin për këtë vit. Por ne mund t’i reduktojmë dëmet dhe të ulim humbjen e jetëve nëse ndihmojmë njëri-tjetrin”, deklaroi presidenti.

Syri i stuhisë së gjerë 600 kilometra po lëvizte në perëndim me 26 kilometra në orë dhe pritej të kalonte nëpër provincat lindore e qendrore para se të arrinte Detin e Kinës së Jugut ditën e martë.

Për momentin nuk ka pasur të dhëna për viktima. “Bopha” vjen një vit pasi tajfuni “Uashi” vrau mbi 1500 persona në jug të ishujve Filipine.

Shumë persona humbën jetën nga ky tajfun si pasojë e tejmbushjes së lumenjve që dolën nga shtrati dhe shkaktuan rrëshqitje toke. Ishujt Filipine goditen nga tajfunë dhe stuhi tropikale çdo vit.
*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Filipine, 40 mijë të evakuuar nga tajfuni N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi