Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:08
Moj drenice me xhamadan

moj drenice me xhamadan
thure me plumba e me gajtan
xhamadante kuq-me gjak
nje flamur per cdo oxhak

nje flamur per daden shote
nje flamur -azem galices
edhe nje per adem jasharin
dere me dere ne kulla te drenices:

Nje flamur per motren xheve
edhe nje per bacen fehe
krejt cka paten e flijuan
per nje shqiperi
per nje atedhe

moj drenice keshtjelle me burra
gjaku i yt po shkon si gurra
shkon si gurra e behet guri
nga ky gjak merr ngjyre flamuri
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:08
Kohe paftyresish

miku im i vjeter
po te shkruaj nje leter-
dhe po te them; mos u mundo kot
nuk e gjen dot;
se a me shum te deshta kur te puthenja
apo kur po te shaje- sot:

Kohe qeneqesh eshte kjo miku im
per nje kocke a nje sahan gjelle
une edhe te puthe edhe te shaj
ne fytyren time mos kerko shenja pendimi
une nuk kam ndergjegje qe te me vraj.

Kohe interesi i thone
per hiq gje behemi shoke
por kujdese miku im-
mund te mbetesh pa fytyre;
jo more se fytyre nuk ke as ti;
por mund te mbetemi pa atedhe
mund te mbetemi pa koke.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:08
nje cope te flamurit te shkyem
bema harren per kmishe,
s'eshte me zi se me e pa duke e puthe
e duke u perbe ne te
turli rezili
kur po e shoh vend epa vend
s'po e di a eshte flamuri i Skenderbeut
apo kete flamur na e ka fale kopili.

nje cope te flamurit te shkyem
bema cope qefini
t'a keme me vete
edhe matan Ures se Siratit.

ose me mire t'i bajm bashke keta harrna
e per ball te luftes e ball te oxhakut
t'a kemi nje flamur
po nuk e beme kete
Zoti n'a befte gure.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:08
Neper rrudhat tua
te mbushura me shekuj
fluturimi im ndalet-
pushon
pergedhel plaget tua
kurr te mbyllura
marr force e nisem tutje,
Ti e zemra ime jeni bashk.
Rrugetoj neper cerdhet e shtrigave
une sokoli yt- per TY
asnjehere i lodhur
asnjehere i merakosur
per veteveten
dhe asnjehere i penduar.
Rrudhat tua e te miat
te bera bashk-
per nje fytyre te re
per nje te neserme plot jete
Ti me te
e une ne ty
pushimin do t'a kem te qete.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:08
Haperoj mbi krahet e kohes
ngritje e renje deri ne pa mbarim
harlisem ne mes lindjes e vdekjes
qe nga fillimi deri ne amshim

Ditet e netet nderrohen
me shpesh se stinet ne mot
here grindem me vetevten
here me te tjeret
dhe von e kuptoj se e kam bere kot

Lakohem si plepi ne breg te lumit
ne mes epshit e nderit-ne fjale
rrumbullaksohem brenda vargut tim
hyrja ishte e lehte por veshtire me dal

Puthem e shperputhem me veteveten
behem duq per te hy ne varg
te behem krah me te tjeret
por ata me kan ike paksa larg

Lazdrohem si femij pa prind
lozonjar vetem deri ne VIJE
matane eshte Nena
qe kurr nuk me mori ne preher
as kurr-kurr nuk me dha gji

As zgjuet as ne gjum enderroj
zjarrin e nje dashurije te re
cdo lindje e diellit linde shpresen
se e sotmja do te jete per ne.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:08
AZEM GALICES


Me nje maliher mbi supe
e nje kobure ne brez
bridhete fshatrave te Drenices
neper kuvende krajlash
e gazeta te Europes
emri i Azem Galices.

Sa hije te kishte
ne krah gjerdani
sa nder te bente fisi
sa hije te kish
i kuq mitani
edhe me hije i bardhe plisi.

Sapare per koken tende u dhan
sa pushket ne gjokes t'u drejtun
sa nenat djal te than
sa buken per Ty e gatun.

Sa fjalet per Ty fliten
sa trimat ne Ty betohen
sa lulet mbi varrin tende sillen
sa kenget per Ty kendohen.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:08
Ne ved te kurores pak vargje )

KUR VJEN MARSI
E SHKRIHET BORA
NE MES TE IBRIT
TRI LULE DALIN
SI THANE ERA
AS SI THENE VALA
BUKURINE KOSOVE
T'A FALIN.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:09
Cka po thot mileti
C'u prish muhabeti
ne ate salle parlamenti
Eshte bere parlamenti
si pazar katundi
as s'i dihet koka
e as si dihet fundi.
Politika e jone
si pela pa zot
kush s'i qet me hanger
a shpinen gjithe plot.
Eshte bere parlamenti
si parade per mode
perralla partiake
ne dash n'kafe
ne dash n'ode.
Flasin e perflasin
zonjat e qytetit
se kush eshte me i hieshem
ne ate salle te parlamentit.
Deputetet tone
te gjithe si dylbera
mos i prek kah xhepat
se s'rrihet nga "era":
Ne parlamentin tone
sikur ne pazar te grave
njeri thot pse me kqyre
tjetri thot pse me shave
...... .... ....
Jane bere drith e miell
mileti s'po i han
por me ba me gisht
kurrkuj s'po ia mban.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:09
K O S O VE

Ne plumba
ne plage
ne vrasje
Ne furtune
ne tmerr
ne perplasje.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:09
E PUTHURA

Eputha dhe u nisa
rruge mori edhe loti
Rrugetonim bashk.
Kaluam shume vende
edhe shum kohe u be,
ne vend te loteve
m'u thane buzet.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:09
Kerset pushka ne Koshare
si me u shemb orteku
ne ball te luftes komandanti
trimi Sali Ceku.
Sali Ceku paska thene
pasha Diell e pasha Hene
pasha Shqipen ne Flamur
nuk e le pa i hjeke keta gure.
S'duroj gure ne troje te mija
amanet e kam nga te paret
s'duroj ndarje as s'duroj mure
s'duroj gure qe i ndajne shqiptaret.
Bini djeme pas meje
armikut ne llogore
keta gure qe na i vune per ndarje
t'ua bejme gure per vorre.
Kerset pushka ne koshare
si me u shemb orteku
ne balle te luftes komandanti
trimi Sal Ceku.

Nje plumb i mallkuar
e ka marr ne ball
bini djem dushmanit
nuk vdes une jam gjalle.

Ka dal Zana e Malit
tek koka i qendron
i merr nje grusht rreze Diellit
ballin ia rrezon,
i merr nje gjethe Lisit
plagen ia mbulon,
e merr nje grusht dhe Kosove
te buzet ia ofron.
Nga gjoksi i trimit
e merr nje grusht trimeri
qe t'a hedhe permbi Kosove
si fare pere liri.

Amanet Kosoven
deri ne clirim
ishte fjala e fundit
e Komandantit Trim.

Kerset pushka ne Koshare
si me u shemb orteku
ne ball te luftes ra deshmor
Komandant Sali Ceku.

Ne shenje rrespekti dhe kujtimi ne gjashte vjetorin e renjes. Guri Sylaj
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:09
Aty ku fillon heshtja
nise friga.
Kapak mbi kapak.
Per t'a thy frigen
mjafton vetem nje fjale,
fjale qe e thyen heshtjen.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:09
Pike vese ne buzen tuaj
nga shkrumbi me ruaj.
Pike vese ne gjoksin tende,
mbulom qe tq mos thahem.
pike vese dikund ne ty,
ece drejt-
qe te behem pike gjaku.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:09
Pike shprese
skaje harrese
rri ne heshtje dhe pres
rrin ne heshtje dhe pret,
nje dite,
nje muaj
nje vjet.
Ebejme nje hap
drejt njeri tjetrit
qe te dalim-
matane harreses.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:09
Gurbeti

Si flete qe bie ngadal
pa zhurme
i ndrydhe kujtimet.
Po shpirti nuk duron
behet murlan
behet stuhi
qohet e vjen
c'mallet ne preherin e lokes
e zemren - ah zemren
e mbush freski.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:10
Jan shaluar atllare
me frej dikund tjeter
vrapojn per te marre mygdyle
si miqet e tyre te vjeter.

Kali pa fre
zgjedhe rrugen qe don vet
ti nisesh per dikund
por ai dikund tjeter te qet.

Ndaleni vrapin kalores
qe te shihni udhen me mire
ky popull mygdyle jep
vetem kur te jet i lire.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:10
Te prita

(kjo poezi i kushtohet SAMI BOGIQIT njerit prej ushtareve te UCK qe ra ne Gryke te Llapushnikut)


Te prita me rrezet e para
te Diellit,
ne kete agim,
kur vesa dhe loti
lajn gjakun,
kur motra
lidhe plage
e nena ndeze oxhakun.
Te prita
te dera e kulles
qe Ti gjithemon
i hapenje mikut
nuk e dija
a je ne Berishe,
te Guri i Gradines
apo ne Gryke te Llapushnikut.
Ti s'erdhe,
shkove pa zhurme
mbete edhe pa nishana,
Ti ishe i veprave
jo i fjaleve hava,
lum qe te rriti nena.
Te prita me lulet e para
te praneveres,
qe femijte po i thurin
kurore,
Ti nuk po vije me i marr,
po t'i sjellim ne,
ti tani je
DESHMOR.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:10
Në vend qe te ndihmohemi
ne shtyhemi
në vend qe te perqafohemi
ne pshtyhemi.

N'a jan verbu sytë ng pshtyma.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:10
Ne djep n'a perkundi Shqipja
per nje Shqiperi
kenget qe mbi koke n'a i kendonte
ishin plote trimeri.

N'a mbuloj me krahet e saje
te n'a ruaj e te n'a rrite
n'a dha zemer e beri trima
t'i dalim zot ne kete dite.

Sot ushtare po e percjell Lokja
po me fale per kete Toke
udhe e mbare e hallall gjirin,
shko behu me shoke.

Te mbare paqi e mire mbeteshi
te gjitha ju moj loke,
gjiri i juaj qe n'a rriti
Dielle ju befte kesaj Toke.

GURI SYLAJ
1992 Kosove
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:10
THERRET PRIZRENI MORI SHKODER

Therret Prizreni mori Shkoder
hajde rrime se te kam moter.
Merre Durresin e Tiranen
se ne keshtu e gezojm nanen.
Une i therras Peje e Gjakove
Drenice ,Llap edhe Rugove.
Vjen Decani e Mitrovica
Kaqaniku e Kamenica
vjen Gjilani e vjen Prishtina
Ferizaj vjen edhe Klina
ne kete Kala se bashku te rrina.
Kur te vini mos harroni
edhe Krujen ketu t'a ftoni.
Qoni lajm edhe ne Gjirokaster
ne Tepelene e ne Mallakaster,
Mat , Mirdite, Kukesin me e thirre
thirre Korcen me rrethine.
E therrasTetoven e Gostivarin
therras Ulqinin e Tivarin.
Kam thirre Plaven me Gucine
Hotin , Gruden e gjithe Malesine.
E therras Dibren, Ohrin , Strugen
merre Matin e merre Puken.
Manastiri me ka que fjale
gjithesesi une kam me dale
se per Korqe malli me ka marr.
Shkupi nje haber ma qet
se a vjen se din as vet,
veq nje bese me ka thene e ki
here do kure tek ju do te vij.
Bujanofcin e Presheven
i kam thirre bashk me Camerine
fjale e bese mi kan dhene
se ate dite ketu do te vijn.
Kah te vini dore per dore
mos harroni e ktheni ne Vlore.
Vlores qomnja nje porosi
njat flamur do t'a merr ne gji.
Te gjithe vllezer edhe motra
eni ketu po n'a therret VOTRA:
Nje kurore bashk t'a qendisim,
njat Flamur ketu t'a ngrisim,
te ndegjojne mbret e krajli
se u be bashk- nje SHQIPERI.

Me nderime Guri sylaj
(ky tekst eshte shkruar me 25.02.1990 ne RAAB )
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:10
PER TY TOKA IME

Rruge egjate rruga e Drinit
kalon neper token time,
fale me shendet Shqiperi
dhe Ty Kosove Trime.

Rruge e gjate rruge e mergimit
kalon neper zemren time,
qaje me lote ketu ne dhe te huaj
per ty Toka Ime.

Njera rruge eshte plot uj
tjetra eshte plot lote,
lotet e mi per Ty Atdhe
Drini s'i zen dot.

Do te vij dite e bardhe
te ju kam me ardhe,
syte t'i laj ne Dri,
ne Kosove pushken te marr
e te dal ne kufi
per Kosoven time,
per ty Nene Shqiperi
u gezofshim more.
Guri Sylaj '94
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:10
POST FESTUM

Mos bene me gisht kah flamuri,
pashe koken e shokeve qe nuk i ke pran
me mure kthe koken e shih mbrapa,
shiko femijt e tyre- nuk kan cka te han.

Mos fol fjale te medha
mos thuaj se kemi bere shume,
kur nuk e dijm ku i kemi te vdekurit
e Mitrovicen na ndan nje muri-lum.

Mos qit ne krah cka fytyra nuk e bane
mos i ndyj xhepat me pare lufte-lirie
ndoshta dikujt i bejne nder
por ty, miku im , nuk te ka hije.

Guri Sylaj
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:11
Kur deshtem te flasim
ishte nate
nuk shiheshim
a mendonim se njiheshim.

Kur deshtem te flasim
ishte zhurem
ne i bertitnim njeri tjetrit
por degjonim vetem zhurmen.

Kur deshtem te bisedojme
ishte lufte
cdo fjale
pikonte gjak.

Eja tash te bisedojm
shtruar si vllezer
ne drite
ne qetesi
ne liri
ku cdo fjale te pikoj
veq dashuri.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:11
Margaritarit me te shtrenjet ne bote
jam shqipetare
emrin e kam d i e l l e
meme e kam k o s o v e n
pasha toke e qiell.
Meme e kam kosoven
e meme e kemi shqiperine
jam motra e shqiponjes
pasha perendine.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:11
Mos m'a dridh ylberin
te shkruar ne qerpik
bukuroshja ime merri krahet e eres
lotit mbyllja rrugen
te mos pikoj ne zemer
hapi rruge praneveres.

Neper rruget me balte
merre vargun tim-
falja ketij qyteti
nuk do te rri larg jush
deri ne amshim,
zemra tek ju me mbeti.

Mos m'a dridhe qepallen
se zemra s'duron-
lotin tende ne face,
ne festivalet tona
kendoje vargun tim
Lule Manushaqe.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:11
MOJ KOSOVE ME PLIS SI BORA

Moj Kosove me plis si bora
gjithe me mall me u ba SHQIPNI,
cila ere po isjell keta hora
qe keto dite t'i kan veshe ne zi.

C'eshte kjo dore qe po i pret lisat
kush po don me e ndale praneveren,
cila dore po i kuqe keta plisa
ardhmerise kush po i mbyll deren.

Djemet me te mire kush po t'i vret
moj Kosove mori burrneshe,
pasha besen nje fare te keqe
e ka mbjell dikush ne mes nesh.

Eshte tradheti- s'ka emer tjeter
ne mesin tone po bene konak,
s'eshte e re - eshte shume e vjeter
vret me moh e vret pa hak.

A ka kush qe e ndal kete dore
kesaj te keqe me i dal perball,
te shpetojm per pa u ba hore
te shpetojm per pa u ba prralle.

Moj Kosove me plis si bora
gjithe me mall me u ba Shqipni,
cila ere po i bjen keta horra
qe keto dite t'i kan veshe ne zi.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:11
RRUGET E TIRANES

Nga Kosova erdha-
per here te pare, vertete,
por gjithecka me eshte e njohur
sikur ketu te kem kaluar nje jete.

Shetis neper TO
te njohurat e mia
dhe njerezit i peshendes-
si gjithehere- MIREMENGJES.

Ne nje vend lexoj-TEATER
dikund tjeter- LIBERARIA
pak me tutje HOTEL ARBERIA,
po vertete, i them vetes,
ketu qenka ATDHEU IM-
SHQIPERIA.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:12
KOSOVE PLAGE EPERTRIRE

Kur fillonte qe te thahej plaga
nga "Dielli" qe i thante edhe guret
vinte murlan nga Veriu-
apo nga nje ane tjeter,
te hapte plage te re- Kosove
te pertrinte edhe plagen e vjeter.
Emurlan pas murlani
vetem plage mbi shtatin tende binin
po lisat tu nuk luanin vendit,
aty ku mbine, aty ku bene shtat
ne ato troje rrinin.
Rrenjet thell ne kete toke i kishin
e te vjeter nene kete qiell ishin-
ishin shume,
djepi s'te mbeti kurr thate-
gjiri yt ishte gurre-
ne lindjen e filizit te trete
i pari vec ishte burr.
Vec oxhakut te kulles se gurit
s'e dinte askush tjeter
se cilet ishin filiza te ri
e cilet lisa te vjeter.
Me plis te bardhe mbi vetull
e me mauzere ne dore
sa thonje - ja ky eshte djal kosove
e ai behej mal qe ne maje mban debore.
As shpata as topi s'kurseheshin
tradhetite shpesh kishin gisht
qe ti te ishe e roberuar
qe fryme mos te merrje lirisht.
Shume kisha e xhami
mbi trollin tende kan ngre
por besa qe ti e mbolle,
me te cilen bijte tu i rrite
ishte me e vjeter,
me e forte se cdo fe.
Ky popull Zotin e thirri
nga kambanare e minare,
me Bibel e me Kuran
por nga krajla e mbereter u mbrojt
me pushke e me jatagan.
Ky popull isht i ndare ne tri fe
por mbi te gjitha-
me te shtrenjet edhe se bijte evet
te kishte Ty Kosove
te kishte Ty ATDHE:
e PLAGE PAS PLAGE
rrugetove neper shekuj te veshtire
por kurr s'u plake,
plaget te beheshin stoli
e ti nuse e mire.
Se ne krah shqipen e kishe
dhe vet Djep i S hqiponjave ishe .

GURI SYLAJ '95
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:12
KULLA E DUGAGJINIT

Kulla i leshon za kulles
Dugagjini flet
djelmenine po e bene gati
Kosova po i tehrret.

Kulla e Dugagjinit
me frenxhi prej guri
djelmenin po e bene gati
se po i therret Flamuri.

Kethehet nga mergimi
si oshtime orteku
Lulja e Dugagjinit
Trimi SALI CEKU.

Po vjen nga Tropoja
nje djal Dugagjini
me mauzere ne dore
LUAN HAJREDINI.

Vijn djemte e Kosoves
me arme e me shoke
kan ba be ne Flamur
per me e mbrojt kete toke.

Djemte e Dugagjinit
te fala i qojne Drenices
pushke e fishek ke
ne kulla te Smolices.

Ne Junik deri ne Drenice
jemi gardh si lisa,
aty ku nje vritet,
ngriten kater plisa.

Kulla e Dugagjinit
rriti breza e breze,
i rrite djemte per pushke
si Dielli me rreze.

Kulla e Dugagjinit
Kulle e Tokes Shqiptare,
Djep e istikam
i Ushterise Clirimtare.


Guri Sylaj
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:12
MOJ KOSOVE PO TE THERRET SHQIPERIA


Moj Kosove po te therret Shqiperia
ku te kam bije a m'je kund gjalle
se me kan ra do halle te keqia
nuk e dije a ju beje ball.

******************************
( Mos t'a nxen udhen njaj gur
per me ardhe me ndejte me nane
mesye Drinin breg me breg
banu ure me i lidhe dy ane.)
*******************************


Nuk e dij ku kam hy ne hak
qe po e derdhi tan kete gjak
tan kete gjak nga pushket e mia
bri me bri po me shpon tradhetia.

refreni--

Nuke dij ku me qet kjo vale
truall e gjak me jan trazu
dil ne kete ane Kosove martire
se pa ty s'muj me u qetesu

refreni

Dil Kosove, dile Kosove te qofsha fale
dil e thuaju harbuterise
se jan bashk Prishtine e Tirane
me i ruajt nderin SHQIPTARIS.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:12
NENES

Eshte nje nene ne kete toke Arbenore
nje burrneshe nje grua malsore,
qe nga zemra nje pjese e nxori
e Kosoves i tha -t'a fali
per kete toke e per kete qiell
jo, per ty s'me dhimbeset djali.
As atehere kur shkau ia mori
jo, nenelokja lote nuk nxori
vec nje fjale ja tha te pragu
hallall gjini e hallall gjaku.
Se nanelokja per kete toke
ju percjell ju bene me shoke.
Ku e lype besa e burrnise ,
ku e lype pushka e trimnise,
ku e lype gjaku i lirise ,
ku e lype Shqipja e Bajrakut
atje Nanelokja i ka
piket e lotit e piket e gjakut.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:13
Bagazhin me plackat e mia
e barte vetem ne koke
se mbi shpine e kam dreqin e zi
qe s'ka lene vend
pa me nxi.

Kam mbete -hiq
-lakuriq
nerruget e mia.

Kam ngel vet
dhe beje rrethrruge
qe nuk kisha dashte
te me behet unaze
-martese.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:13
TOMORRIT

Qou Tomorr e moshen shkunde
thirre Sharrin e behuni bashk
shqiptarin nga gjumi tunde.
Dridhe Prevezen deri ne Shkoder
dridhi Shkup, Prishtine , Tirane
banju be ne shqipe te flamurit
se ne kemi vec nje Nane.
Prishja gjumin shqiptarise
enderrat ne diell shtriau per toke
qou Tomorr t'a puthesha ballin
kurr me shume nuk ke pase shoke.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:13
Neper valet e jetes
qe jan si dallge deti,
une bredhe rrugeve te huaja
ne vend qe te jem n'gjeti

Anija here bije
here ngjitet,
duke kaluar valet
jam nje Odise i ri
Kerkoj nje port
ku anija te ndalet.

Zeri i sirenave me therret
me therret trolli
i zanave te mia,
nje edhe nje bejne dy
por vetem tek DARDANIA.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:13
Njeriu lidhet per fjale
e taraku per brina.
Njeri , fjale,tarak , brina.
Njeri me brina, fjale taraku.
Fjale me brina, tarak njeri.
Tarak fjale, bri njeriu.
Bani duq e qiti n'kapuq
me i marre vesh s'mundesh
vec mundi te shkon huq.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:13
TOKA IME

Toka ime gure me gure,
ku pushon shqipja ne flamur,
ku me mbet djepi i fminise,
ku me mbet plisi i burrnise,
ku me mbet pushke e trimnise.
Ne Molle te Kuqe e ne kulla te Pukes
ne maje te maleve e ne sofra te bukes,
ne Gji te Vlores e ne Rozafe te Shkodres
ne varre te prinderve e ne dasem te motres
ne ball rrin vec nje bajrak
nje shqiponje rrethue me gjak.
Mos m'a prek, mos m'a ngacmo,
ne cerdhe te saje mos m'a trazo.
Se s'ta fali kurre per jete
po s'ke kjo s'kam pse jam vet.
Ne t'kam vlla me ke kuptu,
kem nje gjak e kem nje gjuhe.
Po ti n'kofsh i tjeter nane
do te takohemi ne istikame,
ku veq qyqes tjeter s'ndigjohet
ku s'ka kenge por veq vajtohet.
Une kesaj Toke i kam hak-
do t'a mbroj edhe me gjak.
Do t'a mbroje gure me guri
e shqiponja te valoj,
Ne Molle te Kuqe - shtize flamuri.

Guri Sylaj
02. 05. '97 Gjermani
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:13
DASHURISE

Ne Ty
gjeta eren e trandafilit,
edhe kengen e bilbilit -
ne ty e gjeta.
Ngrohtesin e Diellit,
e kaltersine e Qiellit
ne zemren tende
e ne syte e tu e ndieva.
Mendoja se ku do te gjej,
ku duhet te ju kerkoj,
kend duhet t'a pyes,
kush mund te me tregoj.
Me paten thene njehere
te ju kerkoj ne pranvere.
Dhe ashtu doli -vertete
ne pranvere ju kerkova
dhe ne pranevere ju kam gjete.


Guri Sylaj
Prishtine '84
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:13
DESHMOREVE TE KOMBIT

Me vargje-
po thure kuror,
per trimerin tuaj,
per gjakun tuaj,
per emrin tuaj-
Deshmore.

Do t'a ngrisim lart
kete emer
me betim,
me pune,
me bese
perhere do te ju kemi
ne zemer.

Ju jeni ne vatrat tona
ne sofrat tona,
fale gjakut tuaj
fitorja eshte e jona.

Flini te qete
se ju dhat jete
per kete toke,
per keta njerez,
per kete liri,
per shqiptari
L A V D I .
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:14
SOFRA E DRENICES

E ka shtru Drenica sofren
e fjales e te bukes
ne Kulle te Shaban Jashari
si ne Kulle te Osa Kukes.

E ka shtru Drenica sofren
Sofren e Trimnise
ne kulle te Adem Jashari
rrin vete Bca Ise

I kam sjelle keto dy alltia
per trimat e sodit
ne Kulle te Hamez Jashari
sikur ne Kulle te barotit.

Ne Kulle te Jasharajve
flet Hasan Prishtina
sod Prekazi e dridhe shkinin
si dikur Vranina.

Kush lufton ne ate Kulle Guri
paska bvet Europa
eshte Drenica e Adem Jasharit
me Azema e Shota.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

prej Fri 19 Nov 2010 - 12:14
PSE E KIE EMNIN TROPOJE

Pse e kie emnin Tropoje
a s'me thu moj a s'me thu,
prej Gjakove me dale ne Shkoder
Trup me i ra me shpejt me shku.

Pse e kam emnin Tropoje
njehere moti me pat thene nana,
kur Shqipnise i vyejn truproje
djemt e mi ia baj nishana.

Trup i bie kur therret Atedheu
s'muj me prite , as s'dij me bvete
ne kater anet ku shqipja flitet
ku t'me lypesh , mu ke me me gjete.

Pra Tropoje m'a gezofsh kete emer
si ne gezime -sikur ne dite te veshtira
fale me shendet ke nga Drenica
motra e jote me e mira.

Guri Sylaj
Sponsored content

default Re: Poezi Shqip te ndryshme (nga Guri Sylaj)

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi