Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mbresëlënës dhe vdekjeprurës: Njihuni me 5 speciet më të rrezikshme të Piranha! Empty Mbresëlënës dhe vdekjeprurës: Njihuni me 5 speciet më të rrezikshme të Piranha!

Wed 5 Dec 2012 - 0:55
Mbresëlënës dhe vdekjeprurës: Njihuni me 5 speciet më të rrezikshme të Piranha! Pira-300x135Pas një sulmi me të cilin tmerruan banorët e një province në Kinë, peshqit “mikroskopik” dhe vdekjeprurës Piranha-s vijnë përsëri në epiqendër të vëmendjes!
Këto specie me ngjyra të shumta, me nofulla të pangopura, funksionojnë në grup dhe kujdes, janë vdekjeprurës!

Në vijim alb-observer.com, ju paraqet 5-së speciet më të rrezikshme të këtij lloj peshku në gjithë botën!
1. Pygocentrus cariba, jeton në pellgun e Rio Orinoco në rajonin e Llanos në Venezuelë. Madhësia: 25 cm (në izolim -akuarium) 29 cm në ambientin natyralë. Është specia më e rrezikshme dhe më sulmuese nga çdo lloj peshku tjetër, ndërsa kur ka uri hanë njëri-tjetrin, pra avancojnë në kanibalizëm.
Mbresëlënës dhe vdekjeprurës: Njihuni me 5 speciet më të rrezikshme të Piranha! Pira-1

2. Red-belly, ndërsa termi shkencor është Pygocentrus nattereri, i cili jeton në lumenjtë e Amerikës së Jugut. Madhësia 20 cm (i izoluar -akuarium) dhe 25 cm në ambient natyralë. Është më dinaku dhe më nevriku nga speciet e Piranha-ve dhe është shumë i rrezikshëm në ambientet e tij natyrale.
Mbresëlënës dhe vdekjeprurës: Njihuni me 5 speciet më të rrezikshme të Piranha! Pira-2

3. Piranha i Zi, termi shkencor Serrasalmus rhombeus jeton në ujërat e Amerikës së Jugut. Madhësia 32 cm (i izoluar -akuarium), 44 cm në ambientin e tij natyralë. Pamja e tyre e jashtme është karakteristike dhe e frikshme. Pjesëtarët e kësaj familje peshqish jetojnë të vetëm.
Mbresëlënës dhe vdekjeprurës: Njihuni me 5 speciet më të rrezikshme të Piranha! Pira-3

4. Manueli, termi shkencor Serrasalmus manueli, jeton në Amazonë dhe në Rio Negro. Madhësia 28 cm (i izoluar -akuarium) 36 cm në ambientin e tij natyralë. Kur rriten, ky lloj Piranha është rrezikshëm edhe për vetë llojin e tyre. Kjo për vetë faktin se jetojnë të veçuar dhe jo në grup, madje mund të përleshen me një kope të tërë deri sa të mbes i vetëm.
Mbresëlënës dhe vdekjeprurës: Njihuni me 5 speciet më të rrezikshme të Piranha! Pira-4

5. Geryi, termi shkencor, Serrasalmus geryi, jeton në Rio Araguaia të Brazilit. Madhësia 10 cm (i izoluar -akuarium) 24 cm në kabinetet e tij natyrale. Është një specie shumë e bukur dhe mbresëlënës, jeton në kope me familjen e kësaj specie, ndërsa nuk paraqet asnjë problem në shumëfishin e tij./alb-observer.com/
Mbresëlënës dhe vdekjeprurës: Njihuni me 5 speciet më të rrezikshme të Piranha! Pira-5
olsi
olsi
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1015
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/09/2012

Mbresëlënës dhe vdekjeprurës: Njihuni me 5 speciet më të rrezikshme të Piranha! Empty Re: Mbresëlënës dhe vdekjeprurës: Njihuni me 5 speciet më të rrezikshme të Piranha!

Wed 5 Dec 2012 - 12:07
DHe ne detin ton ka peshqe te rrezikshem, si peshku haribel dhe kukumjacka e detit
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi