Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zbulohet misteri i vdekjes së Faraonit më të madh në Egjipt Empty Zbulohet misteri i vdekjes së Faraonit më të madh në Egjipt

Wed 19 Dec 2012 - 20:52
Zbulohet misteri i vdekjes së Faraonit më të madh në Egjipt Mumja1812-300x225Disa ekspertë kanë arritur të zbulojnë shkaqet e vdekjes së një prej Faraonëve më të mëdhenj në historinë e Egjiptit të lashtë, Ramesesi i III. Sipas ekspertizës së mjekësisë ligjore e realizuar mbi trupin e mumjes, Faraoni është vrarë nëpërmjet prerjes se fytit. Skanimet tregojnë qartë një prerje të thellë në qafë dhe siaps ekspertëve duket se ishte ajo që i shkaktoi një vdekje të parakohshme.

Sekreti është mbajtur ndër shekuj, por tashmë është zbuluar madje dhe fashot që rrethonin trupin e mumjes. Nga ana tjetër historianët tregojnë se mënyra e saktë e vdekjes së tij është se ai ishte vrarë në një puç brenda pallatit mbretëror.

Ramesesi III, vlerësohet nga historianët si Faraoini i fundit i madh që njohu Egjipti dhe së bashku me të, merr fund edhe periudha e artë e këtij qytetërimi antik. Ai jetoi në shekullin XII para lindjes së Krishtit dhe piramida ku ai u varros është një prej piramidave më të mëdhave të ndërtuara në Egjip./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi