Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Zbulohet misteri Albanëve të Kaukazit… “Janë pasardhës të ushtarëve dardan të Aleksandërit të Madh” Empty Zbulohet misteri Albanëve të Kaukazit… “Janë pasardhës të ushtarëve dardan të Aleksandërit të Madh”

Sun 11 Aug 2013 - 13:18
Zbulohet misteri Albanëve të Kaukazit… “Janë pasardhës të ushtarëve dardan të Aleksandërit të Madh” 5r90




Ishin teza të cilat nuk kishin fund dhe nga më të ndryshmet, pa asnjë fill të vërtete, duke thënë se Shqiptarët e sotëm, nuk janë autokton në trojet ku jetojnë sot, por të ardhur nga Kaukazi…!!!

Por, e vërteta qëndron krejt ndryshe!

Nga Burim Broya

Isha i interesuar që të kem njohuri më tepër sa i përket Albanëve të Kaukazit, ndërsa dje e takova një të moshuar rreth (70-tave) nga Gruzia dhe e pyeta se a ka ndonjë njohuri sa i përket emrit Albania në rajonin e Kaukazit, dhe ai me tha:

“Po, deri ne shekullin e 7-të ekzistonte një territor me emrin Albania në rajonin e Kaukazit e tani më, në ketë pjesë gjendet shteti i Azerbajxhanit. Pas shekullit te 7-të ky vend është pushtuar nga shumë okupues Aziatik dhe të tjerë, duke i shtyrë këta banor që të migrojnë në vende përreth, e në ditët e sotme janë vetëm pak fshatra me emra Shqip, me rreth 20-30 mijë banor autokton, të cilët nuk e kanë humbur identitetin dhe kulturën e tyre. Sipas tyre -Albanëve të Kaukazit një popull i njëjtë (kushërinjtë e tyre) jetojnë në trevat e Adriatikut ku e kanë të njëjtin gjake, kulturë dhe gjuhë. Dhe ky popull (Albanët e Kaukazit) ishin ushtarët e Aleksandërit të Madh të Dardanisë antike, të cilët mbetën në këtë vend dhe e populluan.”/albobserer
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi