Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shteti Me 11 Banorë Që Përdor Himnin Tonë Kombëtar Dhe Që Pohon Se E Ka Njohur Kosovën

prej Thu 20 Dec 2012 - 1:30
Shteti Me 11 Banorë Që Përdor Himnin Tonë Kombëtar Dhe Që Pohon Se E Ka Njohur Kosovën 828
Në rite, tradita, zakone apo afërsi gjeografike nuk ka asgjë të përbashkët me Shqipërinë. Përveç emrit, ka edhe himnin e ngjashëm me atë të Shqipërisë.
Gjithsesi, këtë lidhje e ka bërë që në vitin 1977 ai që e krijoi, Kevin Baugh. Në këtë vit ai shpalli micronation (minikomb) “shtet sovran” një porcion të vogël prej 14.3 hektarë (58.000 m2) të shtetit amerikan, të cilin e quajti më vonë Republika e Molosëve.
Me burime të limituara informatike, Kevin Baugh qeveris duke përdorur si monedha zhetonët e pokerit që quhen Valora. Ajo që të bën më shumë çudi është fakti se Molossia përdor si himn të republikës së tij një version të përpunuar të himnit tonë kombëtar.
Presidenti aktual, Kevin Baugh, drejton vendin me vetëm 11 banorë, është i martuar, ka dy djem dhe Zonjën e Parë, dy mace e tre qen dhe një kalë. Njëkohësisht ai kryen edhe detyrën e ministrit të Jashtëm. Republika e Molosëve ka një Deklaratë, ku thuhet se ajo është një nga vendet e para në botë që ka njohur pavarësinë e Kosovës, një ditë pasi Prishtina zyrtare e shpalli.
Presidenti i saj, i cili e quan veten edhe mbret, megjithëse ajo është republikë, e shpalli këtë ‘micronation’, e njohur më pas si Republika e Madhe Vuldstein, më 1997. Molossia e konsideron veten si vend mik, megjithëse ajo është shpallur katërmbëdhjetë vjet më pas Republikë e Molossias, që në shqip thirret “Myzeqe”. Emri Myzeqe vjen nga një zonë fushore mjaft e begatë në pjesën perëndimore të bregdetit Adriatik, një fushë e madhe pjellore mes Lushnjës dhe Fierit. Banorët e kësaj zone thirren “myzeqarë”.
Në historinë e toponomastikës shqiptare Myzeqeja zë një vend të rëndësishëm. Unaza e bukurisë në universin e larmishëm të natyrës së kësaj fushe, e cila quhet dhe “hambari i Shqipërisë”, padyshim që është manastiri i Ardenicës, në Kolonjë, Lushnjë, që gjendet në pikën më dominuese të kësaj zone.gazetashqip


Shteti Me 11 Banorë Që Përdor Himnin Tonë Kombëtar Dhe Që Pohon Se E Ka Njohur Kosovën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 37
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Shteti Me 11 Banorë Që Përdor Himnin Tonë Kombëtar Dhe Që Pohon Se E Ka Njohur Kosovën

prej Thu 20 Dec 2012 - 1:39
kosova me dy milion banore shpalll shtet me shum negociata nderkombetare


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi