Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Amerika rekord dëbimesh emigrantësh të paligjshëm nga territori i saj dhe vijon…! Empty Amerika rekord dëbimesh emigrantësh të paligjshëm nga territori i saj dhe vijon…!

Sun 23 Dec 2012 - 15:33
Message reputation : 100% (1 vote)
Amerika rekord dëbimesh emigrantësh të paligjshëm nga territori i saj dhe vijon…! USA-Emigracion-297x300Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vetëm për periudhën njëvjeçare 2011-2012 kanë dëbuar më shumë 410.000 emigrantë të paligjshëm!
Kështu deklaroi ditën e premte drejtori i Agjencisë së Emigracionit të dhe Doganave (ICE) John Morton, duke shtuar se 55% prej tyre ishin precedent penal.


409.849 dëbime u realizuan brenda 2012-ës, përfshi këtu dhe tremujorin e fundit të vitit të kaluar. Ndërsa një vit më parë ICE deklaron se ka dëbuar 397.000 emigrantë të paligjshëm.
John Morton, theksoi gjithashtu se shumica e të dëbuarve (225.390) kishin akses penal, dyfish më të rënduar se të dëbuarit e vitit 2008.
Duhet theksuar se qeveria amerikane e udhëhequr nga Barak Obama, nga mesi i viti 2011 nisi një aplikoj një politik të re ndaj emigrantëve të paligjshëm, të cilët kanë akses penale apo janë precedent penal dhe për pasoj përbëjnë rrezik për shoqërinë amerikane.
Por, Obama është kritikuar nga organizatat e të drejtave të njeriut në lidhje me faktin se gjatë presidencës së tij, është shumëfishuar numri i të dëbuarve. Aktualisht në SHBA ekzistojnë 11.5 milion pjesa me e madhe prej tyre janë spanjoll folës./alb-observer.com/
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

Amerika rekord dëbimesh emigrantësh të paligjshëm nga territori i saj dhe vijon…! Empty Re: Amerika rekord dëbimesh emigrantësh të paligjshëm nga territori i saj dhe vijon…!

Sun 23 Dec 2012 - 15:35
po nuk kan faj,i ka kapluar varferia dhe qe
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi