Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Dita e Alfabetit, festë shtetërore për shqiptarët

prej Mon 22 Nov 2010 - 16:09
Message reputation : 100% (1 vote)
Në Maqedoni kanë nisur manifestimet për shënimin e festave të Nëntorit, duke filluar me Ditën e Alfabetit të gjuhës shqipe 22 nëntorit. Për shkak të kësaj feste, në Maqedoni sot është shpallur ditë jopune për shqiptarët. Kjo festë është në përputhje me Ligjin për festat të miratuar nga Qeveria.

Një koncert recital me ansamblet shqiptare mbrëmë në Manastir shënoi fillimin e manifestimeve kulturo-artistike. Në qytetin e Manastirit për sot është paralajmëruar mbajtja e tribunës shkencore për “Kongresin e Alfabetit”, që organizohet nën patronazhin e Shoqatës së Historianëve Shqiptarë në Maqedoni.

Një pjesë e këtyre manifestimeve janë mbështetur nga sekretariati qeveritar për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit. Me rastin e shënimit të përvjetorit të Ditës së Alfabetit në mbarë vendin janë organizuar manifestime kulturore dhe letrare nga institucione kulturore dhe organizata joqeveritare shqiptare.albeu.


Dita e Alfabetit, festë shtetërore për shqiptarët  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi