Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Romantikët durrsakë, urime publike për të dashurat e zemrës Empty Romantikët durrsakë, urime publike për të dashurat e zemrës

Wed 6 Feb 2013 - 17:14
Romantikët durrsakë, urime publike për të dashurat e zemrës 633541-150x150DURRËS - Urimet publike për ditëlindje janë bërë një gjë e zakonshme në Durrës, duke krijuar një traditë të panjohur më parë.

Më të shumtën e rasteve banderolat me gjatësi 7-8 metra dhe të shkruara me tollumbace shumëngjyrëshe vendosen në fillim të bulevardit “Epidamn”, aty ku sheshi qendror i qytetit bregdetar mbyllet në anën juglindore të tij dhe ku kalojnë çdo ditë mijëra njerëz.

Po çfarë shkruajnë të rinjtë në urimet e tyre publike, që u ngjasojnë reklamave të kompanive të mëdha?

Në banderolën që përgatitet me një mori tollumbacesh me ngjyra, fraza më e shkurtër dhe më e zakontë është “Edhe 100″; shpesh është e pranishme një zemër e kompozuar me ngjyra të ndezura e në fund edhe iniciali i djalit të dashuruar, që ka porositur urimin. Ndonjëherë nuk mungon emri i vajzës, (qoftë edhe i shkurtuar), së cilës i kushtohet urimi.

Sidoqoftë, banderolat me ngjyra, që vendosen herë pas here në qendër të Durrësit sjellin një ndjenjë të këndshme festive dhe kalimtarët u bashkohen urimeve personale të të dashuruarve, ndërsa nuk mungojnë turistët me aparate fotografike, që fiksojnë një tjetër element nga tradita e re e qytetit antik.
(BalkanWeb)
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

Romantikët durrsakë, urime publike për të dashurat e zemrës Empty Re: Romantikët durrsakë, urime publike për të dashurat e zemrës

Wed 6 Feb 2013 - 17:18
Kane ec durrsaket para ....... Romantikët durrsakë, urime publike për të dashurat e zemrës 1698836746
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi